dvd rom normal cd yi görmüyor

Başlatan floresan, 28 Aralık 2011, 13:23:12

floresan

samsung dvd rom ilk önce dvd film okurken seste takılmalar oluyordu. normal cd de sorun yoktu. bende açtım içini lensi sildim birkaç tane gevşek vidası vardı sıktım taktım gene aynı sorun. sonra ide kablosu aklıma geldi. kabloyu değiştirince düzeldi. fakat bu seferde cd leri görmüyor.

dvd de hiçbir sorun yok normal okuyor fakat düz cd takınca sanki cd yokmuş gibi görmüyor. nedendir?

JKramer

Aynı sorun benim -neredeyse 10 yaşında olan- Nec marka yazıcıda da var. Harici disk olduğundan pek yüzüne bakmıyorum ama bazen eski cd'leri okumak gerekiyor. Çözümü varsa (ve kolaysa :) ) ben de deneyeyim.

Ek olarak, cd'yi takınca biraz çaba sarfediyor benimki, sanki aküsü bitmiş araba gibi birkaç kez marşa basıyor ama o kadar :), sonra tık diye kalıyor.

Kabil ATICI

CD okuyucuların göz olarak bilinen bölümünde merceği altında da hatırı sayılır optik var. Modeline göre prizma ek mercekler ve filtreler.  Zamanla bunlarda tozlanabiliyor. 

Üst mercek yaylı bir manyetik yastık ile kontrol ediliyor.  (mıknatıs ve elektromıkantıslarla) bilemiyorum ama bazen silerken bu yapının ayarı kayabiliyor galiba.

Okuyucu elektronik algıyalıcılarda tozlanabiliyor.

Hep göz ardı edilen mekanik yapınında tozlanabileceği ve uzun vadede yıpranmalar olabileceği.

Bu tür ürünlerde tamirden ziyade yenisi almak kullanmak daha verimli olabiliyor.

Elektronik cihazların tam temizliği için sanırım CFC olarak tanıklanan ürünler kullanılıyordu ama şu anda buna muadil olarak hangisi kullanılıyor bilemiyorum. (CFC ozon için zararlı olduğu için yasaklandı).
ambar7

floresan

sıktığım vidaları gevşettim düzeldi. lensin gidip geldiği kızağın başında ve sonunda vida vardı. onları sıkmıştım. meğer onlar ayar vidasıymış. lensin açısını ayarlıyormuş. gevşetip denediğimde okudu cd yi. zeten vidanın altına yapıştırıcı sürmüşler sabitlemek için. sonradan dikkatimi çekti. bu optik okuyucular sandığımdan da karmaşık cihazlar ve bir sürü ayarı var. aslında bunların özel test cihazları varmış ve lensin hareketlerini ölçüp nasıl davranması gerektiğini içindeki eproma yüklüyormuş.

demekki her gördüğümüz vidayı sıkmayacaz  ;D