Xilinx ISIM simülasyon sorunu

Başlatan yamak, 29 Aralık 2011, 01:58:07

yamak

Xilinx ISIM' de simulasyon yaparken eğer değişkenlerimden herhangi biri std_logic ya da std_logic_vector değilse simulasyon yapacağım zaman "Multiple declarations of unsigned included via multiple use clauses; none are made directly visible" şeklinde bir hata veriyo. Bu hatadan kurtulmanın tek yolu o değişkeni std_logic_vector yapmak mı yoksa başka bir yöntemi var mı?

yamak

pic365

Normalde böyle bir hata vermemesi lazım. Kütüphanelerde bir eksiklik ya da yanlışlık olabilir. Örneğin aşağıdaki kütüphanelerle herhangi bir sorun çıkmaz. Eğer tanımlar böyle yapıldıysa kodun başka bir yerinde hata vardır.

library IEEE;
use IEEE.STD_LOGIC_1164.ALL;
use IEEE.STD_LOGIC_ARITH.ALL;
use IEEE.STD_LOGIC_UNSIGNED.ALL;

Bunlara ek olarak NUMERIC_STD kütüphanesi de kulllanılırsa o zaman sorun çıkabilir.

yamak

Hocam IEEE.STD_LOGIC_UNSIGNED.ALL; u kullandığımda bunun kullanılamaz olduğunu söylüyo "Library unit STD_LOGIC_UNSIGNED is not available in library work." bu kütüphane defaul olarak bulunmuyo mu? Ben bunun yerine NUMERIC_STD kütüphanesini kullanıyodum.

pic365

STD_LOGIC_UNSIGNED kütüphanesinin kullanılabilmesi için mutlaka tanımlanması gerekiyor ve ne yazık ki NUMERIC_STD ile aynı anda kullanılınca da sorun çıkarıyor. Ben bu sorundan dolayı neredeyse bir yıldır NUMERIC_STD'yi kullanmıyorum.

Çıkan son hata mesajıyla ilgili biraz arama yaptım ama genellikle kodda syntax hatası olabileceğinden bahsediliyor.

yamak

Hocam tamam dediğiniz gibi numeric_std yi kullanmayınca düzeliyo fakat numeric_std yi de kullanmazsam da to_integer gibi komutlarda hata veriyo. Siz bu sorunu nasıl çözüyosunuz.

pic365

Ben conv_integer fonksiyonunu kullanıyorum.