AVR studio 4.19 editör olarak kullanımı ile ilgili

Başlatan BAHAR, 29 Aralık 2011, 03:51:29

BAHAR

Merhaba arkadaşlar,

WinAVR yazılımı ile birlikte AVR studio 4.19 programını kurdum. İki programın dosya yollarında herhangi bir değişiklik yapmadan programlar default ayarlarıyla C:/ altına kuruldu. Aşağıda resimde gördüğünüz ayarları yapmadan AVR studio 4 yazılımından derleme gerçekleştiremiyorum. Ve problem şu ki, bilgisayar her kapanıp açıldığında bu ayarları yapıyorum. Teslik nerededir?

(Not : Ben editörü kullanmak istiyorum. Sadece WinAVR kullanarak kodları derleyebildiğimi biliyorum. Ve AVR studio 5 ise bana ağır geliyor :) )

bocek

'Use AVR Toolchain' seçeneğini işaretleyip denediniz mi?
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

BAHAR

Alıntı yapılan: bocek - 29 Aralık 2011, 10:46:08
'Use AVR Toolchain' seçeneğini işaretleyip denediniz mi?

O işaretli olduğu zaman aşağıda ki hatayı alıyorum.
avr-objcopy: 'test.elf': No such file

BAHAR

Arkadaşlar bu problemle karşılaşan hiç kimse olmadı mı? :)

SERRO EFE

Ben 4.18 build 683 kullanıyorum sizde görünen "use avr toolchain" bende "use winavr" olarak görünüyor ve işaretli derlemede bi problem yok. Elf dosyadınıda üretiyor derleyici. Farklı bi problem olabilirmi işletim sistemi yada kurulu olan bi programın etkilemesi gibi.

BAHAR

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 31 Aralık 2011, 08:45:00
Ben 4.18 build 683 kullanıyorum sizde görünen "use avr toolchain" bende "use winavr" olarak görünüyor ve işaretli derlemede bi problem yok. Elf dosyadınıda üretiyor derleyici. Farklı bi problem olabilirmi işletim sistemi yada kurulu olan bi programın etkilemesi gibi.

Evet, o şekilde görünmesi benimde dikkatimi çekti açıkçası. Ama düşünceme göre bir forumda da okumuştum toolchain yazılımını bilgisayara yüklersem bu problem ortadan kalkar gibi görünüyor. (Bunu dener yazarım) Ayrıca bende ki sürüm 4.19 sizin kullandığınız Avr studio programın linkini bana verebilirmisiniz, indirsem birde onu denesem? (yasak ise ö.m de olabilir)

bocek

bende de 4.18 yüklüydü ve 'use winavr' yazıyordu. herhangi bir sorun da yoktu.
sizin mesajınızı okuduktan sonra 4.19 yükledim ve aynen sizde çıkan hatalar bende de çıktı.
build yaptıktan sonra altta 'message' kısmında
'gcc plug-in: No AVR Toolchain installation found. The AVR GCC plug-in can still be used if you set up your own build tools.'
hatası veriyor.
bu da demek ki 'avr toolchain' yüklü olduğu halde görmüyor. nasıl tanıtılır onu ben de bulamadım.
ancak ben 'use AVR toolchain' seçeneğini seçmeden, dosyaları elle kendim  seçtiğimde herhangi bir problem çıkmıyor.
bilgisayarı kapatıp açsam da benim seçtiklerim yine görünüyor.
işletim sistemim 'vista home premium'. sizde kapatıp açınca neden kayboluyor anlamadım..
Not : avr studio 5.0 bende de yüklü ve kurulum dizininin altında 'avr toolchain' diye bir dizin var. ordaki avr-gcc.exe ve make.exe dosyalarını gösterdim. herhangi bir sorun yok.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

BAHAR

Teşekkürler, Avr studio 5'i daha önce denedim sorunsuz fakat bilgisayarı çok kastığı için tekrar kaldırdım. Eve gidince dosya yolu olayını terar denerim, olmaz ise V4.18 şuan da indiriyorum ve onu denerim. Zaten, atmel'in sitesinde V4.19 ile birlikte 98MB'lık toolchain 3 versiyonunuda vermişler. Sanırım onu da yüklemek gerekiyor. (toolchain 3 versiyonunu da indirebilirsem denerim)

BAHAR

Gerekli denemeyi bugün yapabildim. Şöyle,

*Versiyon 4.18(124MB) kullanacaksanız WinAVR(28MB) programını kurun.
*Versiyon 4.19 kullanacaksanız(126MB) Toolchain 3.0.0(98MB) programını kurun. (WinAVR gerekmiyor)
*Versiyon 5(602MB) kullanacaksanız 8 ve 32 bitlik işlemciler için Toolchain derleyicisini versiyon 5 ile kuruyor.

hoşçakalın.