STM32VL Discovery Kit Bağlantı Hataları ve Çözümü

Başlatan Saruman, 30 Aralık 2011, 04:53:05

Saruman

Son bir kaç aydır STM32VL discovery kitime Stlink Utility ile bağlanıp program atamıyordum. Cortex m3 işlemcili ST nin bedava dağıttığı kit bu.Bir kaç program denemesi yapmıştım daha önce herşey normaldi.

Bir süre sonra Internal Command Error hatası almaya başladım.ST nin örnek kodlarından başka kod kullanmıyordum.Derken bu sefer de No Stlink Detected hatası almaya başladım.USB sürücülerini güncelledim, STLink'in firmware'ını güncelledim sorunu çözemedim.Aha kesin kartı yaktım derken bugün 00.00'da kafama dank etti, çalıştırayım şu kartı dedim.Kurcaladım kurcaladım ve sorunları çözdüm.

Gelelim çözümlere:

No StLink Detected Hatası:
Bilgisayarda Daemon tools yüklüydü.Daemon tools yüklemeden önce No StLink detected hatası almıyordum.Şüphelendim ve kaldırdım daemon tools'u. No Stlink Detected hatası gitti. Internal Command Error 'a geri döndüm. 1.aşama tamamdı.

Internal Command Error Hatası
Bu biraz Tanrı vergisi bir çözüm oldu sanırım.Neden yaptığımı bilmiyorum, ilginçtir. STLink'i açtım Connect to the Target dedim, internal command hatasını aldım, ya bir de kartı resette tutarak connect to target emrini vereyim dedim, resete basılı tuttum, baktım Stlink'in ledleri pır pır yanmayı başladı , Allah!! Kesin çalışacak derken elimi çektim resetten ve bağlandı karta.. Hemen sildim hedef çipin içini.Disconnect yaptım ve tekrar connect'e tıkladım sorunsuz ,resetsiz bağlandı karta.Sanırım yine bir katil program vakasıyla karşı karşıyayız  :)

Sonuç :

mozkan87

Hocam muhtemelen son yüklediğğiniz programda SWD pinlerini iptal etmişsiniz bu nedenle işlemci resetten hemen çıktığı ve SWD pinleri I/O olduğu için ST link işlemciyi tanıyamıyor olabilir. Son yükeldiğiniz programı hatırlıyorsanız bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

Saruman

Hocam işlemciyi tanımamak dışında  karta bağlanmıyor,programlayıcı kısmı da algılamıyordu. Önce Internal Command Error sonra da cannot connect to stlink hatası alıyordum.

mozkan87

Zaten "cannot connect to stlink" hatasının nedenini siz söylemişsiniz deamon tools diye. Deamon tools sanal sürücü kurduğu ve stlink v1.0 da kendini sanal sürücü olarak tanıttığı için bu sanal sürücüler arasında bir çakışma yaratmış olabilir. Deamon tools kaldırmak dışında bir çözüm var mı derseniz bilmiyorum. Buna benzer bir durum bendede everest(sistem monitor programı) ile labview'in VISA sürücülerini kurduğum zaman orataya çıkıyor.

Saruman

No Stlink Detected hatası ile cannot connect to stlink hataları farklı zamanlarda olan şeyler. No Stlink hatasını dediğiniz gibi sanal sürücü çakışmaları yüzünden daemon tools'u kaldırmadan önce alıyordum, daemon'u kaldırdım, internal command error hatasının ardından cannot connect to stlink hatası vermeye başladı.

SWD pinlerinin IO olmasıyla ilgili aklıma şu geldi, o pinler eğer IO yapılşmışsa yazılımda,çıkışlarında lojik-1 ya da lojik-0 olması programlayıcıyı sıkıntıya sokmuş çalışmasını engellemiş olabilir,yani bu  hedef chipi tanımamanın dışında birşey,ona dikkat çekmek istedim.

DEno_12

Çok teşekkürler no st-link detected hatasının çözümünü yabancı forumları talan etmiş olsamda bulamadım.Çok uğraşmıştım zamanında.Teşekkürler tekrar :]

pisayisi

swdio ve swdclk pinleri datasheet de alternatif kullanımda io olarak tanımlanamıyo. discovery kitlerdeki stlink zımbırtısını futurlec ten aldığım et stamp için çalıştıramadım. jumperleri sökün çalışsın diyor ancak asla bağlantı kurulamıyor. sanırım sadece discovery kitler için çalışıyor bu stlink olayı...
Murat

muhittin_kaplan

32f40 de de benim başıma geldi şu an program atamoıyrum

muhittin_kaplan

f15eagle

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Ocak 2012, 15:20:21
Target Not Connected. :(

Muhittin_kaplan hocam, bende aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Systeminit fonksiyonunu tanımlayıp programda çağırmayı unuttum galiba daha sonra stlink aygıt yöneticisinde gözüküyor ama keilde no target hatası veriyodu.
http://www.st.com/internet/evalboard/product/251168.jsp
Bu linkten silvercopper hocamın bahsettiği Stlink utility programını indirdim. Connect target dediğimde kartı ve işlemciyi gördü reset dedim. Şimdi keilden program atabiliyorum.
Bu tarz hata alan arkadaşlar için umarım yararlı olur, konuyu açan silvercopper da teşekkürler.