dahili osc ile 9600 de çalışan pici 19200 e yazılımla çıkabilirmiyiz?

Başlatan canbulut, 30 Aralık 2011, 14:47:53

canbulut

My75

Alıntı yapılan: canbulut - 30 Aralık 2011, 19:11:08
anladım en fazla 19200e kadar yani

Hayır 38400 demek istedim ama 20mhz kristal ile..

http://melabs.com/resources/ser2modes.htm
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

Alıntı yapılan: My75 - 30 Aralık 2011, 19:44:45
Hayır 38400 demek istedim ama 20mhz kristal ile..

farkettinmi verdiğin linkte şöyle bir ifade var... 9600 baud may be unreliable with 4MHz clock

My75

Kritik noktada o yüzden öyle der yani güvenilmeyebilir anlamında demiş.

Bence sen bu işi donanımsal yap ve kendinide öyle alıştır.Usart modülü varken kullanmazsan ayıp olur ,olmasa tamam..

canbulut

canbulut

yahu 9600 de güvenli olmayabilir diyor.19200de biz nasıl kullanacaz bunu :D

OG

Alıntı YapHayır 38400 demek istedim ama 20mhz kristal ile..

Mode 1 yapıp 47619 hızda problemsiz çalışıyor, denenmiştir.

------
Esas soruya gelirsek 12F675 dahili osc (4MHz) de, 2400'un üstünde kesin başarılı denemez. Bazen doğru çalışıyor bazen çalışmıyor. 16F628A için denemedim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

My75

Alıntı yapılan: OG - 31 Aralık 2011, 05:37:24
Mode 1 yapıp 47619 hızda problemsiz çalışıyor, denenmiştir.

------
Esas soruya gelirsek 12F675 dahili osc (4MHz) de, 2400'un üstünde kesin başarılı denemez. Bazen doğru çalışıyor bazen çalışmıyor. 16F628A için denemedim.

Zaten bu kalibrasyonlu pic'lerde başlıca sorun bu,şuan ben 16F676 işimi gördüğü halde sırf başım ağrımasın diye ki çok ağrıdı,16F688 kullanıyorum..Yani %50 fazla ödüyorum..

@Canbulut;

O güvensizlik dahili osc. ve donanımsız pic'ler için geçerli,harici kullanırsan sorun yok..

Erol YILMAZ

PIC18 dahili saati kaynağı ile 100 Kbit CANBUS bile çalıştırdım,
en az 40 bit civarında bilginin tek senkronizasyon ile taşınmasını gerektiriyor.
(% 100 çalışıyordu ama bu her zaman çalışacağını kesinlikle garanti etmez ve sadece denedim)

RS232 ye gelince bütün zamanlama 9 bit lik gönderim için...
9 bit sonra senkronizasyon yeniden START biti ile sağlanıyor.
Dolayısı ile ufak tefek saat frekans hatalarını görmeyecek bir düzenek bu.

PIC in dahili saati kaynağı ile rahatlıkla gönderim yapıyorum ama sizin ne gibi problem yaşadığınızı anlamıyorum,
Öncelikle sadece donanımsal UART kullandığımı belirteyim.

Dahili saat kaynağının çok kayması için gerekli olan aşırı sıcaklık, aşırı düşük veya yüksek voltaj şartlarında mı deniyorsunuz bunu ?

canbulut

ben şu anda yaptığım çalışmada 16f628a ile 19200 ile deniyorum gayet güzel çalışıyor...sistemde göz ardı edilecek kadar çok nadir veri hatalı veya eksik gidiyor... mesafesi pcb üzerinde hemen yanındaki entegre...şimdilik elimdeki pcbler üzerinde bu şekilde yapacağım.bu pcbler bittiğinde harici osc ile yapacağım.hatta entegrenin üzerinden ve altından işlemler yaparak hariciyide takabilirim.değerli bilgiler için hepinize teşekkürler..

My75

Alıntı yapılan: canbulut - 31 Aralık 2011, 11:37:53
ben şu anda yaptığım çalışmada 16f628a ile 19200 ile deniyorum gayet güzel çalışıyor...sistemde göz ardı edilecek kadar çok nadir veri hatalı veya eksik gidiyor... mesafesi pcb üzerinde hemen yanındaki entegre...şimdilik elimdeki pcbler üzerinde bu şekilde yapacağım.bu pcbler bittiğinde harici osc ile yapacağım.hatta entegrenin üzerinden ve altından işlemler yaparak hariciyide takabilirim.değerli bilgiler için hepinize teşekkürler..

Önemli olan uart donanımlı yapman,yoksa dahili osc. çok sorun yapmaz..

canbulut