ışık sensörü

Başlatan photonics, 31 Aralık 2011, 12:56:28

photonics

merhaba arkadaşlar,
ışığa duyarlı bir sensör yapmaya çalıştım ama comparatorun outundan  1Mv alıyorum .üçgen dalga üreteciyle comparatoru and gate ile bağlayıp buzzera verdim ama bu devreden 4 tane yapmam lazım o zaman da yaptığım and gate ler bozuluyor. kare dalga osc yi on off etmek istedim ama sanırım Vcc den tetiklemek doğru değil ve 12 voltu elde edemedim ayrıca başka nasıl yapabilirim ve comparator outundan kullanılabilir bir çıkış elde edebilirim?

devre linkte:

http://imageshack.us/photo/my-images/692/devre.jpg/

Kabil ATICI

74 serisi gate kullanırsan bozulur. Bunlan en fazla 5V'a kadar açalışabilir.Ama 4000 serisi olarak bilinen entegreleri kullanırsanız bunlar 18V'a kadar çalışabiliyorlar. Hatta kare dalga üretimi için de kullanılabillirler.
ambar7

photonics

logic gate elemanları kullanmak yasak o yüzden diyotlarla dizayn ettim. de asıl sorunum comparatorun ucundan MV gibi değerler okumam onu nasıl 12 V a düşürebilirim bulamadım.

OG

Soruyu tam anlayamadım ama,
R9 - 1Mohm  çok çok yüksek değer vermişsin.

Bu değer Ve kapısının doğru çalışmasına engel olabilir ayrıca buzzer ı süremez.

Birkaç Kilo ohm uygun değer olabilir ama o değer de buzzer a yüksek gelir.

Direnci çok düşürsen opamplara zararı olur. Bu sebeple birkaç K direnç ile kurup AND gate çıkışını bir transistor veya opamp ile güclendirmende fayda var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

photonics

1Mohm olayının farkındayım teşekkür ederim hatırlattığınız için asıl sorum şuydu üçgen dalgayla buzzeri çalıştırmak istiyorum LDR ye dokunduğumuzda LEDİn yanıpğ buzzerin ses vermesini istiyorum ama AND gate i outa verdiğimde 4 ayrı devre daha kurmam lazım 4 farklı frekans için o zaman bozuluyor. Single stage de nasıl farklı frekasnalar verebilirim bulamadım Her bir LDR ye dokunuşta ayrıca outa and gate vermek hatalı gibi görünüyor o yüzde kare dalga osc yi on of etmem lazım gibi onun da kare dalganın Vcc sinden ayarlamak yanlış olur sanırım biraz karmaşık oldu ama kısacası comparatorla oscilator ü bir şekilde tetiklemem lazım.

Kabil ATICI

Devrenin çıkışını transistörle sür. Yani devre çıkışına transistör baz ucunu ver (baz direncini unutma). Kollektör ucuna da buzer ver(buzerin diğer ucu da beslemede). Diğer devrelerindeki transistörlerin kollektör uçlarına buzerde birleştir. Böylece devrelerini birbirinden yalıtmış olursun.
ambar7

photonics

onun yerine her devre ucuna birer buffer atsam da yalıtma sağlar mı?

Kabil ATICI

lojik kapı konusunda sıkıntı olacağını belirtmiştin galiba... Sonuçta aynı yere çıkan ,gidilecek yol çoktur.
Transistör kullanmak yerine illede entegre diyorsan ULN 2003 kullanılabilir.
ambar7

photonics

entegre logic elemanı transistör falan kullanmak serbest değil sadece opamp diyot ve pasif elememanlar kullanabiliyoruz,

Klein

Devrede LDR nerede göremedim.
Devrenin üst tarafı GND ise neden ledin anodu bağlı?

Devreyi büyütünce gördüm. Pozitif GND kullanmışsın. 

Opamların kaynaklarını ayrı çizmişsin. Hepsi gerçekten ayrı mı? çizimde mi öyle?

photonics

comparatorun sol altındaki direnç LDR , Vcc ler ayrı değil öylesine ayrı çizdim GND u da sanırım karıştırmışım onu düzeltirim geçek hayatta genelde inverting bacağı üste çizilir bu programda ters olduğu için yanlışlıkla koymuşum op ampı yakabilir ama multisimde sorun çıkarmadı.

z

Boyle bir devre yapabilirsin. Ancak malzeme degerlerini sen hesaplamalisin. Yanlis hatirlamiyorsam odev bu.

Buzzera kare dalga yerine ucgen dalga vermekte sakinca yok. Sesin tinisi degisir sadece.

Devre nasil calisiyor.

Sagdaki opampli devre ucgen dalga osc. Bu osc nin calismasi icin, opampin + girisindeki direncin, soldaki opamp cikisina bagli olan tarafinin, saseye dokunmasi lazim.

Soldaki opampli devrede LDR'lerden herhangi birisinin direnci duserse, opampin - girisindeki voltaj yukseleceginden ve opamp cikisi lowa iner. Bu da osc yi harekete gecirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

photonics

opampların -Vcc sine ground bağlamak sorun yaratmaz mı?

Kabil ATICI

opamplar simetrik besleme olmasa da çalışır. Sadece sinyal seviyeleri sadece pozitif seviyelerrde olur.
ambar7

photonics

yani sanki bir DC offset verilmiş gibi mi yoksa half wave rectifier gibi mi?bir de  +12 -12 yerine +24-0 bağlamak op ampa zarar verebilir mi?