Pil ömrünü koruma

Başlatan vitruvius, 01 Ocak 2012, 23:39:35

vitruvius

Merhabalar, üzerinde çalıştığım projede devremi yerleştirecek yer sıkıntım var. 9V'luk pil kullanıyorum. 7805 ile 5V'a düşürüp buradan pic'e, opamp'a, l293d'ye (motor sürücü entegresi), 2 adet IR verici-alıcı çiftine ve 2 adet butona yollar gidiyor. Bu şekilde olunca akım çok bölünüyor; pil ömrü kısalıyor, sistemden aldığım verim düşüyor. Özellikle engel algılamak için kullandığım IR alıcı-verici çiftinin mesafesi çok düşüyor. Acaba 2. pil kullanmadan yapılabilecek şeyler var mıdır? 2. pil kullanılacaksa nasıl paylaştırmamı önerirsiniz.

Teşekkürler.

Devrem şu şekilde: (Ek olarak pic'e 2 IR alıcı-verici girişi var)

Engel algılayıcı devrem de şu şekilde:

ErsinErce

Tek pil için
1-) 5V u sadece pic'e girip geri kalan kısmı 9V ile beslemek
2-) R3 R5 R8[Pot(buda 9V'a bağlanıcak)] 100k kullanmak
3-) Infrared vericinin direncini 9V'a göre tekrar hesaplamak lazım
4-) Opamp ucundaki ledi çıkartıp 100k pulldown koymak
5-) Infrared alıcının opampa giriş şeklini değiştirilebilir, alıcı 100k lık bir direnci transistör gibi 0'a çekmeye çalışması daha faydalı
6-) PIC çıkışındaki ledlere 1k lık direnç koyulabilir

2 pil için tek pil için öneriler + motoru 2. pilden beslemek

şu an için gördüklerim bunlar

bayelektronik

ErsinErce arkadaşın dedikleri pil ömrüne katkı sağlayaktır.fakat şunu belirtmemde de fayda görüyorum 7805 hiç yüke binmeden bile 9v pili tek başına tüketir.başka türlü çözümler bulursan daha sağlıklı olur 7805 siz çözümler.mesala 9v pil yerine 3 tane 1.5 volt veya 4 tane şajlı pil grubu koyup direk besleme yapmayı deneyebilirsin.birde normal pillerin akım verme yeteneği zayıftır yüksek akımlı şarjlı pil kullanmayı dene.

yer sıkıntına gelince küçük ebatlı 4.8 voltluk hazır grup şarjlı piller bulabilirsin piyasada.

Veli B.

1- TTL moslarla çevresel donanımları kontrol etmek şart.
2-lp3869X gibi low dropoutlarla beslemeyi kontrol etmek lazım.
3-MCU yu mümkünse bir pil ile besleyip gerekli olmadıkça uyutmak lazım.XLP/NW serisi olursa 3.2 volt bir pil ile uzun süre çalışır.
4-Boşta kalan pinleri doğru ayarlamak lazım.
5- IOlar için gerekli akımı hesaplayıp, her biri için uygun direnç değerlerini kullanmak lazım.

Devrenin amacını bilmediğimiz için, şimdilik tavsiye edeceklerim bunlar. Devrenin amacını açıkça belirtirsen, başka önerilerde olabilir.

vitruvius

Önerileriniz için teşekkürler. Devreyi şu amaçla kullanacağım: 3 tane oyuncak tren setim var. Kısaca bunlar engel gördüğü zaman öncelik belirtilmiş trene yol verecek, durağa geldiklerinde belli bir süre duracaklar. Oyuncak trenler 2 adet tombul pille çalışıyor. Bende pil+devreyi o boşluğa yerleştirmeyi planlıyorum. Zorda kalırsam uç tarafı kesebilirim. Baş kısmında ufak boşluklar var, oralara da sensör devresini yerleştireceğim.

Kabil ATICI

Geri gitme durumu yoksa sürücü entegre yerine motoru sürmek için transistör veya mosfet kullanabilirsin..
LED'leri devre dışı bırakabilir (IR hariç) veya seri dirençleri büyütülebilir. Daha az akım harcaması için.
ambar7