Opamplı Kristal Kontrollü Osilatör Sorunu

Başlatan Nedenler, 02 Ocak 2012, 09:07:35

Nedenler

Merhaba arkadaşlar elimdeki kristallerden frekans üreterek bu frekansı 4017 ile bölmek istiyorum. Kare dalga elde etme aşamasında bir sıkıntı yaşadım. Kullandığım devreyi aşağıda veriyorum. Dirençlerin hepsini 10k kullandım kondanstör için de çok farklı değerlerde denedim. Fakat çıkıştan herhangi birşey alamıyorum. Yaptığım yanlışlık nedir acaba ?

Opamp 741 kullanıyorum ve 20MHz den 2KHz'e kadar birçok kristalle denedim.
İsis simülasyonunda doğru çalışıyor fakat uygulamada tık yok.

pisayisi

osilasyonu başlatmak için gerekli olan eleman değerleri doğru değil gibi görünüyor.özellikle dirençler 10 k seçildiğinde kazanç faktörü çok düşük kalır. rf direncini artırarak kazancı yükseltmek böyle denemek lazım. isis te çalışabilir çünkü osilator devrelerinde ilk koşullar çok önemli isis teki başlangıç koşulları modeller içinde gizli anlamak zor . bord üstünde çalışmıyorsa isi te neden çalışsın...
Murat

Kabil ATICI

Bu iş için opamp kullanmana gerek yok eviren çıkışlı herhangi bir 4000 serisi entegreyide kullanabilirsin. Hatta en kolayı doğrudan sayma çıkışları veren 4060 bile kullanabilirsin. 4060 ve 32768 Hz kristal kullanarak 1Hz üretmek için kullanmıştım.
ambar7

OG

741 ile 20MHz değil belki 1MHz bile üretemezsin. Genel bilinen OPAMP'lar için bu frekanslar yüksek. Yanlış hatırlamıyorsam 741 in band genişliği 1MHz gibi bir şeydi.
HC serisi lojik malzemeler en uygunu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OptimusPrime

barkhausen kriterini sağlaman lazım
http://en.wikipedia.org/wiki/Barkhausen_stability_criterion

belki geri besleme hattındaki dirençlerden birini ayarlı yapıp biraz kazançla oynamaya başladığında, osilasyon başlayacaktır. fakat opampın beslemesinin uygun olması (simetrik veya tek kaynak gibi) ve opampın açık çevrim band genişliğini, kazanca (negatif geri besleme hattındaki) böldüğünde çıkan değer, xtal değerinin 2 katından büyük olması lazım.

zaten şöyle bir baktığında 741 ile olacak bir iş gibi görünmüyor. düşük xtal değerleri için belki olabilir.

bu devre yerine bir not kapısından xtal osilatör oluşturman daha mantıklı gibi duruyor...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||