anakarttan anlayana spdif sorusu (çözüldü)

Başlatan gambit1244, 02 Ocak 2012, 15:44:00

gambit1244

merhaba arkadaşlar eski ddr2 anakartım yandı ve yenisini almak durumunda kaldım:(
yeni almayı düşündüğüm ddr3 anakartta dijital hd audio diyor ama arkada spdif çıkışı yok
on board olarak bu karttan spdif alabilirmiyim soketlerden? bu konuda bilgisi olan varmı
kartı akşama sipariş vereceğim alabilcegim en ucuz kart bu
ses sitemim sadece spdif destekliyor
teşekkürler
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-p5g41t-m-lx-p5g41t-m-lx-intel-g41-ddr3-1333-(oc)-1333fsb-vga-anakart/productdetails.aspx?I_ID=42247

-----------------------------------------------------------------------------------

oh ya asusun kendi sitesine girdim ve şu satırı gördüm içim rahatladı on board olarak varmış kart üzerinde spdif
ALC887 8-Channel AUDIO CODEC
*Choose the chassis with HD audio module in front panel to support 8-Channel audio output
Supports Jack-detect and Multi-Streaming teconologies
*********Supports S/PDIF out interface************
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Ersin

SPDIF yazdığına göre vardır , o da kulaklık çıkışların orda dır.Şunu belirtmemişin: müzk sistemin fiberoptic mi destekliyo sadece yoksa coax ta mı mevcut. Bendeki audigy2 kartında ,spdif kulaklık gibi normal rca soketi değil.

gambit1244

müzik sistemim koaksiyel kablo girişi gibi sarı video input girişi varya ondan
fiber optik yok malesef sistemimde :( philips 2+1 3d surround
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Ersin

Büyük ihtimal kulaklık için olan jack gibidir ,kartın manual ini indir orda ayrıntılı gosteriyodur.Yer kazanma açısından o şekil yapiyorlar, eskisi gibi RCA jack değil olması gerektiği gibi.

Sdttn

Kulaklık jakının içinde yoksa bile anakart üzerinde pinheader bırakılmıştır.
Bir braket ile çıkışlar dışarı alınabilir.

Edit:
Evet tahmin ettiğim gibi pinheader var.
User manula'den alıntı.
Bu linkin yükleme sekmesinden manual indirilebilir.
http://www.asus.com.tr/Motherboards/Intel_Socket_775/P5G41TM_LX/

gambit1244

dün bişey dikkatimi çekti validenin leptopun kulaklık çıkışında
spdif yazıyor ve içinde kırmızı ışık var
fiber optik ışıgı şimdi bu ışık üzerinden mi spidif veriyor demek oluyor
eger oyleyse bravo adamlara 1 delikle 2 teknoloji kullanmışlar

Ersin

Evet spdiftir ama o yuvarlak girişli fiberotik kablolar piyasada biraz zor bulunur, pek yaygın olmadığından dolayı.Sdttn nin verdiği resimde header var görünüyo, dolayısı ile bu pci soketlerin oraya demir levhada coax jackı vardır , yoksa da kendin yaparsın o kadar, elektronikçi adamsın :D.

gambit1244

Alıntı yapılan: Ersin - 03 Ocak 2012, 11:01:55
Evet spdiftir ama o yuvarlak girişli fiberotik kablolar piyasada biraz zor bulunur, pek yaygın olmadığından dolayı.Sdttn nin verdiği resimde header var görünüyo, dolayısı ile bu pci soketlerin oraya demir levhada coax jackı vardır , yoksa da kendin yaparsın o kadar, elektronikçi adamsın :D.

aynen sıkıntı olmaz onda
gerçi elektronikçi adamım ama eski anakartımın neden yanıdığını anlatıcam gülmeyin
kablonun ucuna kulaklığı lehimlicektim neyse ilk şaseyi lehimledim sonra left right ayarını yapmak için kulaklığı taktım tek tek denedim left right ı. unutup jakı çıkarmadan lehimlemeye kalktım havyayı değdirir değdirmez gümm diye patladı anakart
boylece ddr 3 lü bi sisteme geçmem için işaret gelmiş oldu yada salaklığın işaretide diyebiliriz :D