STM32F407 için LCD ILI9320 , LCD ILI9325 telefon ekranları

Başlatan GreeN, 04 Ocak 2012, 10:55:58

mozkan87

Alıntı yapılan: GreeN - 10 Ocak 2012, 22:28:13
Usta pcb yi istesem ayıpmı olur?

Ayıp olmaz daha önce vermiştim link tekrar veriyorum. Tıkla

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Ocak 2012, 22:39:02
pcb yüzey kullanıımı itibari ile çok verimsiz yapılmış neden böyle :o
Normalde LCD PCB'nin üzerinde duruyor. Aşağıdaki gibi. Tabi daha güzel şemalar çizilebilir.

muhittin_kaplan

Denemeye çalıştığım programlarda bir çıkış olması gerekiyor. bunu usartla yapmayı planlıyordum. böyle bir lcd daha hızlı olur sanırım. nereden temin edilir? bunu sadece monitor olarak kullanacak olsam uygun olur mu ?

Burak B

İşlem hızınızı bilmiyorum. Ancak monitörden maksadınız hareketli görüntü (video gibi) oynatmaksa 37 Pin yerine 44 pin olanlardan alırsanız (Modele dikkat edilmeli). VSYNC HSYNC PCLK sinyalleri ile daha hızlı sürmeniz mümkündür. Ancak 8080 (8, 16, 18 Bit Komut Data şeklinde) arayüzü ile biryere kadar işinizi görecektir. Aman aman çok hızlı video v.s. değil basit animasyonlar ve grafikler göstersin diyorsanız işinizi rahatça görür. Başta söylediğim gibi tamamen işlem hızınızla alakalı bir durumdur.

Bu TFT' ler genelde 16Bit arayüze sahip olmalarına rağmen asıl olarak 18Bit(262K Renk) verebilirler. 16M renk verebilenleri de mevcuttur. Ancak bu başlıkta geçen tarzdaki modellerde bu kontrolcülere hiç rastlamadım. Genel maksatlı işler için gayet uygunlar. 8Bit arayüz olsa bile 262K elde edebilirsiniz. Bu sadece işlem yükünüzü artıracaktır. 2 şeritli yol ile bir otobanı karşılaştırmamak gerek :) 

Unutmadan video gösterimi içinde kullanabilirsiniz ancak çok birşey beklememek gerek. Herşey işlem hızınızda saklı.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muhittin_kaplan

aman hocam yanlış anlattım sanırım. Monitor derken yaptığım işlemin sonucunu görmek açısından bir çıkış

iyildirim

Programı denediğiniz işlemci ile TFT yi de sürecekseniz daha yavaş olur. Bir karakter için tek tek bütün pixelleri işlemek gerekir.
TFT yi ayrı bir işlemci ile sürüp, SPI gibi UART'dan daha yüksek hızda çalışacak yöntemle bu işlemciye test verisini göndermek daha iyi bence.  Ama PC de de  veriyi işlemek, grafik çizmek gibi olanaklar daha rahat.
UART'ı daha hızlı kullanmak için de tavsiyem hiç RS232 seviyesine çıkmadan TTL -FT232 gibi chip lerle çalışmak. Mbaud seviyesinde hızlarla çalışmak mümkün oluyor.

Burak B

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Ocak 2012, 19:52:46
aman hocam yanlış anlattım sanırım. Monitor derken yaptığım işlemin sonucunu görmek açısından bir çıkış

O zaman rahatça kullanaiblirsiniz. UART, USB, SPI size kalmış. Ne kadar hız o kadar iyi. Bunu hatırlamak yeterli. 

muhittin_kaplan

Ft232 kullanıyorum hocam.
Örnek verecek olursam. Yazdığım programların doğru çalışıp çaışmadığını anlamak için bir çıkış gerek. 5-6 kanal pwm ölçmeye çalışacağım doğrumu ölçüyor anlamam gerek.

iyildirim

Hocam 5-6 kanal PWM ölçümünün işlemciyi ne kadar meşgul edeceği az çok belli. Burada TFT yi direkt aynı işlemci ile kullansanızda da sorun olmayacak.
Ama "5-6 kanal PWM ölçümü" bana bu işin burada bitmeyeceği, bahsettiğiniz UAV için daha da gelişeceğini söylüyor. TFT'yi 8080 modunda sürmek için yaklaşık 20-22 pin kullanmanız gerekecek.  İleri aşamalarda,  bir yerden sonra çalıştığınız işlemci üzerinde TFT çıkışları sorun olacak. Bu yüzden TFT kullanacaksanız bunu ayrı bir işlemcinin sürmesi ilerisi için daha iyi bence.

Öte yandan TFT yerine PC kullanmak, veriyi değerlendirmek, işlemcide yapılan hesapları simule etmek, sonuçları karşılaştırabilmek, grafik çizebilmek gibi nedenlerle daha kolay ve esnek.

İlerleyen aşamalarda işlemci zamanı önemli hale geldiğinde (pozisyon kontrol, OSD vs.) , değişken içeriklerini decimal formata çevirmek veya printf, sprintf komutların kullanımı bile sıkıntı olabilir. 

Bana göre bir diğer önemli konuda varsa iletişim kanallarını mutlaka DMA üzerinden kullanmak. Olmadık yerde araya giren kesme vs. dert çıkarmaz. Ve debug işlemi olabildğince saydam olur, asıl işlemi etkilemez.

Debug için bir structure kullanıp izlenecek değişkenleri (içeriklerini hiç decimal formata çevirmeden) bu structure üzerinde tanımlayıp, union ile structure  'ıda char bir array gibi görüp, arrayın başlangıç adresini ve uzunluğunu DMA modülüne bildirmek yeterli olur. İster UART ister SPI ile çalışabiliriniz. Decimal'e çevirmek veya direkt kullanmak PC veya TFT işlemcisi tarafında size kalmış.

PC kullanacaksanız FT232RL TTL seviyesinde 3MBaud a kadar destekliyor. İşlemci üzerindeki baud generatörü işlemci hızına bağlı olduğundan tam bu değerde kullanamasanız bile 2M ve üzeri hızlara rahatça çıkılabilir.  Elektriksel  sorun olur derseniz, Breadbord üzerinde bile 2.5M'e yakın hızlara çıkılabildiğini söyleyebilirim. Ki bu kadarına gerek bile kalmayabilir. 

muhittin_kaplan

Hocam, Evet Konu Sadece PWM ölçmekle kalmayacak.
Kendi Öğrenme Yöntemimi bildiğimden Bu işlemcileri de öğrenmek istediğimden kendime bir iş çıkartıp adım adım gerçekleştirmeye çalışıyorum.Benim Açımdan Daha Verimli Oluyor.

muhittin_kaplan

GreeN

STM3240G-EVAL evaluationbordunda kullanılan lcd ve pinleri.

LCD:FF0245SS1  AM-240320D4TOQW-T00H(R)

AM-240320L8TNQW00H (LCD_ILI9320)
AM240320D5TOQW01H (LCD_ILI9325)

8K1465: (çin lcd modellerinden piyasada bulunuyor.) bu LCD ILI9325 kontrolcüye sahip. (20 TL aldım.)

STM32F4xx DSP and Standard Peripherals Library dosyaların içerisinde stm324xg_eval_lcd.c stm324xg_eval_lcd.h şeklinde driver mevcut. Bunu deneyeceğim. Olursa paylaşırım.

Terörü Lanetliyoruz.

Burak B

Nokia 6260
176x208 Piksel
Besleme 2.8-3.3v
Kontrolcüsü bilinmiyor. Kumpas ile ölçerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Pinleri şu şekilde.
1-GND   
2-/WR   
3-NC
4-D0
5-D1
6-D2
7-D3
7-NC
9-VDDI
10-VDD
11-NC
12-LEDA
13-LEDK
14-NC
15-/CS
16-A0
17-NC
18-D7
19-D6
20-D5
21-D4
22-TE
23-/RD
24-/RES

Ekran size bakarken Sol üstten başlayarak.
    01 ---- 12
    24 ---- 13
----------------
|                   |
|                   |
----------------
Yinede servis manualine tekrardan bakmak gerek.

muhittin_kaplan

Hocam arkasi kapali, metal bir koruma var. Sokmem gerekecek

Burak B

Nokia LCD' leri genelde RDDID komutuna yanıt verirler. Vermiyorsa Epson S1G1 serisi bir kontrolcü olabilir. RDDID Üreticiden üreticiye değişebilir. Yani kontrolcü aynı bile olsa LCD' yi üreten başka firma ise bu veri değişkenlik gösterebilir. Bu komut setini destekleyen kontrolcülerden yaygın olan bazıları şunlardır.

PCF8833 - Nokia 6100 v.b.
SPFD54124B - Nokia v.b.
ILI9163
HX8340-B
LDS176 - Nokia 6100 v.b.
ST7735

muhittin_kaplan