STM32F407 için LCD ILI9320 , LCD ILI9325 telefon ekranları

Başlatan GreeN, 04 Ocak 2012, 10:55:58

Burak B

Bana soracak olursanız değmez. Hobici mantığıyla değer. Eğer bir ürün için kullanılacaksa. Bilinen ve temini kolay bir LCD ile devam etmek daha mantıklı. Bu noktada 37 pinlik çin TFT' leri ön plana çıkıyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

Bytemaster GLCD ler konusunda bayagi bir birikimin var gorunuyor. Bir zamanlar Nintenda DS den soktugum bir kosede duran GLCD var.

https://www.picproje.org/index.php/topic,34776.msg248894.html#msg248894

Eger bunun kullanimi ile ilgili bilgiler varsa bunu STM32F-4 kite baglamayi isterim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

Alıntı yapılan: ByteMaster - 21 Ocak 2012, 10:40:49
Nokia LCD' leri genelde RDDID komutuna yanıt verirler. Vermiyorsa Epson S1G1 serisi bir kontrolcü olabilir. RDDID Üreticiden üreticiye değişebilir. Yani kontrolcü aynı bile olsa LCD' yi üreten başka firma ise bu veri değişkenlik gösterebilir. Bu komut setini destekleyen kontrolcülerden yaygın olan bazıları şunlardır.

PCF8833 - Nokia 6100 v.b.
SPFD54124B - Nokia v.b.
ILI9163
HX8340-B
LDS176 - Nokia 6100 v.b.
ST7735
Bu nokia pcf8833 lcd si bende var kullanıyorumöancak devreyi her 10-15 enerjilendirmede bir lcd nin bir satırının tonu değişiyor,elimdeki lcd de 10-15 satırın sonu değişti kaldı.Bir yerde okudum bu nokia6100 lcd sini devre kapamadan lcd voltajını kesmek gerekiyormuş.... Bu çin LCd lerinde bu tarz problemler varmı?

Burak B

@bunalmis hocam RGB interface gibi duruyor. Daha önce bir kez inceleme fırsatım olmuştu ama cihaz benim olmadığı için çok detayına inemedim. DS' nin çok modeli var. Ayrıca bu ekranların DPI çözünürlüğü çok düşüktür. 240x160 birşeydi piksel bazında. Uğraşmaya değermi bilmem. Aşağıda ilgilenen birinin notlarını içeren bir sayfaya ait link var buyrun.

Nintendo DS LCD

Ayrıca geliştirme araçlarından da birşeyler çıkarılabilir.
Inferno Kernel for the Nintendo DS

Unutmadan bu LCD'ler HR-TFT(High Reflective) diye geçiyor.

@mcan Böyle bir sorunla karşılaşmadım. Fotosunu görebilirmiyim. Ayrıca her Nokia 6100 LCD' si PCF8833 kontrolcü barındırmıyor. RDDID'ye yanıt verse bile bu PCF8833 olmayabilir.

mcan

Alıntı yapılan: ByteMaster - 21 Ocak 2012, 16:53:14
@bunalmis hocam RGB interface gibi duruyor. Daha önce bir kez inceleme fırsatım olmuştu ama cihaz benim olmadığı için çok detayına inemedim. DS' nin çok modeli var. Ayrıca bu ekranların DPI çözünürlüğü çok düşüktür. 240x160 birşeydi piksel bazında. Uğraşmaya değermi bilmem. Aşağıda ilgilenen birinin notlarını içeren bir sayfaya ait link var buyrun.

Nintendo DS LCD

Ayrıca geliştirme araçlarından da birşeyler çıkarılabilir.
Inferno Kernel for the Nintendo DS

Unutmadan bu LCD'ler HR-TFT(High Reflective) diye geçiyor.

@mcan Böyle bir sorunla karşılaşmadım. Fotosunu görebilirmiyim. Ayrıca her Nokia 6100 LCD' si PCF8833 kontrolcü barındırmıyor. RDDID'ye yanıt verse bile bu PCF8833 olmayabilir.

Resimi koydum sadece satır olarak tonları farklı. Devrede lm2575 3.3 var ,Ayrıca siyah renkde hiç siyah gibi değil çok tozlu birbirini tutmayan bir siyahı var sanki siyah ama karlı bir görüntü gibi.

Digg yazısının hemen altında 2-3 satır genişliğinde ,Technology yazısının altında, news in hemen üstünde.... News yazanın üzerindeki ilk olan dı enerjiyi kestiğimden kısa bir süre sonra bile o satır  yanık kalmıştı.

muhittin_kaplan

ST32F4 için hangi ekranı almalıyım ? (hangi telefonun ?)

muhittin_kaplan

Acil...
Kullanilan ili9320 yada ili9325  hangi tel lerde kullaniliyor. Adam numune olmadan bilemem dedi

Burak B

37 pin Touch ve LED bağlantıları pinlerin ortasında olan bir model alabilirsiniz.

muhittin_kaplan

İzmirde buyuk bir mlzci bunu diyor. Numune de numune

Burak B

O şekilde tel modeline göre bilmiyorum malesef. Bence adam üşengeçlik ediyor. Para kazanmaya meramı yok anlaşılan.

airforce

Çin malı nokia N95 olabilir. LCd nin flex kısmında Truly TFT8K1231 yazacak.

Kolay gelsin...

muhittin_kaplan

Burak B

Başka sefere artık. Ama bir 37 pin TFT' yi çıkarıp vermek bu kadar zor olamaz. En fazla 3 bilemedin 4 çekmece açacak. Buradan yollayayım diyeceğim ama burada çok pahalı satıyorlar (tutturabildiğine diyelim) kargo da ekleyince maliyeti çok olur. Bence en kolay şekilde bir cep telefonu tamircisinden temin edebilirsin. Tabi kişisel kullanım içinse.

pisayisi

http://www.aliexpress.com/product-fm/483752772-2-8-TFT-LCD-Module-touch-panel-PCB-SD-Socket-wholesalers.html

aliexpresste ili9320 çipli soket bağlantılı ve sd card arabirimi olan bir tft lcd stm32f4 eval bord yazılımları ile de birebir uyumlu sanırım iş piyasada soketli böyle kullanıcı dostu tft modül bulamayız.

St firması stm32f4 eval bord larda ampire firmasının ili9320 cipli AM-240320D4TOQW  modelini kullanmış. Ancak benim aklım yine de seri arabirimli lcd lere daha yatkın en azından onlarca pini lcd için kullanıp uzay montajla bordu arapsaçına çevirmeden de uygun çözümler var onları araştıralım. şimdilik ben nokkia c1-01 lcd için araştırıyorum başarılı olunca burdan yayınlıycam...
Murat

Burak B

NOkia C1-01

1-GND
2-/RES
3-/CS
4-GND
5-SDA(SISO)
6-SCL
7-VDDI
8-VDD
9-GND