Profesyonel olarak MikroC kullanan arkadaş var mı?

Başlatan Elektroemre, 06 Ocak 2012, 04:10:58

Elektroemre

Selamlar,

Normalde hazır şeyleri pek sevmem, hatta mikroe ürünlerinede özel bir antipatim var ama,
Ön yargıları gerçekten bir kenara bırakırsak, ciddi işlerde bu derleyiciyi kullanan var mı?

Görüşlerini merak ediyorum.

ErsinErce

5 sene boyunca Proton+ ile çeşitli profesyonel ürünler programladım, kesinlikle bu derleyiciyi kullanan firmalar da vardır.

Ülkemiz daha gelişmekte olduğundan işlerin nasıl yürümesi gerektiğini net göremiyoruz,
herşeyi ucuz, hızlı ve garanti süresince sorun çıkartmayacak yoldan halletmek istiyoruz,
Firma sahipleri malesef Ar-Ge kavramının gerekliliklerini bilmediklerinden programlama ve elektronikle ile biraz haşır neşir biri çok rahat orta boyutlu firmalarda
yapay Ar-Ge lerde çalışıyor (bende bu şekilde başlamıştım) ve bu kişilerin becerilerine yada ilgilerine göre programlar alınıp işlerde bu programlar kullanılıyor.

Okuldan mezun olan arkadaşların durumu belli zaten eğer firmada önceden bir sistem oturtulmaya çalışılmadıysa çok rahat Basic türevleri, MikroC gibi
programlar o firmanın işlerine hakim olacaktır. Programı kötülemek vs niyetim yok ama Türkiye'nin gerçeği bu malesef.

Profesyonel kelimesi para kazanmayı tanımladığından nasıl kâr ediliyorsa ona yönleniyoruz
Para kazanırken ne şekilde kazandığımıza pek dikkat etmediğimizden (karşımızdakileri bizim test edip öğrenmemiz gereken özellikleri ile bilgilendiremediğimizden)
gelişmiş ülkelerdeki profesyonel anlamına pek yaklaşamıyoruz

Çok uzattım konuyu ama benim bunca yıldır öğrendiğim şey bu oldu, belirtmek (yakın gördüm paylaşmak) istedim :)

GreeN

Mezuniyetimin ilk yıllarında iş bakarken Ankara ostimde bir firma vardı ismini hatırlamıyorum . Ucaklara kart imal ediyordu.
Az bucuk asm ve protonla yapamıcam iş yok derken adam bana "proton olmaz dedi"  zamanlama ve gecikmelerden bahsettikten sonra asm yada c demişti. Ne kadar haklıydı bilemicem ama proton orada bitti benim için.
Terörü Lanetliyoruz.

EMG81

Ben şuan kullanıyorum ve tavsiye etmiyorum. "En ideali üretici firmanın desteklediği derleyicilerdir." Bu sözün altına defalarca imzamı atarım.
Ayrıca ARM derleyicileri de hiç hoşuma gitmedi..

Elektroemre

Teşekkürler arkadaşlar,

ErsinErce durumu çok güzel özetlemişsin.Aslında mikroC ile yola devam etmek gibi bir düşüncem yok.
Sadece kafamdaki PIC'le yapmayı düşündüğüm birkaç projeyi hızlı sonuçlandırmak için kullanmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim, ne kadar ansi-C desteği var?
Yani beğendiğim 1 adet libini kullanıp sonra geri kalan kısmları kendi liblerimle yazsam bu derleyici beni ne kadar kısıtlayacak?
Yada mikroC'nin içinden exe'lerinden bir ali cengiz oyunuyla libleri aşırsak  bunlara hiç gerek kalmayacak :)

fahri-

Emre,
hangi kütüphanelerle çalışacaksın?
microc yi bilmiyorum ama ccs nin kütüphaneleri genelde açık kod. üzerinde değişiklik yaparak kullanılabilir.

memo333

profesyonel olarak kullandım. özellikle hızlı bir biçimde kod geliştirmeye müsait. tabii siz liblere mecbur bırakıyor.

yeni çıkan mcuları yaklaşık 6ay sonra destekleyeceğim deyince hitech'e geçtim.

bana en çok sıkıntı veren sorun bazı fonksiyonları iki kere çağırmaya çağırınca hata veriyordu. hala sebebini çözebilmiş değilim ama rami berbat yönetiyordu belki ondandır.

eğer acil iş yapmanız gerekiyorsa kullanılabilir. yukarıda söylediğim sorunlar belki yeni versiyonlarda çözülmüştür.

şimdilik aklıma gelen bunlar...
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Elektroemre

Teşekkürler arkadaşlar,

@-fahri CCS'yi indirip lib klasörünü gözden geçirdim, sonrada microchip lib'lerini indirdim.
Gayet güzel libler var oralarda  ;D şimdilik mikroC'ye bulaşmaktan vazgeçtim.