SMPS mi alsam, Ayarlı Güç Kaynağı mı?

Başlatan FEHMİ_ASM, 06 Ocak 2012, 20:01:21

FEHMİ_ASM

Aslında (hazır) güç kaynağı almak istiyorum ama maddi durum iştee :). Mesela direnç.net te 165TL ye 0-30V---3A ayarlı güç kaynağı var. Ben bu kaynaktan, 12V'ta 7A veya 5V ta 18A alabilir miyim demek oluyor? Eğer öyle ise işimi görebilir.
http://direnc.net/YH303D-0-30V-3A-AYARLI-ADAPTOR,PR-4244.html

Ya da 80-90TL'ye yüksek güçte hazır bi SMPS alıp, çıkış voltajını ayarlı hale getirebilir miyim? Bunun voltaj ayarını 0'a kadar yapabilmek ve rahatça akım alabilmek için satılan ya da yapabileceğim (nette) hazır devre-kart-modül var mıdır? (Bu aparat,devre veya parça'ya erişebilmek için anahtar kelimeler nedir?) Yoksa kendim mi yapmam lazım?

Bu arada param yaklaşık 140-150 TL :)
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Mucit23

Hocam Bende 2x 0-30V 0-5A güç kaynağı var. Bendeki gibi bunlarda akım sınırlamalıdır. Yani 30V 3A de sorun yok çekebilirsiniz fakat 3A ve üzerinde kısa devre ledi yanar fazlasını vermez. Bu 24V içinde geçerli 12V içinde Geçerli 5V içinde geçerli

My75

Bende Yıldırımın CY-306 0~30v 6A güç kaynağı var,yıllardır kullanıyorum sorunsuz tavsiye ederim.Zamanında 100$ almıştım..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

SMPS lerin 0 ila max voltaj arasında çalışması zor.

LM338K yı inceleyin. Çok çok güzel elemandır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: OG - 06 Ocak 2012, 23:51:20
SMPS lerin 0 ila max voltaj arasında çalışması zor.
En düşük 3V civarı desem daha doğru olur.

Alıntı yapılan: OG - 06 Ocak 2012, 23:51:20
LM338K yı inceleyin. Çok çok güzel elemandır.
Evet inceledim. Gerçekten öyle görünüyorlar. Bunu, hazır bi SMPS alsam, çıkışında kullanabilir miyim? (Gerekirse paralel bağlayarak)?

Alıntı yapılan: erkan614 - 06 Ocak 2012, 23:57:49
haZir al
not-invented-here
:)
Eğer Smps ile uygun bi fiata çıkarabilirsem pickit2 hayalim gerçekleşebilir :)
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

t2

Alıntı yapılan: FEHMİ_ASM - 07 Ocak 2012, 07:15:30Eğer Smps ile uygun bi fiata çıkarabilirsem pickit2 hayalim gerçekleşebilir :)
Smps ile pickit2 nin alakası nedir?

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: t2 - 07 Ocak 2012, 09:16:15
Smps ile pickit2 nin alakası nedir?

Smps ile voltaj düşümünü ayarlı bi şekilde yapabilirsem hazır güç kaynağı almayabilirim. Öyle ki 24V 5A bir SMPS fiatı 50tl civarı. Artan paramla da pkit2 alabilirim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: FEHMİ_ASM - 07 Ocak 2012, 11:29:08
Smps ile voltaj düşümünü ayarlı bi şekilde yapabilirsem hazır güç kaynağı almayabilirim. Öyle ki 24V 5A bir SMPS fiatı 50tl civarı. Artan paramla da pkit2 alabilirim.

200W olanını 65 TL ye satıyorlar:
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/65-00tl-meanwell-sp-200-24-200w-24v-guc-kaynagi-48569811?pnv=1

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Ocak 2012, 11:40:04
200W olanını 65 TL ye satıyorlar:
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/65-00tl-meanwell-sp-200-24-200w-24v-guc-kaynagi-48569811?pnv=1

Hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum ancak benim öğrenmek istediğim Smps çıkışını LM338 veya benzeriyle düşürüp düşüremeyeceğim.

OG

Ayarlı SMPS + LM338 güzel çözüm olur.

LM338 az ısınsın diye smps voltajı aşağı çekilir, LM338 de süzüp tertemiz yapar.

SMPS fiyat listesi,
http://hotfile.com/dl/140459629/f06c765/SMPS_FYAT_LSTES_NSAN2011.rar.html

fahri-

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: OG - 07 Ocak 2012, 16:23:25
Ayarlı SMPS + LM338 güzel çözüm olur.

Evet, LM338K kullanmak doğru gibi gözüküyor şu durumda. Internet'te arıyorum fakat bulamıyorum, bu (voltaj) ayarlı SMPS dediğinizi nerden bulacağım ya da hazır bir SMPS'nin ayarlı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Öyle ki çoğunda standart çıkış voltaj ve akım bilgileri yazıyor. Örnek link ya da isim verebilir misiniz?

OG

Alıntı Yapmeanwell le karşılaşırdım. fiyatlar güzelmiş. kalitesi de iyiyse...
Ben hep bu firmanın ürünlerini kullanıyorum. Diğer çin mallarına benzemiyor, gayet yeterli. Üzerinde yazan akım da uyduruk değil, verir.

Alıntı YapSMPS'nin ayarlı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Bu tip smps ler hep ayarlı, küçük bir trimpot var üzerinde. Belli sınırlar arası çeker. Bu sınırları genişletmek için cihazı açıp müdahale yapmanız şart. Ayar yolundaki malzemelerle basit direnç oynamaları vs. MW de içinde ekstra koruma oluyor, bu sınırları biraz aştığınızda cihaz kesiyor. Verdiğim linktekilerde ise bu alan çok daha geniş. Örneğin 12V smps i rahatlıkla 5V'a çekebiliyorum. Tabi eleman değerleri ile oynayarak.

FEHMİ_ASM

Şu duruma göre, aşağıdaki resimde bulunan devreyi hazır (ayarlı veya ayarsız) (30V) SMPS çıkışına takmış olsam, voltaj ayarını yaklaşık 1-2V----30 arasında istediğim oranda ve/veya kararlı bir şekilde değiştiremem. Bu doğru mu?

[IMG]http://img35.resimup.net/di/JZB3.gif[/img]