Network->C# nasil yaparim..

Başlatan rck8942, 06 Ocak 2012, 20:50:09

cetinkaya

Bir tanidigimin Cikolata,seker fabrikasi var. Ürettikleri Bonbon Seker sayimlarini isciler yapiyormus. Benden yardimda bulundular. Bende biraz dusundum web-io kartlari var network uzerinden haberlesen. bunun gibi http://www.weberco.ch/57652.html ama bu kartlarin fiyatlarida 600dolar civarinda. Hersey hazir. Yanliz benim dusundugum bunu ben bitane ENC28J60 + pic ile bir turlu hallederim. birinci soru nasil bir sensör kullanacagim ?Kullanabilirim ? ikincisi ise gelen veriler excelden veya direk c# ile gun saat  ile adet miktarini nasil yazdiracagim. c# hakkinda hic bir fikrim yok. Proje yi daha nasil gelistirebilirim fikirlerinizi dusuncelerinizi yazarsaniz sevinirim.
saygilar

Sensör->PIC->ENC28J60---------------------PC

fryrmnd

microchip in tcpip stack ı var. pc tarafı için c# ile yazılmış demoları da var. kaynak kodlarıda açık. sensörler hakkında pek bilgim yok.

Elektroemre

Selam,

-Şekerlerin çıktığı makine nasıl bir şey?
-Şekerlerin boyutları?
-Şeker sayımından tam kasıt? (bobon şekerleri tek tek mi saymak gerekiyor? Yoksa her paket bobon şeker mi?)

Şekerlerin sayısını algılama duruma göre basit "sensör"ler ile olmayabilir. işin içerisine görüntü işleme girmesi gerekir, buda projeyi farklı boyuta taşır. Büyük firmalarda bu tarz ürünlerin sayılması işleme görüntü işlemeyle olmakta.
Mekan durum hakkındaki detaylı fotoları Ö.M. olarak yollarsan  görüntü işlemeyle şeker tesbiti ve bilgisayar tarafına kayıt işlemi kısmında ücreti karşılığı yardımcı olacak kişilere yönlendirebilirm seni.

İyi çalışmalar.

serdararikan

anladığım kadarıyla bilgisayar yazılımcılığı konusunda tecrübeli olduğunu sanıyorum.eğer öyleysen bence hiç PIC falanla uğraşma

http://www.ebay.com/itm/mini2440-S3C2440-ARM9-Board-3-5-TFT-LCD-Touch-Screen-/250905322584?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6b1f6458

bu tarz bir embedded kart ile bu işi halledebilirsin.windows CE veya linux çalışan bu sistemlere visual C veya visual basic gibi dillerle yazılım yazıp çalıştırmak seni daha az uğraştırır.

cetinkaya

Öncelikle cevaplariniz icin hepinize tesekkür ederim. Aslinda fabrika türkiyede ben ise suan almanyadayim gurbetciyim yani. pc programlama konusunda fikrim yok serdar hocam. bilgim pic,siemens s7,logo ile sinirli. bon bonlar tek tek cikiyor hatirladigim kadariyla.kapasitif sensor ile halledemezmiyim bunu ? Paketleme sonradan giriyor isin icine.Sonra ise paketler icinde sayma yapilabilir. Projeyi yapmam sart degil birazda ögrenme amacli soruyorum. Calistigim fabrikada sayma islemleri Robotlar tarafindan yapiliyor burda ise Interbus üzerinden ekranlara veriyorlar. Bende bu isi baska nasil yapilabilir diye düsünmekteyim. Sonuca varir isemde projeyi izine gittigimde gerceklestirebilirim. veya hazirladiktan sonra ordan birilerine yaptirabilirim.

cetinkaya

peki hocam bu saydiklarimi bilgisayarda nasil gösterecegim ? asil sorunum orda sayma islemi icin aklimda bir kac tane sick marka sensör geciyor cikislari analog oluyor genelde. veya dediginiz gibi de olabilir.

cetinkaya

yardiminiz icin tesekkürler ben network ile dusunuyorum istedigi zaman html üzerinden ip ye baglanip imalat sayisini görebilmesi acisindan. Yani Büroda agda bagli olan tüm pc ler üzerinden girilip takip edilebilinecek. seri port üzerinden sadece 15 metre kablo uzatilabiliniyor yanlis bilmiyorsam buda baska bir sIkinti  daha doguruyor

cetinkaya

anladim hocam o zaman sayma islemi icin bir irtibata geceyim nasil oluyormus makinelerden nasil üretiliyormus.  ondan sonra yine sizlerin fikirlerine danisirim.

RcALTIN

sadece sayıcı devreyi yapıp, aynı mikrodenetleyici üzerinde bir websayfası yayınlamasını sağlayabilirsiniz. tcp/ip stacklar var bu iş için, yani sadece bir makinanın imalat verisi web üzerinden gösterilmek isteniyorsa arada pcye falan gerek yok.

ha yok illa pc sokacağım araya, ona farklı görevler yükleyeceğim diyorsanız da tcp/ip iletişim kurmaktansa, gerek maliyet, gerek kullanım basitliği açısından sensör(ler) ile pc arasında rs485 ağı kurmanızı öneririm. c# ile soket programlama kolay bir iş, programınızı dünyaya açabilir, kendi client yazılımınızda istediğiniz yerden bağlanılabilir bir konuma getirebilirsiniz. ama pc ve mikrodenetleyici arasında tcp/ip kullanmak gerek alt yapı maliyeti, gerek mikrodeneyleyici tarafındaki yazılımı/donanımı geliştirmek için harcanacak zaman nedeniyle bu proje için gereksiz kalıyor bence... (tecrübeniz varsa bu konu üzerine orası ayrı.)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !