Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Döngü Hızları?

Başlatan cezzza06, 08 Ocak 2012, 19:15:10

cezzza06

Merhaba arkadaşlar,
Bende display gruplarından ve kayan yazıdan oluşan bir devre var ve devrenin üzerinde bir M16C işlemci. Programda bir tam döngünün içinde yaklaşık 130 for çevrimi var. Dolayısıyla kayan yazıda ve displaylerde titreme oluşuyor. Bu titremeyi for yerine başka bir döngü ile çözebilirmiyim? Yani döngü hızları hakkında herhangi bir bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

cezzza06

Evet kodu ben yazdım. Programın mantığını çok değiştirdim aslında ama geldiğim son nokta bu ve bu da yeterli değil maalesef. O zaman ben programı daha detaylı açıklayıp daha genel yardım alabileceğim farklı bir konu açayım.
Yardımınız için teşekkürler.

esensoy

timer kesmesi ile yapmak çözüm olabilir mi?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cezzza06

Timer kesmesi dediğiniz interrupt timer'ları mı? yani bir interrupt'dan diğerine yönlendirmeden mi bahsediyosunuz? normal döngüden daha hızlı olur mu? Yani sonuçta yaptığı işlem sayısı aynı?

SERRO EFE

Yazınız kaç sütun kaç satır acaba ? Neden o kadar çok döngünüz var. Programın genel mantığı yanlış kurulmuş olabilirmi. Benim yaptığım yazılarda hiç o kadar for yok.

cezzza06

Aslında kayan yazı veya display grupları tek başlarına gayet az döngü kuruyorlar ama 2 display grubunu ve kayan yazıyı biraraya getirince döngü sayısı haliyle artıyor. Devrede 5 satır 6 sütundan oluşan 2 display grubu ve 6 tane 8x8 dotmatrix'den oluşan kayan yazı var. Displaylerin sütunlarını ve kayan yazının satırlarını 4017 ile, displayin satırlarını ve kayan yazının sütunlarını da MBI5168 ile sürüyorum. Programın çalışma mantığı şu:
4017'nin bir çıkışını aktif et.
MBI'nın istenilen çıkışlarını aktif et.(Bu aşamada display'lerde 40+40=80 döngü ve dotmatrix'de 48 olmak üzere toplam 128 döngü kuruyorum.)
Sonra 4017'nin diğer çıkışını aktif et.
MBI'nın istenilen çıkışlarını aktif et.
Bu şekilde 4017'nin toplam 8 çıkışını sırayla açıp kapatıyorum.(4017'nin bütün çıkışları aynı anda aktif olmuyor.)
DelayMs(10);(Bu aşamada boş beklemek yerine displaylerin veya kayan yazının MBI'sını göndererek zaman da kazanmaya çalıştım ama yine gözle görünür titremeye yok edemedim).

Biraz karışık anlatmış olabilirim kusura bakmayın ama durum da karışık malum ???