12F675 ISCP SORUNU

Başlatan serhat1990, 10 Ocak 2012, 02:31:50

serhat1990

Arkadaşlar 2 gündür uğraşıyorum ama bir türlü sağlıklı bir sonuç alamadım. PicKit2 12F675'i görmüyor. Devrede herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. OSCCAL 'dan şüphelendim. Bir türlü programlayamıyorum. Bu arada kullandığım entegre SMD.Yardımcı olursanız sevinirim ...

skara1214

icsp ile programlarken oscal kullanılmıyor.mclr,vdd,vcc,data,clk sıralamsına göre bağladıysan pici ve icsp nin 5 V kısmıyla programladıysan çalışması gerekli.Önerim baska bir 5 v luk picle icsp dene eğer kullandıgın pic programlayıcı klonsa(heralde öyledir) icsp bazen çalışmıyor.Yok başka bir picle çalışıyorsa o zaman pic ölmüştür
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ferit06

Pic'i hemen öldürmeyin... eğer dahili osilator kullanıyor ve MCLR OFF ise bu tür programlama hatası oluyor.

Vdd nin programlamadan sonra verilmesi şeklinde bir çözüm olmalı.

skara1214

Hiç aklıma gelmemişti ilginç deneyip görmek gerekli

Maxim

daha önce yüklenen code mlcr=off ve bu kullandığınız picki2 klon (mlcr kontrolsüz) olanlardansa yapamazsınız.
daha önce detaylı konuşuldu, pic programlayıcıları altında olmalı

Maxim

skara1214

yeni bir konu açmak yerine buradan derdimi anlatmak daha iyi gibi geldi.MCLR OFF VE INTRC osc  ayarları ile   ile 886 ya icsp üzerinden pickit2 klonu ile program atıyordum.Elimde 2 tane pickit 2 klonu var bu arada.Daha önceden icsp ile  33f serisi programlayabilirken artık programlayamıyorum bu klonlarla.ilk anlattığım 33f serisini hiç tanımıyor ikinciside tanıyor ama hex atmıyor failed diyor sürekli.2 tane 33f değiştirdim sonuç gene aynı sizce atladığım ne var klonların bacakları bozulmuş olabilirmi(bu arada bu 2 klonda 5 voltla çalışan picleri programlıyor onlarda hiç hata yok...)

skara1214

Hiç kimsenin başına gelmedimi böyle birşey?

Maxim

yukarıda verdiğim linkteki sıkıntı olmasın ? baktınızmı iyice ?
sonuçta orada konuştuğumuz şey 16f628 üzerine ama problem bütün piclerde aynı sonucu verecektir

dandik klon pickit2 lerde "USE VPP FIRST PROGRAM ENTRY" seçeneğini seçseniz bile iş görmüyor o yüzden.

skara1214

tanımada problem yok buradan piclerin bozulmamış olduğunu düşünüyorum.Bugünde birkaç deneme yapacağım olmassa yapacak birşey yok.Gidip direk pickit3 yada pickit2  alacağım sizce hangisini alayım ,pickit2 yazılımı güzel ve kolaydı pickit3 ün yazılımı konusunda ne söylersiniz?

LukeSkywalker

bir de brenner deneyin derim.

mozkan87

Pickit3 ün yazlımı çok kötü diyebiliriz. Ama debugger olarak oldukça memnunum. Kendi yazılımı henüz geliştirme aşamasında. v1.0 var daha. Zamanla gelişecektir ama seçim size kalmış, yeni seri piclerlede uğraşırım diyorsanız kesinlikle pickit3 ama yok ben kullandığım işlemcilerden memnunum derseniz pickit2 daha iyi ve daha ekenomik.

skara1214

Alıntı yapılan: mozkan87 - 13 Ocak 2012, 17:30:29
Pickit3 ün yazlımı çok kötü diyebiliriz. Ama debugger olarak oldukça memnunum. Kendi yazılımı henüz geliştirme aşamasında. v1.0 var daha. Zamanla gelişecektir ama seçim size kalmış, yeni seri piclerlede uğraşırım diyorsanız kesinlikle pickit3 ama yok ben kullandığım işlemcilerden memnunum derseniz pickit2 daha iyi ve daha ekenomik.
valla hocam pickit3 almaya karar verdim ileride için

mozkan87

Şimdiden hatırlı olsun. Ben hiçbir sorun yaşamadım açıkçası umarım sizde yaşamazsınız. İyi çalışmalar.

skara1214

sağolun hocam İnşallah bende sorun yaşamam