Pwm Decoder Entegresi varmı?

Başlatan gambit1244, 14 Ocak 2012, 20:36:25

muhittin_kaplan

Çok Başarılı önce görmek sonra bende yapmak isterim.
Satabiliator olarak ne kullandınız?

gambit1244

60 tl lik bi gyro bağladım ama tek eksen :(
buna şimdi 3 eksen + accelerometer ekleyerek full otomatik sistem tasarlıyorum tasarım iyi gidiyor bikaç problem var işte onları aştımmı tamamdır
platform hazır şimdi bi video daha atıcam benim için başarısız bi videoda olsa kanat yapısı hakkında fikir verebilir
istediğiniz zaman görebilirsiniz hocam

fakat 8 ayrı kanat var ve her yön için kanatların hepsinin aynı anda hareket etmesi gerekiyor
buyüzden yazılım şart standart kumandayla idareten uçurabilirim diye düşünmüştüm ama uçmadı illaki 3 eksen gyro ve özel yazılım gerekiyor

[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Klein

33K direnç 1uF kapasitör ile yaklaşık kesim frekansın 5Hz ,  duty %50 iken yaklaşık ripıl 0,5V 0-%90 aralığında yükselme zamanın ise 75mS civarı.

http://sim.okawa-denshi.jp/en/PWMtool.php

gambit1244

Alıntı yapılan: Klein - 14 Ocak 2012, 22:39:41
33K direnç 1uF kapasitör ile yaklaşık kesim frekansın 5Hz ,  duty %50 iken yaklaşık ripıl 0,5V 0-%90 aralığında yükselme zamanın ise 75mS civarı.

http://sim.okawa-denshi.jp/en/PWMtool.php

süper :) hocam emeğinize sağlık
hemen elimdeki malzemeleri kurcalıyorum :)
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Klein

eğer tepki süresi yavaş ise; filtrenin kesim frekansını yükseltebilirsin. Tepki süresi hızlanır ama ripıl artar. Eğer ADC hızlı ise; ripıl meselesini ADC' de ortalama alarak ya da dijital filtre ile halledebilirsin.

EMG81

Merhaba,

@gambit1244

Videolardaki pervanen bu iş için uygun değil. Motorun neredeyse tam gaz döndürüyor ama ortada kayda değecek bir itiş gücü yok. Sert alaşımlı plastik pervanelere yönel. Yumuşak yapıda olanlara sakın bakma bile. Biraz hızlandıktan sonra hemen esnerler.

Sana tavsiyem yazılanları unut ve bikaç model pervane al. Tek tek deneye deneye en idealini kendin bul.

Ayrıca motorunun bilgilerini verirsen bende kaça kaç bir pervane kullanabileceğini söylerim ama ,

Örnek olsun diye değerleri atıyorum,
A 8-6 pervanesi ile B 8-6 pervanesi aynı sonuç vermediğinden en güzeli 5-10 model pervane edinip en idealini kendin keşfetmen.

Pervane sorununu aşınca yarım gazda bile küre nin havalandığını göreceksin.

Böyle bir araca kendi kumandanı ve kontrol sistemini yapman bence çok daha iyi ve mantıklı olur. (En azından sıradan olmaz..)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gambit1244 - 14 Ocak 2012, 22:32:40
60 tl lik bi gyro bağladım ama tek eksen :(
buna şimdi 3 eksen + accelerometer ekleyerek full otomatik sistem tasarlıyorum tasarım iyi gidiyor bikaç problem var işte onları aştımmı tamamdır
platform hazır şimdi bi video daha atıcam benim için başarısız bi videoda olsa kanat yapısı hakkında fikir verebilir
istediğiniz zaman görebilirsiniz hocam

fakat 8 ayrı kanat var ve her yön için kanatların hepsinin aynı anda hareket etmesi gerekiyor
buyüzden yazılım şart standart kumandayla idareten uçurabilirim diye düşünmüştüm ama uçmadı illaki 3 eksen gyro ve özel yazılım gerekiyor

mlz konusunda yardım edebilirim gyro,magnometre,accemetre gibi.
muhtelemen üyesindir. hobbyrc.com

muhittin_kaplan

ters rotasyondan nasıl kurtuluyor bu alet. counterrotate başka motor yada pervane yok sanırım.

gambit1244

z ekseninde yani dönüş ekseninde hareket olduğunda kanatların hepsi bir yone bakarak ters rotasyonu alıyor 5 10 derecelik sabit bir açıylada hiç rotasyon olmuyor kendi devremi yapınca ve emg81 hocamın dediği gibi doğru pervaneyi bulunca güzel uçacağına inanıyorum

@klein hocam kondansator kutuplu 1uF varmış oyuzden pazartesiye kaldı ama ellerinizden öperim değerli bilgiler için pazartesi tekrar rahatsız edicem sizi teşekkürler:)

muhittin_kaplan

senin ve benim projeyi kesinlikle beraber yürütmemiz gerek.

gambit1244

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Ocak 2012, 23:24:10
senin ve benim projeyi kesinlikle beraber yürütmemiz gerek.

hocam cok iyi olur inanın yalnızlık gibisi yok
geçen gün 4 s pilin 1 s i bozuldu nasıl oluyorsa cok ilginç
videolar 3 s pil ile çekildi
şuan 3s kullanıyorum pili tekrar 4 yapınca baya bi güclenicek
zaten videolarda hiç tam gaz vermemiştim 3/4 çalıştım genelde
bugün 1 senedir çalıştığım işide bıraktım bayağı boş vaktim olucak

SpeedyX

5 Kanal pwm in duty değerini seri olarak veren entegre mi lazım?

En büyük frekans nedir?

SO8 SMD 12F675 in kaç bacağı var? :)

gambit1244

Alıntı yapılan: SpeedyX - 15 Ocak 2012, 01:09:18
5 Kanal pwm in duty değerini seri olarak veren entegre mi lazım?

En büyük frekans nedir?

SO8 SMD 12F675 in kaç bacağı var? :)

:) anlıyorum hocam peki size tek soru adc ilemi yapayım bununlamı
ne kaybım olur ne avantajım olur
adc ile yaparsam maliyet düşer ama kararlı çalışırmı
enyüksek frekansım 50 hz :D
sıkıntıda orda nasıl kontrol edicem 5 kanalı tek tek
hepsinde 40 ms geciksem
1 saniye sürücek neredeyse hareketi yaptırması
acaba filtre+adc mi yoksa ufak bir pic mi daha hızlı ve kararlı çalışır

muhittin_kaplan

50hz(20ms peryot 1 ile 2ms arasında değişen duty )

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gambit1244 - 15 Ocak 2012, 01:19:54
:) anlıyorum hocam peki size tek soru adc ilemi yapayım bununlamı
ne kaybım olur ne avantajım olur
adc ile yaparsam maliyet düşer ama kararlı çalışırmı
enyüksek frekansım 50 hz :D
sıkıntıda orda nasıl kontrol edicem 5 kanalı tek tek
hepsinde 40 ms geciksem
1 saniye sürücek neredeyse hareketi yaptırması
acaba filtre+adc mi yoksa ufak bir pic mi daha hızlı ve kararlı çalışır
20ms de bir kanalı okursun gambit

okunan=GPIOA->IDR;