SMPS çilere bir soru

Başlatan Maxim, 16 Ocak 2012, 15:10:48

Maxim

kullandığım bir pc power supply ı var
5 volt ve 12 volt için kullanmaktayım

fakat 5 volt çıkışı 5.32volt
12 volt çıkışı 11.5 volt

içini açtım 2 tane (vr1 vr2) trimpot var acaba bunlar voltaj ayarımıdır ?
önce size sorayım dedim
o yavru kart üzerinde tl494 ve bir ismi cismi belli olmayan entegre daha var

t2

PC güç kaynağında sadece 5 volttan geribesleme yapıldığını duymuştum.

OptimusPrime

mutlaka ufak bir ayar potu vardır. biri max akım diğeri gerilimin ince ayarı içindir.

çok lu çıkışlarda sadece tek bir noktadan geri besleme alınır. yani tek tek her bir çıkış için ince ayar yapamazsın. bazende tüm çıkışları bir kontrol entegresine girip or layarak geri besleme alıyorlar...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

dhan000

bildiğim kadarıyla pc powerları tl494 lü olanlar hem 5volt hemde 12volt çıkışından geri besleme alıyorlar...bu iki çıkış birbirine baglıdır birini yükseltirseniz digeride yükselir ... aslında çıkışları yük altında ölçmenizde fayda var...
en üstte resime göre bu psnin 5Vsb yi saymazsak  5volt çıkışı yok zaten...  ;D

Maxim

düşük akım olsada işe yarıyor 5volt çıkışı

evet dediğiniz gibi ayar trimpotu hepsine etki ediyor
5 voltu düşürdüm 12 voltta indi

sanırım yapacak birşey yok

My75

Verdiğiniz değerler zaten tolerans değerler içinde yani bir sıkıntı vermez,dert etmenize gerek bence..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

pisayisi

Güç kaynağı modeline göre değişmekle beraber geribesleme devresinde gerilim bölücü dirençler vardır burdan smps kontrol entegresine giriş yapılır. Ben bu gerilim bölücü direnci potansiyometre ile değiştirdim. -12 volt hattındaki diyotları yüksek amperli diyotlarla yenileyip çıkış kondansatorlerini de 35 volt değerlerine getirdim. Ayarlı güç kaynağı oldu ayarlı potans ile

+ - 12 den +- 18 volt azami +-7 volt minimum alırken. 5 volt çıkışı da 3 ile 7 arasında değişmekte. +-12=24 volt üzerinden 8 ampere kadar akım alınabiliyor. 3.3 volt değerinde değişme olmamakta. 3.3 voltluk regulator bağımsız çalışıyor.
Murat

Maxim

uff @pisayisi usta süpersin
biraz daha açıklama yaparmısın?

benim tam olarak istediğim şu
5 volt : 5.00 volt sabit olsun
12 volt : 10 ile 18 volt arası ayarlı olsa tadından yenmez valla

pisayisi

12 volt : 10 ile 18 volt arası değiştirilebilir ancak 5 voltluk çıkış ta aynı oranlarda değişmekte. çünkü ikisinin regulasyonu aynı geribesleme devresi üzerinden gerçekleşiyor.
Murat

pisayisi

Yaptığım modifikaston tl494 pwm kontrolcuye sahip pc smps içindir. resimleri paylaşmak istedim.
geribesleme voltaj değeri fabrika çıkış değerinin altına trimpot ile indikce çıkış gerilimi artar.

Murat

ahfxg

Yarın öbür gün girişteki mosfetler patlarsa suçu neye bulacaksınız çok merak ediyorum?
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

Maxim

@pisayisi

detaylı açıklama için teşekkürler
fakat 5 ve 12 voltun aynı anda değişmesi işime gelmiyor
benim bir güç kaynağı almam lazım anlaşıldı

tabi bu resimler çok kişinin işine yarayacaktır.

gevv

hocam  5v  kaç amper lazım ?

pisayisi

24 volt 150 watlık dc motor saatlerce kumanda ettim patlama yok birçok uygulamada da ayarlı güç kaynağı olarak kullanıyorum birkaç senedir hiç arıza yapmadı. Sadece çıkış gerilimi 40 voltları geçince daha önce değişmediğim çıkış kondansatorleri patlamıştı bu husustaki uyarıyı yaptık...
Murat

K46

Fikir olması açısından, 5V hattı için 3A yeterli ise, 12V kısmını ayarlı olarak kullanıp, 5V sabit gerilim için de, LM2576-5'li basit bir devre kurup, çok randımanlı bir güç kaynağı elde edebilirsiniz.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!