RC Servo-Pwm Hız Kontrolörü Sorun!..

Başlatan alayli, 16 Temmuz 2004, 11:54:32

alayli

Dostlar;

Bir süredir üzerinde çalıştığım bir model tekne hız kontrolörünün Mosfet driver kısmında sorun yaşıyorum. İsterseniz önce aşağıdaki linkten şemayı bir indirin sonra değerli yorumlarınızı alayım.

:arrow:  http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/alayli/

adresinde SERVO_PWM.pdf dosyası.

Sorun ise şu:

Burada kullandığım batarya voltajı 8-9 Volt civarı bir şey. Bu voltajda çalışabilen TTL lojik gate uyumlu özel mosfetleri ve mosfet driverlerini bulamayınca bu tarz bir yönteme başvurdum. Burada RA3 pininde bir karedalga sinyal üretip bu sinyali de doğrultup çoklayarak Q5'in kollektöründe 12V elde edebiliyorum. Model sürat teknem üzerindeki motor da gayet güzel çalışıyor. AMA SADECE KARADA! 8O  Tekneyi suya bıraktığım an motor bir an çalışıp (1-2 sn) sonra duruyor. Valla ben işin içinden çıkamadım. RA2 pininden çıkan PWM neden tekne suda iken sorun çıkarıyor. Bu arada alet yükte (suyun içinde) çalışırken akım ölçmedim ama, akım hakkında fikir vermesi açısından şunu şöyleyebilirim. 1800mAh'lik R serisi Sanyo NiCd'ler tam yükte 5-6 dakikada boşalıyor.Değerli yorumlarınız benim için önemli...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Erol YILMAZ

@alayli
Gerilim katlama yeterli gelmeyebilir... Buyuk ihtimalle hata burada.
Osiloskobun varsa yukte buradaki gerilimi izle.
Ayrıca bu kadar Mosfetle Vapur yapıyorsun heralde !?
1 tane Mosfet yetmiyor mu?

mmengi

evet ya bu kadar mos ile 200A. akım sürersin  :D

dostum karada iken elinle motor çalışırken durduracak kadar tuttuğunda ve sonra bıraktığında dönmeye devam ediyormu.( Tabi tutlabilecek gibiyse) Yada suda durduktan sonra çıkardığında tekrar dönmeye başlıyormu.

mmengi

Ya bir saniye sen RC servo demişsin servonun kendi standart iç devresini kullanıyormusun yoksa söktünmü.

z

Sorun  Q4 un D-S uclarinin ters olmasindan kaynaklaniyor.

Q4 u sokmeyi dene. (Sisteme hayati bir katkisi yok)

Birde C1 in (RA3) mantigi ne ? PIC zarar gormuyormu ?

Asagidaki oneriler, sistemi iyilestirmek icin.

R7 yi 4K7 yap derim. R9 u da kaldir at.
R13..R19 u da iyice dusur 10R gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

alayli

@erol & mmengi

Transistörlere soğutucu bağlama lüksüm yok. Hem teknenin içinde yer yok, hem de ağırlık işime gelmez. Belki 6 tane yerine daha azı da yeter ama bir çalışsa buna bakacağım. Isıl durum kurtarırsa transistör sayısını azaltmayı düşünüyorum zaten. Bunlarla sürdüğüm motor da ufak tefek bir şey değil. Hani şu şarjlı matkaplarda falan kullanılan motorlar var ya onlara benzer. Yalnız 7.2 -8.4 volt ile 150W civarı çalışıyor. Yani akım canavarı. Yükte iken ölçemedim ama motor veriminin %70 civarı olduğunu düşünürsen sanırım 20-30 A civarı rahat var. Tekne 71cm. uzunluğunda ve pillerle bereber toplam 1850gr ağırlığı var. Bu motor bu ağırlığı durgun suda (dalgasız deniz) piller tam şarjlı iken saatte 60-70 km hıza çıkartabiliyor.

Alıntı Yapmmengi demiş ki:
dostum karada iken elinle motor çalışırken durduracak kadar tuttuğunda ve sonra bıraktığında dönmeye devam ediyormu.( Tabi tutlabilecek gibiyse) Yada suda durduktan sonra çıkardığında tekrar dönmeye başlıyormu.

Dostum bu soruyu keşke sormasaydın. Geçen hafta sonu bunu bir denedim. Aşağıdaki parça kırıldı.

Aşağıdaki resimde görülen teknenin hareket aktarım ve dümen sistemi. Pervanenin uç kısmından pense ile tutayım dedim. Üst resimdeki mafsal kırıldı. Bu arada motor bu fotoğraftaki motor değil...

@bunalmis

Hocam haklısınız, Q4'ün ters olduğunu ben de kartı dizerken farketmiştim. Buraya not düşmeyi unutmuşum. Fakat zaten o transistörü henüz yerine takmadım. Bunu motor freni için kullanmayı düşünüyorum.

C1'in çıkış olarak kullandığım RA3'e veya PIC'e ne gibi zararı olabilir çözemedim hocam. Biraz açabilir misiniz?

Diğer tavsiyelerinizi kırılan mafsalım ay sonunda gelir gelmez deneyeceğim.

Teşekkürler...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

aster

dostum kolay gelsin,
şarjlı el süpürge motoru kullanman mümkünmü ?
2.4 ve 3.6 volt olanları var ve devirli motorlar öyle 20-30 amper de çekmiyor ve tork ları da güzel öyle elle felan tutamazsın mafsalın kırılması kötü bir daha olmaması için devreye bir koruma ilave etmen iyi olur
hadi yüzdürde seyretmeye gelelim merak ettim valla  :)
sahil güvenlik gemileriyle yaptığım turlar aklıma geldi

alayli

@aster

Dostum, ben zaten bu tekneyi ilk başta sadece plastik kalıp+hareket sistemi ile aldım. Motor olarak ilk başlarda da SUN marka 2.4 voltluk şarjlı el süpürgesi motoru ve kendi yaptığım 433MHz'lik UK ile kullandım. Bir kaç kez alet menzil dışına çıkıp ta kaza yapınca (yada mayoyu çekip aleti yüzerek getirince) gidip adam gibi 2 kanallı bir 27MHz genlik modülasyonu ile çalışan kristalli bir RC kumanda aldım. (En ucuzu bu ve şu anda 89 euro)
Bu motorlar kendi uygulama alanlarında sadece bir pervane çevirdiği için az akım çekiyor olabilir. Fakat sadece 3 adet NiCd takmam durumunda bile teknenin ağırlığının 1250gr civarında olması ve pervanenin hıza özel 2 kanatlı büyük çaplı olması gibi sebeplerle yine de fazla akım çekiyor. Bu tür motorlrın hepsi yüke bindiğinde torktan fazla ödün vermiyor ama akımın da anasını ........ Bilmem anlatabildim mi?

Kaldi ki ben 8-9 voltla mosfet süremezken 2.4 veya 3.6 voltta nasıl olacak bu iş. İlk başlarda sıradan bir servonun üzerine bir tür switch pcb takıp 11W'lık gerilim bölücü dirençlerle 3 kademeli basit hız kontrolü yapmıştım. Fakat çok sorun yaşadım. Zaten kıt olan NiCd'lerdeki enerjinin çoğu bu dirençlerde ısıya dönüştüğü gibi hassas bir devir ayarı da mümkün değildi. İşte ben bu devreyi yapıp dümenin haricindeki kanaldan gelen servo kontrol sinyalini bir PIC ile PWM'e dönüştürme yoluna gittim. Bataryaların dayanma süresi ciddi şekilde artacak diye düşünüyorum. Aslında PIC programı da bayağı hoş oldu. Tek sorunum bu suda çalışmama olayı...

z

Hocam, semanın olduğu siteye üye değilim, bir arkadaşdan şemasını yollamasını istemiştim. Şu anda şema evde. Neyse, yanlış hatırlamıyorsam
12v hattından RA3 pinine bir kondansatör bağlıydı.

Buradaki amacı anlayamadım. Sorun şu açıdan olur. Lojik devrelerde herhangi bir girişe VDD den daha büyük bir voltaj girerse latch-up olayının önünü açmış olursunuz.

Frenleme için kullanılan MOS devrede takılı olmadığına göre düşündüğüm sorun söz konusu değil. Karada elle bile durduramadığınız motor  neden sistem suya girdiğinde duruyor çok garip.

Hanım kızacak ama su dolu leğende deneme yaptınızmı ?

Motor uçlarını kablo ile uzatıp tekneyi suda, motoru karada bıraktığınızda ne oluyor ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

dostum mafsalın kırılmasına gerçekten çok üzüldüm keşke fazla zorlamasaydın bir anda, dediğin gibi keşke söylemeseydim.Hocam mafsalı kırabilecek kadar güçlü olduğuna göre neden suda iken çalışmadığı çok ilginç.

alayli

@bunalmis

Hocam devrede reel bir 12V yok. Şemada Batt+ yazan uçta tam şarjda ve yüksüzken ancak 9V max gibi bir voltaj var. Yüke bindiğinde bu daha da aşağı düşüyor. Ben RA3 ucundan yaklaşık 2.5kHz civarı kare dalga sinyal sentezleyip, bu sinyali C1,D1,C2,ZD1 yardımıyla doğrultup katlıyor ve Q5'in kollektöründe daha yüksek bir DC potansiyel oluşturuyorum... Endişenizde haklı olduğunuzu düşünerek,buraya seri bir 4148'i anodu RA3'e, katodu da C1'e gelecek şekilde bağlayıp bir de o şekilde denemekte yarar görüyorum.;)

Ben en iyisi bu devreyi PROTEUS'ta çizeyim haftasonu. Hex file'ı da ekleyip sizlere göndereyim. Böylesi daha iyi olacak.  :roll:

Bu arada tekne 71 cm boyunda ve 13 cm eninde Hocam. Bırakın leğen'i küvette bile zor. Dediğin gibi bir de bizim eli sopalı var. Laf aramızda tekneden de hiç hoşlanmıyor. Ona göre tekne, kumalarından birisi. (Bilgisayarım baş kuma :D ) Şöyle teknenin kendi etrafında çember çizmesini sağlayabileceğim bir minik havuz olsaydı çok iyi olurdu ama maalesef deniz kenarından başka alternatifim yok... :cry:

Alıntı Yapmmengi demiş ki:
dostum mafsalın kırılmasına gerçekten çok üzüldüm keşke fazla zorlamasaydın bir anda, dediğin gibi keşke söylemeseydim.Hocam mafsalı kırabilecek kadar güçlü olduğuna göre neden suda iken çalışmadığı çok ilginç.

Dostum üzme canını çok pahalı bir şey değil. Yedeği de bulunuyor distribütöründe. Telefon ettim, ellerinde hazır yokmuş. Ay sonu bir parti mal ithal ediyorlarmış mallar arasında o da var.  ;)
Zaten benim de anlam veremediğim kısmı bu.  8O Karada her şey güzel. Osiloskop ve volmetreyle yaptığım ölçümler süper. Kumandanın kolunu ittikçe PWM yüzdesi artıyor. Zaten size proteus simulasyonunu gönderince anlayacaksınız.

Erol YILMAZ

Kardes Fet'ler isinacaktir. Gerilim katlaman zayif...
Transistorlu bir devre ile yap. Ayrica 2 yerine 3 'e katla.
Cunku Pil geriliminde yukte dusecek. 5 Voltluk Vgs gerilimi
o akımlarda IRFZ44'lere cok sıcak gelir.
Bazı Mosfet suruculerin 1Amper gibi manasiz! rakamlarda
olmasının sebebi bu. 3842 herzaman mosfet surer Fakat akim degeri
1 Amper ve  Gate direnci 10...47 ohm.

mmengi

dostum sana ilginç bir şey anlatmak istiyorum. RF kontrollü bir devre tasarlamıştım ve rf üzerinden giden kod 19 bitlik bir komuttu her nasıl oluyorsa havadan gelen başka sinyaller benim off komudumun yerine geçiyordu. Devre neden kendiliğinden off olur diye saatlerce uğraştım ve sonunda rf alıcının frekansını biraz kaydırdım sorunum çözüldü.Aklında bulunsun benzer bir durumla karşılaşmış olabilirsin.

aster

bu dediğin doğru da 433 den 27mhz geçtiğini söylemişti
bu frekans da txrx iyiyse sorun olacağını sanmıyorum
oluyorsa bile frekansı biraz kaydırabilir 28-30mhz gibi
sonra dışarda sorun yok dedi sorun su da acaba su da ne oluyor?
bunalmışın dediği gibi motoru kabloyla uzatıp da denesin bakalım ne olacak

NICHOLAS

Alaylı hocam tekneden bir haber yokmu?Koca bir yaz geçti halen haber vermediniz.Ayrıca elinizdeki çizimleri bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Ayrıca bu teknede bayağı ilginizi çekecektir sanırım.
http://www.rumrunnerracing.com/feforums/showthread.php?s=c525348693c9e4e9d543501d948b8ec5&threadid=12001&perpage=20&pagenumber=1