Çift yönlü amplifikatör

Başlatan igolcubasi, 16 Temmuz 2004, 12:06:18

yıldırım ak

Sevgili Coztürk ;

ISD4004 gibi bir parçayı beyz akımını sınırlayan yük olarak emitöre bağlamak MANTIKLIMI ?

Bir kaç dolarlık sıradan bir entegre değil ki ?

Ki ;

ISD serisi besleme voltajındaki küçük değişimler, gürültü, besleme katında analog dijital ayrımının iyi yapılmaması ve benzeri olaylara en başta ses kalitesindeki değişiklik olmak üzere büyük tepkiler veren bir ses kayıt entegresi.

Birde telefon hattında TİP/RİNG uçlarının değişmesinin neyi değiştirdiğini sormuştum. Cevabını göremedim.

Bu konuda benim bildiğim uçları nasıl bağlarsan bağla devrende uyguladığın negatif, pozitif ayırıcı DC regüle devresini (zil takip katınıda) alakadar etmediği , ancak tasarladığın devrede trafo kullanmıyor ise ses/dtmf gibi alım gönderim işlemleri için pozitif hattın kullanıldığı yönünde.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

cozturk

ISD4004 'ü  emitere bağlasan bişey olmaz.  fakat bu zaten çok akım çekmez herjhalde. zener ile de beslenebilr. TİP/RİNG uçlarının değişmesi birşeyi değiştirmez. (değiştirmemeli de). devreyi iyi tasarlarsan trafo kullanmasan dahi bunların değişmesi hiç bişeyi etklilemiyor. sadece tasarım becerisiyle ilgili bir durum.

yıldırım ak

Sevgili Coztürk

ISD nin çektiği akım çok düşük max 40 mA.

Konuyu detaylandırmamın sebebi tertışma ortamı yaratmak değildi.

Amacım;

Şu anda Türkiye de satılıyormu bilmiyorum ama satılıyorsa herhalde
fiyatını 30.000.000 TL civarında tahmin ettiğim bir parçayı (ben 2001 haziranında diğer parçalarla birlikte Arrow USA dan 2 adet almıştım. o zamanki fiyatı 13.5 USD idi nakliyesi ile 25 USD yi bulmuştu) 1.500.000 TL gibi küçük maliyeti olan bir besleme kullanmamak için LABXT şemasındaki gibi bir besleme ile ziyan edilmemesini istediğim içindi.

Forum üyeleri arkadaşlarımızın içinde pek çok meslek lisesi, 2 ve 4 yıllık üniversite öğrencileri bulunmakta. Bu arkadaşların içinde maddi sıkıntı içerisinde olanlarda var. (bunları e-posta ile yazıştığım bir kaç arkadaş dolayısıyla biliyorum) Bu arkadaşların bin bir güçlükle alabildikleri parçaların, adı geçen şemayı hazırlayıp yayınlayan Ticari firmaların tuzakları dolayısıyla heba olmasın diye uğraşıyorum.

Tüm bunların dışında bence bu parçalar için ödediğimiz her cent Ülke ekonomiz için bir yük.

Bu arada foruma hiçbir katkı mesajı olmayan bir meslek lisesi öğrencisi arkadaşa niye foruma katkıda bulunmuyorsun diye sorduğumda ;
"abi biz daha ne biliyoruz ki" diye bir cevap verdi.

Buradan tüm forum üyesi arkadaşlara seslenmek istiyorum.

Arkadaşlar;

En basit bir şema, teknik bilgi ne biliyorsanız direnç renk kodları dahi olsa yazıp foruma koyun. Öyleki bunları bilmeyen bir üyemiz mutlaka çıkacaktır
.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)