iki modemi tek telefon hattına baglamak

Başlatan justice_for_all, 27 Ocak 2012, 13:40:01

justice_for_all

arkadaslar tek telefon hattım var iki tane modem oldugunu dusunelim ben tek telefon hattına iki modemi nasıl baglayabilirim?benim aklıma su geldi telefon hattına birinci modeme baglayıp birinci modemin ethernet cıkısını ikici modemin ethernet cıkısına baglasam ikinci modemi internete baglayabilirmiyim?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

t2

Modemden kastınız adsl modem olsa gerek. Bunu niçin 2 tane bağlamak istiyorsunuz? ethernet çıkışını çoğaltmak birden fazla bilgisayara kablo ile internet dağıtmak için mi? Eğer amaç buysa tek modem kullanılır. ethernet çıkışına swiç denen cihaz takılır.
http://www.hepsiburada.com/Liste/linksys-se1500-5-port-fast-ethernet-switch/productDetails.aspx?productId=bd131093&categoryId=121

Sdttn

Dediğiniz gibi bağlanır ancak 2. modemde (telefon hattına bağlı olmayan) DHCP'yi kapatmanız gerekir.

Ben bu yöntemi kablosuz modemi kablolu modeme bağlayarak kullandım. Komşudan interneti ethernet kablosuyla taşıdım evde kablosuz modemi sadece router olarak kullandım.

justice_for_all

evet hocam tek telefon iki modemle internete baglanmak amacım komsuda adsl var ama sinyal zayıf geliyor boyle bise dusunmustum tesekkurler.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

justice_for_all

Alıntı yapılan: Sdttn - 27 Ocak 2012, 14:04:28

Ben bu yöntemi kablosuz modemi kablolu modeme bağlayarak kullandım. Komşudan interneti ethernet kablosuyla taşıdım evde kablosuz modemi sadece router olarak kullandım.
benim yapmak istediğim de tambu hocam.yalnız ilk cumlenizi biraz acarmısınız DHCP'yi nasıl kapatabilirim?

Sdttn

Modemin sayfasına gidin yada telnet'den (komutlarını bilmeniz gerekiyor) modeme ulaşın.
Kendi modemime (pikatel) göre anlatayım:
Sol menüden Gelişmiş Ayarlar>>Yerel Ağ'a girin. Orada "Sunucusu Etkin Değil" radio butonunu seçiyoruz kaydedip yeniden başlatıyoruz.

DHCP sunucusu kapatıldığında PC tarafında ip'leri el ile atamanız gerekebilir.

birkan

Alıntı yapılan: justice_for_all - 27 Ocak 2012, 14:08:05
evet hocam tek telefon iki modemle internete baglanmak amacım komsuda adsl var ama sinyal zayıf geliyor boyle bise dusunmustum tesekkurler.

Kaliteli bir network kablosu kullanarak 90 metre mesafeye komşunuzdaki interneti sorunsuz götürebilirsiniz. Daha uzun mesafeler için her 90 metreye bir adet switch takmalısınız. Bu mesafe network kablosunun kalitesine göre biraz artış yada azalış gösterebilir. Network kablosunun bir ucu komşunuzdaki adsl modemin network çıkışına diğer ucu sizin bilgisayarınıza takılmalı. Eğer komşunuzdaki modemde tek network çıkışı var ve onuda komşunuz kullanıyorsa çok çıkışlı bır modem kullanmalı veya modem çıkışını switch ile çoklamalısınız. Bir telefon hattına iki adsl modem takmak uygun bir yöntem değil.

Sdttn

Alıntı yapılan: birkan - 27 Ocak 2012, 18:09:54
Kaliteli bir network kablosu kullanarak 90 metre mesafeye komşunuzdaki interneti sorunsuz götürebilirsiniz. Daha uzun mesafeler için her 90 metreye bir adet switch takmalısınız. Bu mesafe network kablosunun kalitesine göre biraz artış yada azalış gösterebilir. Network kablosunun bir ucu komşunuzdaki adsl modemin network çıkışına diğer ucu sizin bilgisayarınıza takılmalı. Eğer komşunuzdaki modemde tek network çıkışı var ve onuda komşunuz kullanıyorsa çok çıkışlı bır modem kullanmalı veya modem çıkışını switch ile çoklamalısınız. Bir telefon hattına iki adsl modem takmak uygun bir yöntem değil.

justice_for_all bunu yapmak istiyor.

cralizm

Masaustu Bılgısayarımız Internete Kablosuz Modemle Kablolu Olarak Abımın Odasında Baglı Bulunuyor Bende Kendı Odamda Laptopla Baglanıyorum Ve Sınyal Gucu Bayaa Zayıf Elımde Bı Kablosuz Modem Daha Mevcut Ev Bıraz Buyuk Oldugu Icın Ben Modemden Uzak Olan Odamda Kalıyorum Kendı Odama Bu Kablosuz Modemı Nasıl Aktıf Hale Getırebılırım Acaba :S:S
Yardım Edersenız Cok Sevınırım :(