PC ön usb çalışmıyor

Başlatan ziyaretci, 30 Ocak 2012, 01:49:14

ziyaretci

merhaba;

elimde usb soketi kırılmış Flaşdisk vardı.Lehimlerken soketin altından geçen yolları yalıtan sprey kazınmış ilk leptopta denedim leptop rest attı Sonra şaşırdım Masaüstüne taktım Anakarttaki buzzer ötmeye başladı ve sonra pc kitlendi mecburen rest ledim.Sonra diskin lehimlerini söktüm bakım kısa devre olmuş soketin altından geçen yolla neyse düzelttim.taktım leptop a disk düzeldi ama masaüstünün ön usb portları çalışmamaya başladı kasayı açtım usb port soketini bir diğerine taktım yine sonuç yok.

Sorun ne olabilir anakart üzerinden usb port  katı yanmış olabilirmi yoksa yazılımda bozulmamı olmuş olabilir.

ilker_32

Laptop'un usb girişi çalışıyor mu şuan da? Bence 3 kuruşluk bellek için buna deymezdi.  Masaüstü pc bir şelikde hallolur ama laptop çalışmıyor ise yazık olmuş. Keşke önce internet kafe'de deneseydiniz.

computerboy

Alıntı yapılan: ilker_32 - 31 Ocak 2012, 02:41:52
Laptop'un usb girişi çalışıyor mu şuan da? Bence 3 kuruşluk bellek için buna deymezdi.  Masaüstü pc bir şelikde hallolur ama laptop çalışmıyor ise yazık olmuş. Keşke önce internet kafe'de deneseydiniz.

İnternet kafemi ? ayıp valla hocam :)

Bi ara ARM9 kartımın usb kısmı arızalanmıştı kazara şase yaptırdım ve laptopun USB leri uçtu yani yonga seti kısmen yandı. yonga setini temiz güvenilir bir tamirciye uygun fiyata değişttirdim. 90 TL idi sanırım.

K46

Pc de arka usbler çalışıyor mu peki?
Usb için anakartlarda sigortalar oluyor, bu tip kısadevrelerde genellikle sigortalar gidiyor.
Anakartınızın manuelinden usb için 5v hangi pinlerdeymiş önce onu bulun.
Bir ölçü aletiyle ilgili noktalarda 5v var mı yok mu kontrol edin. Muhtemelen artık 5v'unuz yoktur.
USB hattının sigortalarını bulamazsanız, anakarttan bir 5v bulup verin bozulan usb hattına diğer ucu zaten artık açık devre korkacak bişey yok!(5v en kötü ihtimalle psu konnektörünün uçlarından bulunabilir.)
Psu çok büyük akımlar sağlayabildiği için yeni hattı sigortalayın mutlaka (max500ma gibi)
Umarım yeterince anlaşılır olmuştur.
Bu konularda yeterli bilginiz deneyiminiz yoksa, anlayan birine yaptırın.
Yanlış birşeyler yapıp, anakart komple gitti, pc açılmaz oldu diye sızlanmayın sonra.
Denenmiş, çaresiz kalınan durumlarda teknik açıdan en sağlıklı yöntemdir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

ziyaretci

Alıntı yapılan: ilker_32 - 31 Ocak 2012, 02:41:52

latop çalışıyor o kısa devreyi algılayınca restledi laptota sorun yok

Alıntı yapılan: K46 - 31 Ocak 2012, 11:21:58
Pc de arka usbler çalışıyor mu peki?
Usb için anakartlarda sigortalar oluyor, bu tip kısadevrelerde genellikle sigortalar gidiyor.
Anakartınızın manuelinden usb için 5v hangi pinlerdeymiş önce onu bulun.
Bir ölçü aletiyle ilgili noktalarda 5v var mı yok mu kontrol edin. Muhtemelen artık 5v'unuz yoktur.
USB hattının sigortalarını bulamazsanız, anakarttan bir 5v bulup verin bozulan usb hattına diğer ucu zaten artık açık devre korkacak bişey yok!(5v en kötü ihtimalle psu konnektörünün uçlarından bulunabilir.)
Psu çok büyük akımlar sağlayabildiği için yeni hattı sigortalayın mutlaka (max500ma gibi)
Umarım yeterince anlaşılır olmuştur.
Bu konularda yeterli bilginiz deneyiminiz yoksa, anlayan birine yaptırın.
Yanlış birşeyler yapıp, anakart komple gitti, pc açılmaz oldu diye sızlanmayın sonra.
Denenmiş, çaresiz kalınan durumlarda teknik açıdan en sağlıklı yöntemdir.

:D teşekkürlerde o sigortalar ana kart üzerinde nerede :D ? bu arada arka usb ler çalışıyor.

muratdu

Ben bu sigortaları USB nin yakınlarında görmüştüm. Biraz genel oldu ama yakın çevrede, kesin görürsünüz.

K46

Sigortalar genelde usb soketinin yakınında olurlar ama belli olmaz. Tabi cam sigorta gibi sigorta aramayın, minicik smd şeyler. Üzerinde 0 yazan smd direnç benzeri elamanları kontrol edin mesela. Çoklu olanları da oluyor bazı anakartlarda, bunlar da karşılıklı olarak bağlantılı oluyorlar. Bulamazsanız, bozuk olan usb soketinin 5v ucunu tesbit edip, arka usblerin 5v ucundan bağlantı yapın. tamiratı için en kolay yöntem bu. Ya da uğraşmayın, usb çoklayıcı alıp, kablosunu arka tarafa kendisini ön tarafa koyun, bu da en kesin çözüm. :)
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

ziyaretci

Alıntı yapılan: K46 - 31 Ocak 2012, 18:08:32
Sigortalar genelde usb soketinin yakınında olurlar ama belli olmaz. Tabi cam sigorta gibi sigorta aramayın, minicik smd şeyler. Üzerinde 0 yazan smd direnç benzeri elamanları kontrol edin mesela. Çoklu olanları da oluyor bazı anakartlarda, bunlar da karşılıklı olarak bağlantılı oluyorlar. Bulamazsanız, bozuk olan usb soketinin 5v ucunu tesbit edip, arka usblerin 5v ucundan bağlantı yapın. tamiratı için en kolay yöntem bu. Ya da uğraşmayın, usb çoklayıcı alıp, kablosunu arka tarafa kendisini ön tarafa koyun, bu da en kesin çözüm. :)

usb portum var zatende  pc nin kendi portlarından aldığım verimi alamıyorum yok sa2 port gitmiş umrumda olmaz ondan yani :D:) Teşekkür ederim.
ayriyetten o smd küçük olan sigortalar rı düz yamsam birdahaki kısa devrede ana kart dan gider demi :D Şimdi nerden bulacann o smd leri ::D:D

ziyaretci

Arkadaşlar teşekkürler Sorun Çözüldü.

2-3 ay önce defalarca açmama rağmen sigorta ararken usb port kartında +5V yol bakırı yanmış.sigortalar neredeyse artık çalıştığına göre sağlam :D şuanda portu kullanıyorum.
Tekrar Teşekkürler.