Low-density parity-check matrix

Başlatan SpeedyX, 30 Ocak 2012, 18:09:20

SpeedyX

Merhaba,

Mesela 1024 x 2048 boyutunda tek bitlik bir matrisimiz olsun. Bu matrisimizin son halinin tersi alınabiliyor olmalı.

Örneğin her sütunda 100 tane VE her satırda da 50 tane rastgele konumlandırılmış "1" olsun istiyorum.

Önce rastgele sütunlara 100 er tane "1" koyarsam, satırlarda kaç "1" var belli değil, onu sayıp tamir edip satırdaki "1" adedini 50 yaparsam sütundaki "1" adedi değişiyor.

Her satırı N adet "1" ve her sütunu M adet "1" içeren, tersi alınabilen AxB boyutlu matris.

Bu matrisi üretecek kod hangi mantıkla yazılır?

Not: Normalde kod matlab da yazılacak ama siz bildiğiniz dili kullanarak fikir verebilirsiniz.

Kolay gelsin.

ferdem

Merhaba, tersi olabilmesi için kare matris olmalı. Soruyu NxN kare matrise sütunlarda A adet satırlarda B adet 1 bulunan tersi alınabilir matris şeklinde güncelleyebiliyor muyuz?
Tersi alınabiliriğin şartı satırların lineer bağımsız olması.
Satırlarda B adet bir olacak... C(B,N) tane lineer bağımsız satır bulunabilir. Bu lineer bağımsız satırlardan seçilecek N satır vektörü ile oluşturulan matrisin tüm sütunlarındaki 1 sayısı A olacak! Akıllıca bir yöntemi olabilir, ben bilemiyorum. Boyutlara göre "exhaustive search" kullanılabilir.

SpeedyX

Matrisin tersi alınabilmesi şartını kaldırıyorum.

Örnekteki gibi bir matris oluşturan kod yazmak istiyorum:
12x9 (3,4):