bluetooth ile kontrol!!...

Başlatan shark27, 31 Ocak 2012, 19:36:55

shark27

ii çalışmalar...

arkadaşlar yapam istedğim şey elimdeki android tabanlı tablet ile bluetooth'a bağlanmak ve pic'i kontrol etmek örnek bir ledi yakmak...

biraz araştırdım yapmam gerekenleri listeledim.Eksiğim veya yanlışım varsa düzeltin lütfen..

elimdeki bluettoh kiti şu:  http://www.mikroe.com/eng/products/view/621/easybluetooth-board/

bunula ilgili bi program vermişler saayfada programda 2 tane bluettoh kiti var master olan slave olana mesaj yolluyor slave olan mesajı alıyor ve lcd de görüntülüyor..programı inceledeiğimde bluetoothun çalışma mantığı ile ilgili tam olmasada bilgi sahibi oldum...

ben elimdeki kiti deny setine bağladım .Porgramlardan slave olanı pic16f887'ye yükledim.herneyse sonra tabletten bluettohu açtım tarattım slave olarak gördü bağlantı yap dedim.şifre istedi şifreyide yazdım bağlantu kuruldu dedi.

burdan sonra ne yapmam gerekiyor.master programına baktığımda connect yapmak için "C" karakterini gönderiyor.mesela telefondan veya tabletten nasıl bilgi gönderirri?bu androidde program yazmak için ecilipse mi ne öle bir program kullanıyo oda java ile oluyor bende java bilmiyorum...fikirleriniz için teşkkürler.Kolay gelsin....

LukeSkywalker

skara1214

resimden gördüğüm kadarıyla ;
http://www.sparkfun.com/products/9358
ile aynı bluetooth entegresi var üzerinde .Nete yazarsanız tablete yüklemeniz gereken programı v.s rahatlıkla bulabilirsiniz.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

shark27

Cenk_Unur

Bu modülü kullanmadım ama gördüğüm kadarı ile seri haberleşme protokolünü destekliyor ve verilen örnek programlarda seri haberleşme ile yapılmış.

Sizin yapmanız gereken kullanacağınız dile ait standart seri haberleşme komutları ile veri gönderip almak.

Pc arayüz programında ben vb ile denemelerim olmuştu ve MSComm componenti kullanarak yapmıştım.

shark27

teşerkküler cevabınız için....Bluetoothu olan bir pc de gerekli komutlar yazılarak iletişim kurabilirim.Benim amacım tablet pc olduğu için işin içine android program yazımı giriyor.o onuda bilgim olmadığı için sormuştum...

LukeSkywalker

appinventor tam size göre. Tableti nereden kaça aldınız?                                                                                 

http://mikrodunya.wordpress.com/2012/01/29/google-app-inventor-android-uygulamalari-gelistirmek-artik-cocuk-isi/

shark27

maytere hoca vatancomputerdan hafta sonu %25 indirimde 350 ye almıştım çok mennunum harika bir alet...tavsiye ederim..
bu appinvntoru yükledim ancak halka kullanımı kapaatılmışmı ne ?yönlendirdiğiniz sayfada açıklama var ama am anlamaıdm?

"App inventor servisini kullanabilmek için şu sayfadaki dosyayı indirip  yükleme yapmanız şart. App inventor java tabanlı bir uygulama olduğu için buradan bilgisayarımıza en güncel java sürümünü indirip kurabiliriz. Şu anda app inventor genel kullanıma kapalı vaziyette. Google daha önce de bahsettiğim gibi halka açık kullanım sunuyordu fakat bu servisini MIT'ye devretme kararı aldı. Şu anda MIT google'dan devraldığı bu servisi daha da geliştirerek kullanıma sunmak için hazırlık yapıyor. 2012′nin ilk çeyreğinde genel kullanıma sunacak. Ben daha önce MIT'nin geliştirdiği app inventor sürümüne tester olabilmek için başvurmuştum. Başvurumu kabul ettiler ve şu anda MIT'nin serverlarını kullanabiliyorum"

aynen şöle devam ediyor...

Siz de bu adresten MIT'ye tester olabilmek için başvurabilirsiniz. Veya forumlarda gezinerek kendi serverını kurmuş olan kişilerden yardım alarak program oluşturup android telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. App inventor, bir android telefon emülatörü de sunuyor. Böylelikle hazırlamış olduğunuz programları test edebiliyorsunuz. Burada ise benim açmış olduğum app inventor hizmeti var. Fakat build işlemi çalışmıyor. Bunu çalıştırabilmek için linux tabanlı bir işletim sisteminde build server oluşturmak gerekiyor. Bende olmadığı için build server oluşturamadım. Faka siz benim açmış olduğum servise girip uygulama oluşturabilir, çalışıp çalışmadığını telefonlarınızı bağlayarak test edebilir, dilerseniz emülatörü'de kullanabilirsiniz.

walla bişey anlamadım :) build yapılamıyomuşta  flaan filan ...

shark27

maytere hocam bu sayfayı sen yazmışın daha yeni gördüm?:) robot yarışmasıda yok ya bu yıl alışmıştık :(

LukeSkywalker

Dostum şu anda apk dosyası oluşturamıyorsun benim vermiş olduğum maytereapps.appspot.com adresini kullanarak. apk dosyası oluşturabilmek için ya tester olacaksın MIT'e yada, MIT forumlarından gmail hesabınla giriş yapıp server açan birilerinden kullanım izni isteyeceksin.

http://groups.google.com/group/mit-appinventor-jars
Bu adreste server açan birileri oluyor. Rica edersen seni eklerler ve apk oluşturabilirsin.

LukeSkywalker

shark27

2 haftalık bir çalışma ile tabletimden bluetooth üzerinden piice ascii karakter yollama ve bunun üzerinde bazı uygulamalar yapabildim...maytere hocamın bahsettiği appinventor ile ilgili araştırmalar yaptım şu anda genel kullanıma kapalı olduüğunu gördüm... şimdi gelelim asıl meseleye....amacım bu alıcı ve pici arabamın içine yerleştirip sabah kalktığımda bluettootan bağlanıp arabamı çalıştırmak..ben aşağıya inene kadar çalışsın ve ısınsın..gerçi bu bazı araçlarda varmış galiba...ben kendi aracımda uyuglamak istiyorum...vitesi akşam boşta bırakmak kaydıyla olabilrmi sizce böle bişey cevabının için teşeküürler...

LukeSkywalker

Olabilir tabiki. Youtube'da görmüştüm yapanları. Bugün çinden getirttiğim bluetooth modülü test ettim yaklaşık 30 metreden sorunsuz iletişim sağlıyor.  Appinventor mu kullandınız uygulamalarınızı geliştirirken?

shark27

yok maytere hocam android marketten hazır uygulamalar indirdim bluetooth'tanbağlantı yapıp ascii olarak bilgi gönderbiliyosun alıcıya....bluterm gibi programlar mevcut...