N tipi termocouple okuma

Başlatan mas, 01 Şubat 2012, 08:56:16

mas

hocam paslanmaz kovan dediğime bakma. ben orda kovanın paslanmadığını belirttim. kovanın hammaddesi paslanmaz adı verilen malzeme değil. muhtemelen kovan dediğiniz gibi nikel silisyum dan imal edilmiştir. bildiğiniz gibi nikel paslanmayan bir maden.ayrıca ucun içinde kablo yok. mavi ile işaretlenmiş çubuk 1.5mm kalınlığında, muhtemelen krom nikel silisyum alaşımlı metal. ordakli termokupl un amacı o bölgedeki ısıyı tamamen ölçmek olduğuna göre kovanın kendisinin termokupl olmasında bir sakınca yok gibi..

mas

bu da skop probundan yaptığım tutma sapı

Klein

mas

Kontrol devresini de yapabilirsem dahada orjinal olacak :)

The Gariban

Merhaba
http://dangerousprototypes.com/forum/viewtopic.php?f=56&t=2457&p=34077#p34077
Bu web sitesinden en alt kısımda bir program var,
linkinde SID-Firmware-3.1.4.230.zip yazıyor Hakko için C kodları sanırım Bunu gördünüzmü? Belki 2-3 değeri değiştirerek bunlara uygun hale gelebilir

iyildirim

Alıntı yapılan: uzman_as - 05 Şubat 2012, 12:35:39
Kontrol devresini de yapabilirsem dahada orjinal olacak :)

Peki, kontrol devresi için nasıl bir şey var aklınızda.. MCU, extra özellikler v.s yi sormuyorum.  DC gerilimmi kullanılacak, AC mi. Tepe değeri ne olacak.. Nasıl bir sürücü devre kullanılacak.  TC için max31855 mi kullanılacak.. Gördüğüm kadarı ile bu chipin TC'nin tipine göre farklı versiyonları var. N tipi olduğuna eminmisiniz gibi..

The Gariban

Ölçümlerinizin sonunda N tipi ölçtüğünüzü söylemişsiniz ancak anladığım kadarıyla N tipinin 36,256uV/C değeri .Diğer TC da bu değerlere yakın .
Aslında maximin sitesinde bir boadla beraber bir yazımı var yazılım TC nin tipini söylüyor.

mas

@The Gariban;

Bu ucun kontrolü ile hakkonun ki farklı. hakkoda rezistansın üzerinde gerilim varken bile ısı ölçümü yapılıyor. bu  sebepten o kontrol devresi işme yaramıyor.

ekleme Termokupl u mikrovolt seviyesinde ölçmedim. isis de bütün termokupl ları çağırıp hepsini sabit bir sıcaklıpa ayarladım. uçlarına da milivoltmetre bağladım. uca da kendi voltmetremi bağladım. sıcak hava istasyonu ile uca çeşitli değerlerde ısılar verdim. en yakın değerleri n tipinde yakaladım. bu termokupl ın yapısını araştırdım. krom nikel ve silisyumdan oluşuyormuş. hem termokupl için hemde uca destek için mükemmel malzemeler.

@iyildirim;

Kontrol devresi olarka pic ile bir devre yapmayı  düşünüyorum. 16f876 olabilir mesela. şimdilik 2x16 lcd işimi görür.
ölçüm için ilk başta max serisinden bir entegre kullanmayı düşünmştüm ama jbc nin bile opamp kullandığını görünce vardır bi bildikleri dedim bende opamp kullanmaya karar verdim. muhtemelen data okuması yavaş olduğundan dolayı ısıyı analog olarak ölçüyorlar. besleme için genelde ac kullanılıyor ama bu devre yüksek hızda çalışacağından dc kullanabilirim. tabi çok yüksek akım çekeceğinden güçlü bir köprü diyot kullanmam gerekecek. aslında ac de kullanılabilir ama fazlar çakışacağından dolayı dc en mantıklısı. devrenin çalışma mantığı şu şekilde olacak;

tc analog olarak ölçülecek. ama bağlantı direk olmayacak. arada analog switch olacak. ölçüm yaılacağı zaman pic switch i kısadevre edecek ölçümü yapacak ayarlanmış değerin altındaysa switch i açıp mosfete 1 pals gönderecek. böylece rezistansın üzerindeki yüksek gerilim opamp ı etkilemeyecek. aynı işlem ayarlanan değer yakalanana kadar devam edecek. istenilen değer yakalandğında ölçme işlemi durmayacak ama bu sefer musfete lojik 0 gönderecek yani hiçbirşey :) ısı düşmeye başladımı program bunu eski haline getirmek için tekrar lojik 1 gönderecek. kısır döngü bu şekilde saniyede 10 veya 20 defa tekrarlanacak. böylece lehimleme sırasında oluşan ısı düşmesi de çok hassas bir şekilde algılanıp mükemmel ısı kontrolü sağlanacak.. stanby modu zaten en kolayı. ucun şasesi pic in herhangi bir pinini jojik 0 yaptığında program uyku moduna girecek ve o moda ayarlanmış ısıyı sabit tutacak. mesela 150 derece gibi. hatta işi abartıp uç değişimi için extractor bölümü de yapabilirim. orjinalde bu özellik var. uç değiştirilmek için metal bölgeye değdiğinde ekranda extractor yazıyor.

termokupl un n tipi olduğuna dair elimde kesin bir kanıt yok. yaptığım ölçümlerde sonuçlar en yakın n tipi termokupl ile eşleşiyor. zaten bu termokupl un yapısında krom nikel ve silisyum varmış uç paslanmadığına göre içinde korm veya nikel olduğu sonucuna varabiliriz. bukadar veri n tipiyle eşleşince o şekilde adlandırdım..

The Gariban

Kolay Gelsin.
Eğer kontrol devresini yaparsan ilk müşterin ben olurum.Ama uygun fiyata  :).Nede olsa forumdaşız  ;D

mas

ölçüme göre 94 derecelik bir fark var. havadan ve istasyondan dolayı oluşan kayıpları hesaba katınca herşey normal..

ekleme

@The Gariban;

Neden olmasın :) ben bu işi ticari düşünmedim ama sonuçda bahsedilen ürünün 2000 lira civarında bir fiyat etiketi var. aynı ürüne 100 lira ya kim sahip olmak istemezki :)

The Gariban

Eyvallah 100 liraya bu işi bağladık o zaman :)
Yalnız birşey soracağım.
Eğer 12,5 milivoltu 480 dereceyede okudu isen .Maximin değerlerine göre 17,40 okuman gerekiyor N tipi için.Ama dediğin gibi diğerlerine göre en yakın değer bu oluyor.Ancak sapma 100 dereceden fazla görülüyor.
Bence pazartesi günü bu havyanın türkiye distiribütörü  ile görüş belki onların ayırt edici bir bilgileri vardır.Daha rahat edersin.Aksi takdirde tahmin ettiğin gibi program ve devre doğru olduğu halde saçma sapan davranabilir
Kolay Gelsin

iyildirim

Uç kaç watt..  Birde rezistansın 25 ve 300 derece gibi bir sıcaklıkta dirençleri nedir .

mas

Hocam 100 lira lafın gelişi. dediğim gibi ticari düşünmüyorum bu işi. devreyi yaparsam forumda paylaşırım zaten. tabi sizlerinde yardımı olursa çok daha hızlı olur :)

12.5mV sıcak hava istasyonu ile okundu. yani ucu hava ile ısıttım. havadan dolayı ısı kaybı olması kaçınılmaz.ayrıca kullandığım istasyonun çok iyi bir kalibrasyonu olduğunu sanmıyorum proteus 480 derecede 16mv gösteriyor. acaba maxim mi doğru söylüyor proteus mu?

ürünün tirkiye distribitörü esman elektronik. gerçekten salak bir firma. şirkete malzeme alırken bile haftalarca sallıyorlardı. bu konuda en ufak bir bilgilerinin olduğunu sanmam.

görünen ortada en fazla ne yanlış olabilirki. termokupl dan dolayı sapma olursa opamp ile bunu telafi edebiliriz. diğer kısımlarda uçdan dolayı oluşabilecek herhangi bir soun gelmiyor aklıma.

@iyildirim;

uç 20watt. oda sıcaklığında 2.4ohm görünüyor.300 dercede 2.5ohm. ucun rezistans teli seramik rezistanslardakinin 2 katı kalınlığında.

ek bilgi

jbc nin tüm dijital istasyonları kartuşun model numarasını tanıya biliyor. muhtemelen rezistansın direncinden algılıyor..

iyildirim

Alıntı Yapgördüğünüz gibi rezistansın bir ucu ve thermocouple un eksi ucu kısadevre. şimdi ne var bunda diyeceksiniz. evet görünüşte birşey yok ama rezistansa gerilim verip aynı anda ısı ölçümü yamaya kalkığınızda voltmetre sapıtıyor. sanırım rezistansın zerindeki gerilm düşümü thermocuple a etki ediyor ve voltaj 1kaç volt fazla çıkıyor. thermocouple un milivolt seviyesinde çalıştığını düşünürsek bu büyük bir sorun..

Ölçüm devreniz nasıldı.
Voltmetrenin Propları  1 ve 3 nolu uçlara direkt bağlıyken 2 ve 3 nolu uçlara kaç voltluk bir gerilim verdiniz. 1 ve 3 arasında tam olarak kaç volt  ölçtünüz. 
Uça 8V verirken kaç volt ölçülüyor..

mas

voltmetre 1 ve 3 e bağlı halde 2 ve 3 e 5v uyguladım yaklaşık 2a civarında akım çekiyor. voltmetrede 30mv civarında bir rakam okudum. ucun üzerine düşen gerilim arttıkça voltmetredeki gerilim de artıyor. uca 8volt uygulayamıyorum çektiği akım arttığından dolayı güç kaynağım kısadevre korumaya geçiyor.
güç yokken ise lehim telini eritecek ısıda 7mv civarında oluyor.