MCS'DE SLEEP KOMUTU KULLANIMI YARDIM...

Başlatan alayli, 21 Temmuz 2004, 09:47:00

alayli

Dostlar;

MCS'de (veya proton+'da) sleep komutu için açıklamalarında

SLEEP 60 ' yaklaşık 1 dakika uyku moduna geç

şeklinde bir cod yazım şekli öneriyor. SLEEP komutundan sonra zaman parametresi yazmasak, PIC'i interrupt girinceye kadar uyku moduna sokabilir miyiz? Normalde bu parametre 65536sn max olabiliyor ve bu da yaklaşık 18 saat yapıyor. Tut ki ben PIC'i günlerce uyku moduna sokmak istiyorum... Araya ASM girerek sorunu çözebilirim ama bunun MCS içinde bir çözümü var mı?
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

baba

sleep yaz yeter...
watchdog timer off olmalı ama
mışıl mışıl uyur...

reset
watchdog timer taşması (overflow)... (eğer wdt on ise)
portb change
peripheral interrupt (comparator)
RB0/INT bacağı

gibi
uykudan uyanma (wake-up from sleep) durumlarından biri ile uyandırırsın...
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

alayli

@baba

ilgine teşekkür ederim. Ama biraz daha açar mısın. Hatta mümkünse örnek yazdığın kodları Code tag'i içersinde yazarsan makbule geçer.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

baba

device = 12F675
set_osccal '349Ch
clear ansel 
cmcon=7
trisio=%00011010 
dim n as byte 
dim t as word

start:
clear gpio
wpu =%00010010  'enables weak pull-up bits for gpio bit1 and bit4

for n=1 to 20 ' led 
set gpio.2
delayms 80
clear gpio.2
delayms 80
next n

intcon.7=0 'turn off global interrupts
intcon.3=1 'set RB change int on
intcon.0=0 'clear RB change flag
sleep 'enter sleep mode

delayms 20 
for t=1 to 300
set gpio.5
delayms 2
clear gpio.5
delayms 2
next t
goto start

end

gibi bir program yazıp deneyebilirsin
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

mmengi

merhabalar.

elimde 16F628A bulunmakta ve data sheet inde 5v power down modunda 200nA. akım çektiği söyleniyor ama bütün uğraşlarıma rağmen 37 uA. in altına inemiyorum.aslında bu chip nanowatt diye geçiyor acaba benim elimdeki pic in revizyon tarihi eskimidir yani bu nanowatt gibi çalışmıyor.dahili 4 mhz. rc osilatör kullanıyorum pull-up lar etkin değil.

DumrulBey

Nasıl bir cihaz ile ölçüyorsun. Belki ölçme hatası olmuştur. Bu kadar hassas değerleri ölçmen hataya çok açık olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca regülasyonda harcanan enerjiyi hesaba katmış olabilirsin. Probları PIC GND ucu ile GND'ye bağlayarak denedin mi?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mmengi

Bütün sıkıntı sanırım brown-out detect ten kaynaklanıyor keza bunu kapatınca akım 0.9 uA. indi gibi görünüyor belki dahada aşağıdır çünkü ölçü aleti ölçemiyor artık .  :lol:

myarbay

ustadlar bu 16f628 in akımını aşağı nasıl çekiyorsunuz bana bir örnek ile burda anlatmanız mümkünmü veya bana mail olarak atarmısınız

omeryarbay@hotmail.com

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "myarbay"ustadlar bu 16f628 in akımını aşağı nasıl çekiyorsunuz bana bir örnek ile burda anlatmanız mümkünmü veya bana mail olarak atarmısınız

omeryarbay@hotmail.com
Neden mail olarak istediğini anlıyamıyorum.Buraya yazılsada herkes faydalansa daha iyi olmaz mı?
Sorunun cevabı ise yukarıdaki yazılarda zaten mevcut.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

myarbay

bence farketmez yardım etmek isteyen arkadaşlar buraya yazsada olur.yinede herkese çok teşekkür ederim