Kayan yazı mantığı>>Danışma<<

Başlatan ziyaretci, 03 Şubat 2012, 20:17:27

ziyaretci

Kolay gelsin.

Arkadaşlar kayan yazının mantığını araştırdım biraz bişiyler anlar gibi oldum sizede danışmak isterim.
8x8 dot matrix için,
Kayan yazının mantığı;
1.sütun seçilir 1.satır bilgisi girilir  2 ms beklenir,
2.sütun seçilir 1.satır bilgisi girilir 2ms beklenir,
.
.
.
8.sütun seçilir 1. satır bilgisi verilir 2ms beklenir,

sonra

1.sütun seçilir 2.satır bilgisi girilir 2ms beklenir,
2.sütun seçilir 2.satır bilgisi girilir 2ms beklenir,
.
.
.
8.sütun seçilir 2.satır bilgisi girilir 2ms beklenir

.
                                     .
                                     .
bu böyle karakterlerimizin satır bilgilerinin girinceye kadar devam eder benim araştırıp anladığım bu arkadaşlar,kaydırma işlemi bunlardan sonra geliyor o sonraki iş ilk önce mantığıma bunun yatmasını istiyorum.
varsa eksik olan sizlerin bilgilerinizle düzelir inş. Vede bu işin kısa yolu olarak da bilgi verirseniz CCS C ile sevinirim.

drmp

eksik olmuş gibi
ben böyle yapmak istiyorum diyene yolu açık olsun
1.sutun seçilir  8 satur birden yazılır artık kaç ms gerekiyorsa beklenir
8 satır söndürülür
2. sutun seçilir
böyle n sutuna kadar gidilir
temiz görüntü elde etmek için 25 frame /sn için aynı şeyler tekrarlanır arada kalan vakitte  diğer işleri halledersin
bi sonraki durumda artık 2. sutun 1 . sutun olmalıdır

ziyaretci

Alıntı yapılan: drmp - 03 Şubat 2012, 21:46:13

bi sonraki durumda artık 2. sutun 1 . sutun olmalıdır

burayı tam anlayamadım .
birde 1. sütuna bütün satır bilgilerini girdiğimizde sadece 1 karakterin o satırlar arası az da olsa bekleme olacakmı?
ve
dediğiniz her karakter için ayrı ayrı uygulanacak mı ?

Mucit23

Matrixlerin Parlaklığı açısından herzaman satır taramalı olarak devreni tasarla. Özellikle sütün sayısı fazla ise satır taramalı sistemler sütün taramalı sistemlere göre parlaklığı daha fazla olur

ziyaretci

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Şubat 2012, 22:31:55
Matrixlerin Parlaklığı açısından herzaman satır taramalı olarak devreni tasarla. Özellikle sütün sayısı fazla ise satır taramalı sistemler sütün taramalı sistemlere göre parlaklığı daha fazla olur

şunun mantığını tam oturta bilsem satır sütuna gelicemde daha oturtamadık :) Ayriyetten 8x8 de far olmaz dediğinizde diyimi ?

ziyaretci

Alıntı yapılan: maytere - 04 Şubat 2012, 01:16:35
http://mikrodunya.wordpress.com/2012/01/22/not-12-satir-taramali-kayan-yazi/

inanırmısın sen bunu göndermeden 5 dk önce araştırmak için verdiğin siteye girdim ama halen daha çelişkilerim var nasıl anlatacağımıda bilmiyorum :S

nasıl anlatsam

şimdi satır taramada satırı seçip 1. karakterin sütun bilgisinimi giriyoruz.

Mucit23

Devre ilk çalıştığında hiçbir bilgi vermeden tüm satırları kapat Daha sonra
8 Satırımız var ise Sabit Bir yazıyı göstermek için aşağıdaki gibi bir Program döngüsü yapılabilir.

1-) 1. Satırın Tüm verisini (Kaç adet Sütün Var ise) sütünlardan ver.
2-) 1. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 1. Satırı kapat
3-) 2. Satırın Tüm Verisini Sütünlardan ver
4-) 2. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 2. Satırı kapat
5-) 3. Satırın Tüm verisini sütünlardan ver.
6-) 3. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 3. Satırı kapat
7-) 4. Satırın Tüm Verisini Sütünlardan ver
8-) 4. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 4. Satırı kapat
9-) 5. Satırın Tüm verisini sütünlardan ver.
10-) 5. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 5. Satırı kapat
11-) 6. Satırın Tüm Verisini Sütünlardan ver
11-) 6. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 6. Satırı kapat
12-) 7. Satırın Tüm verisini  sütünlardan ver.
12-) 7. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 7. Satırı kapat
13-) 8. Satırın Tüm Verisini Sütünlardan ver
14-) 8. Satırı Aktif et, 2ms Bekle, 8. Satırı kapat

Program Döngüsü Bu şekilde Devam eder.
Yazıyı kaydırman için yapman gereken Tüm Sütün bilgisini 1 adet sola kaydırmak. Dolayısıyla yazıda sola kayacaktır.

Satır tarama işlemini kesmeyle yaparsan Program daha işleyişli olur. Timer Taşma süresini 2ms yeye ayarlarsan her 2 ms de bir kesme oluşur ve sende kesme alt pogramında sırasıyla sütün verilerini gönderip satırları tararsın. Dolayısıyla her satırda 2ms bekleme işinide çözmüş olursun.

Artık bundan sonra bişeyler yapmalısın bence

LukeSkywalker

hayır. ilk önce tüm satırın bilgisini gönderiyoruz. Daha sonra satırı aktif ediyoruz. En azından ben öyle yaptım.

Mucit23

Alıntı yapılan: maytere - 04 Şubat 2012, 10:11:40
hayır. ilk önce tüm satırın bilgisini gönderiyoruz. Daha sonra satırı aktif ediyoruz. En azından ben öyle yaptım.

Farkeden birşey varmı?

Tüm Satırlar kapalı olsun

İster İlk önce sütün bilgisini ver sonra ilgili satırı aç, İster İlk önce İlgili satırı aç sonra sonra sütün bilgisini ver. Her ikisinde de gerekli beklemeler yapıldıktan sonra görüntüde değişme olacağını sanmıyorum.

Sen hayır diyince bu sistem çalışmaz gibi bir cevap oldu. Bende Daha önce yukarıda anlattığım gibi yapmıştım.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Şubat 2012, 10:16:20
Farkeden birşey varmı?

Tüm Satırlar kapalı olsun

İster İlk önce sütün bilgisini ver sonra ilgili satırı aç, İster İlk önce İlgili satırı aç sonra sonra sütün bilgisini ver. Her ikisinde de gerekli beklemeler yapıldıktan sonra görüntüde değişme olacağını sanmıyorum.

Sen hayır diyince bu sistem çalışmaz gibi bir cevap oldu. Bende Daha önce yukarıda anlattığım gibi yapmıştım.
Cevabım size değildi. dikkat ederseniz soruyu soran arkadaşa verdim o cevabı. Siz arada mesaj atmışsınız göremedim.

ziyaretci

Mucit23 evet gercekten açıkca herşeyi yazmışsın onlarda problem yok asıl olan for ,void x  vs. bunları kullanırken kariştiriyorum