USB den LPT ye dönüştürücü devre

Başlatan picmanya, 05 Şubat 2012, 16:33:24

picmanya

yeni bilgisayar anakartlarında LPT (25 pin paralel port) artık bulunmuyor.
C programlama dilinde LPT port kolayca kullanılabiliyor. kullananlar kolaylığını bilirler.
C altında LPT port adresi belirtilir ve bu adrese yani LPT porta ne yazılacaksa veya LPT portdan ne okunacaksa birer fonksiyon ile okuma ve yazma yapılır.

yeni bilgisayar anakartlarında USB2.0  portu uzunca süre daha olacak.

konu hakkında araştırma yaptım. ama işin özü nedir? öğrenmek istiyorum.

USB den LPT ye dönüşüm devresi olarak en uygun fiyatlı devre olarak ne kullanabilirim.
hazır USB / LPT dönüştürücü devrelerden kullanmak istemiyorum. sonucda nasıl olsa bir elektronik kart tasarlayacağımdan.
USB / LPT dönüştürücü devresinide yapacağım karta ilave edeyim istiyorum.

diğer bir takıldığım nokta ise;
C de LPT portu kolayca direkt kullandığımızı düşünün.

USB / LPT dönüştürücü devreden sonra programlama yine aynı kolaylıkdamı olacaktır.
burada programlama kısmı karmaşıklaşacakmı?

fahri-

kendin yaparsan karmaşıklaşacak ama hazır konverter alırsan driverlar da hazır olacağından daha kolay olacaktır.

Mucit23

Sanırım masaüstü bilgisayar.
Anakarta PCI portuyla bağlanan PCI - LPT  dönüştürücüleri var. Çok çeşitli fiyatlara bulabilmeniz mümkün
İşinizi görebilir.
http://www.eksenbilgisayar.com/urun/redrock-pci-kart-lpt-port-coklayici-1xparalel-port.aspx

picmanya

işin içine birde yazılım giriyor değilmi?
MAX232, FAT232 gibi hazır bir çip ve yan kompanentler oluyor sanmıştım.

mucit23 ün önerdiği kartı düşünün, bu tip bir kart ile LPT port oluşturup kullanmakla
direkt üzerinde LPT port hazır bulunan anakartda, LPT portu kullanmak arasında bir fark varmıdır?
kullanmakdan kasıt;
LPT porta C altında veri yazıp okumayı kastediyorum. yoktur gibi duruyor.

ben bu işi aynı bunların kolaylığında, pc kasası içine müdahale etmeden USB üzerinden nasıl en kolay biçimde yapabilirim.

diyelim kolay yöntem yok. ve tek yöntem;

hazır USB den LPT ye dönüştürücü konverter kullamak.
benim C programım yine normal LPT porta veri yazmak ve okumak gibimi olur?

donanımdan önce, bu kısmı anlasam daha iyi olacak gibi duruyor.

fahri-

usb/rs232 converteri  pc'ye takınca sanal bir rs232 port oluşuyor. O port direk rs232 olarak kullanılabiliyor. Muhtemelen usb/paralel port konverter de aynı şekilde kullanılabilir.