10F200' e program yükleme

Başlatan musicman, 09 Şubat 2012, 16:46:41

musicman

Selamlar

Arkadaşlar hazır hex kodunu dELAb ın ürettiği klon Pickit2 programlayıcısıyla smd 10F200 e atmak istiyorum. "MPLAB IDE" v8.80 ve "Pickit2 Programmer" programlarında bu işi beceremedim. Sanırım önce kalibrasyon yapmalıymışım. MPLAB IDE aşağıdaki mesajı veriyor:

Programming Target (09.02.2012  16:32:35)
Erasing Target
Programming Program Memory (0x0 - 0xF4)
Verifying Program Memory (0x0 - 0xF4)
PK2Error0027:  Failed verify (Address = 0x0 - Expected Value 0xA9E - Value Read 0x0)
PICkit 2 Ready

Bacak Bağlantılarını DIP8 10F200 e göre yaptığım adaptör ile ZIFF sokete aktardım (Kendi yaptığım 8 pinli adaptörü, ZIFF soketin 1. ve 40. bacaklarını atlayarak 2,3,4,5 ve 36,37,38,39 numaralı bacaklarına taktım). Bağlantıların doğru olduğunu sanıyorum.

Kalibrasyonun ve program yüklemenin nasıl olacağını adım adım izah eden Türkçe bir kaynak bulamadım. Yardımcı olacağınızı ümit ediyorum.

pwm.c

10f200 ICSP pin bağlantıları şöyle:
2-VDD
4-CLOCK
5-DATA
7-VSS
8-VPP

Branner kullandığım için pickit2 hakkında ayrıntı veremeyeceğim.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

musicman

Evet bacak bağlantıları aynen söylediğiniz gibi. Ancak kalibrasyon nasıl yapılır ? Bunu becerebilsem yazılım kolayca pic' e yüklenecek diye düşünüyorum. Ne denediysem invalid OSCCAL uyarısı alyorum. Yardımlarınızı halen bekliyorum.

muratdu

12f675 de oscal ile bayagi uğraşmıştım. Eger aynı şey ise bu konuyu araştırın derim.

Maxim

Alıntı yapılan: musicman - 10 Şubat 2012, 10:50:23
Evet bacak bağlantıları aynen söylediğiniz gibi. Ancak kalibrasyon nasıl yapılır ? Bunu becerebilsem yazılım kolayca pic' e yüklenecek diye düşünüyorum. Ne denediysem invalid OSCCAL uyarısı alyorum. Yardımlarınızı halen bekliyorum.

pickit2 programında tools altında OSCCAL diye bir seçenek var
siz pic olarak 10F200 seçtiğiniz zaman orası aktif olur
oradan "auto regenerate" diyip osc calibrasyonu yaptırabilirsiniz
bu osc ayarı picin ilgili bölümüne otomatik yazılır

tabi bütün bunların olabilmesi için pickit2 ile pic arasında bağlantı sorunu olmaması lazım

musicman

Sayın Maxim

Söylediğiniz şeyi defalarca denemiştim. Şimdi tekrar denedim. Hatta başka bir pic ile de denedim. MPLAB IDE ile bir şeyler yazıyor ama yazdırmak istediğim kod ile alakası olmayan değerler okuyor. Çoğu da boş yani sıfır değeri yazılmış oluyor. Çok araştırdım, İki haftadır uğraşıyorum ama hiç bir yol katedemedim. Algoritmayı bilsem kodu kendim tekrar yazacağım ve derleyeceğim. Bu hex i bu pic e mutlaka yazdırmam lazım. Başka bir alternatifim de yok.

powarm

PK2 yi aldığınız yerden neden yardım almayı denemediniz ?

ICSP yi kullanın.

Maxim

Alıntı yapılan: musicman - 10 Şubat 2012, 14:22:55
Sayın Maxim

Söylediğiniz şeyi defalarca denemiştim. Şimdi tekrar denedim. Hatta başka bir pic ile de denedim. MPLAB IDE ile bir şeyler yazıyor ama yazdırmak istediğim kod ile alakası olmayan değerler okuyor. Çoğu da boş yani sıfır değeri yazılmış oluyor. Çok araştırdım, İki haftadır uğraşıyorum ama hiç bir yol katedemedim. Algoritmayı bilsem kodu kendim tekrar yazacağım ve derleyeceğim. Bu hex i bu pic e mutlaka yazdırmam lazım. Başka bir alternatifim de yok.

bakalım doğrumu anlamışım
sizin elinizde bir hex var (hazır 10F200 hexi)
onu pice yazmaya çalışıyorsunuz.

birkere neden pickit2 nin kendi programını kullanmıyorsunuz ?
eğer hex config ayarlarında protect açık ise
yazdıktan sonra okursanız bütün heryer sıfır gözükür.

bu tip birşey için takla atmanın veya 2 hafta uğraşmanın anlamı yok
o kadar gizli saklı tuhaf anlaşılmaz değil bu iş

bence siz nerede ne oluyorsa bütün önemli yerleri resim olarak buraya koyun görelim
bakalım nedir şu sorun

musicman

Sayın Maxim,

maxim_picproje@yahoo.com e-posta adresinize resimleri gönderdim. İlginize teşekkür ederim.

musicman

Evet arkadaşlar yok mu yardım edecek biri.

hgs

ICSP yi kullanmayı denedinizmi ?

Maxim

sizin 10f200 ün osccal değeri uçmuş bir kere

önce bir şey yazmayı falan 2. plana atıp
osccal yapın
normal okuma yapın, sonra pici silin
tekrar okuyun
osccal değeri düzgün olarak duruyormu ?
tamasa yazma işlemine geçin