PID hakkında Sorular ?

Başlatan muhittin_kaplan, 10 Şubat 2012, 00:43:02

muhittin_kaplan

PID ile hiç uğraşmamış hatta yakınından geçmemiş ama teorisini bilen biri olarak, pratikle alakalı sorularım olacak. İlgilenirseniz sevinirim. denklemleri vs denemek için bir prototip bile yapmayı planlıyorum. :)

Genelde Isı ile alakalı örnekler veriliyor (Kuluçka Mak. gibi) böyle bir sistem kurduğunuzu varsayalım. sistemde bir ısı ölçer ve bir ısıtıcı ve kontrol ünitesi var
Isıyı sabit tutmak istiyorum. Ölçüyorum Konvansiyonel sistemde istenilen ısıya geldiğinde ısıtıcı kapatılır(Buda belli bir derece daha ısının yukarı gitmesine neden olur).
PID de nasıl bir yol izlenir. Hangi Değere göre ısıtıcı kapatılır yada gücü ayarlanır ?

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Klein

PID'de tam olarak şu değere kelince kapat , buna gelince aç gibi bir kavram yok. Ne zaman açıp ne zaman kapatacağımızı etkileyen bir çok parametre var. 
Genel işleyiş hemen hemen şöyle.

Diyelim ki role ile sürülen bir ısıtıcımız var.  O zaman rolenin açık kalma ve kapalı kalma süreler ile sıcaklığı ayarlamamız gerek.
PID açık kalma ve kapalı kalma sürelerini hesaplıyor.
Isıtıcıyı elle kontrol ettiğimizi varsayalım.

set değerin ile  ölçtüğün değer arasındaki farka error diyoruz.
error' a bakıyoruz. error çok yüksek , yani fırın soğuk ise  roleyi açtık.   bir süre sonra errora baktık. error düşmeye başladı. Roleyi kapattık. kısa bir süre sonra tekrar açtık.  error biraz daha düştüğünde roleyi tekrar kapattık.   ama bu sefer rolenin kapalı kalma süresi biraz daha uzadı. Her seferinde rolenin kapalı kalma süresini biraz daha uzatarak sıcaklığa iyice yaklaştık.  En sonunda sabit bir ayar tutturduk  bu açma kapama süreleri ile yolumuza devam ettik.  Bir süre sonra sıcaklığın hahif arttığını farkettk. bu sefer de açık kalma süresini azaltarak tekrar set değerine yaklaştık.

Bu anlattığım işin P kısmı.  I ve D kısmı biraz daha karışık.

Mucit23

Muhittin hocam İnventor ile biz bu konuyu uzunca tartışmıştık. Kendisi bize örneklerle anlattı sağolsun. İnceleyin derim. Eminim mantığını kavrayacaksınız.
İnceleyin hocam burayı
http://etepic.com/index.php?topic=190.msg1541#msg1541

muhittin_kaplan

Mucit burayi derken, nereden bahsediyorsun

Mucit23

Hay aksi  :o
Dalgınlığıma geldi galiba
Kusuruma bakmayın hocam ekledim linki

camby

Hocam röle değilde ısıtıcı PWM ile sürdüğünüzü varsayın.

Hedef sıcaklığına olan fark diyelim maksimumda  , bu durumda PWM Duty %100 olsun.

Hedef sıcaklığına olan fark minimum diyelim , bu durumda PWM Duty oranı %0 olur.

Örneğin : İstenen değere

50 derece fark var - PWM %100
1 derece fark var - PWM %1 olsun

Bu durumda 25 derece fark varken PWM %50 olur.

En basit "P" kontrol budur. Hatanın oranı , çıkışa direk yansır.

Üst aşım yada hedefe ulaşamama gibi durumlar olursa , İsterseniz siz bu oranın baskınlığını değiştirebilirsiniz.

Bu "P" kontrol basit kodlar ile yeterli olabilir bu gibi temel kontrollerde.

P kontrol çalışması grafikten görülebilir :

muhittin_kaplan

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 11 Şubat 2012, 23:43:58
Güzel bir Pid Simulator.
http://www.softpedia.com/get/Science-CAD/PID-simulator.shtml

Hocam oradan indiremedim. Ama internette arayıp buldum programı. Okadar çok incelemedim ama katsayıları bulmamızı hızlandırabilecek bir program. Sevdim yani :)
http://sourceforge.net/projects/pid-simulator/files/pid-simulator/v1.0.0.6/
Herhalde aynı programdır.