CCS C alıştırma Turlarım

Başlatan Mucit23, 10 Şubat 2012, 15:29:51

Mucit23

Boş vaktim oldukça CCS C ile uğraşıyorum. Artık bundan sonra çalışmalarımı yoğunlaştıracağım. Bİraz C ye bakayım dedim ama sanki bugün programda bir değişiklik olmuş. Önceden derlemiş olduğum programlarımı şimdi derleyemiyorum. Bir çuval dolusu hata veriyor.
Mesela en basitinden Pic Wizart penceresindeki Example Blink programını ekliyorum onu bile derlemiyor.
Aldığım hata budur.
Sorun neden kaynaklanabilir.

hosting images

JKramer

Bir proje klasörü oluşturup tüm dosyaları oraya kopyalamayı deneyin; main.c, main.h, 16F877A.h, vs.

Kodunuzda da bu dosyaları eklerken çift tırnak kullanın; <main.h> yerine "main.h" gibi.

Mucit23

hocam malesef sorun çözülmedi aynı sorunu yaşıyorum.

Sorunun neden kaynaklandığını hiçbir şekilde bilmiyorum. Mesela sedar çiçeğin kitabındaki kod örneklerini birebir uyguluyorum derlemiyor.
Blink programını ekliyorum.

upload images
Sonra compile tuşuna bastığımda main.h dosyası açılıyor.

image hosting

Program dosyalarını tek bir klasör içinde topluyorum. Dediğiniz gibi eklentileride tırnak içerisine aldım. Hatta belki Programın dosyaları silinmiştir diye silip yeniden kurdum ama sorun düzelmedi.
Başka ne problem olabilir.

JKramer

CCS'in ide'sini kullanmadığımdan pek bir şey diyemiyorum. Proje oluşturduktan sonra ilgili dosyaların eklendiğine emin misiniz? Sol tarafta proje içindeki dosyaları gösteren bir yer olması lazım.

justice_for_all

gordugum kadarıyla klasör isimlerinizde turkce karakter yer almakta duzeltip tekrar deneyin ayrıca denetleyici baslık dosyasını bulamıyor
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Mucit23

yok hocam başka bir problem var.
Klasör adları main olarak geliyor zaten ben birdaha değiştirmiyorum.
Dosyalar ekleniyor ama sol tarafta eklenen dosyaların gösterildiği kısım yok. ne problem var gerçekten çok merak ediyorum. Canımı sıkmaya başladı bu iş.
C yi komple bilgisayardan kaldırdım yeniden kurdum ama değişen birşey olmadı.
Yardımlarınızı bekliyorum.

JKramer

View sekmesini kontrol edin, kapanmış olabilir. Bu arada eve bağlanıp bir proje oluşturmayı deneyeyim.

Ekleme:

Project sekmesinden Create dedim, açılan pencereden dosyaların olduğu klasördeki main.c'yi seçtim.
Target bölümünden mikrodenetleyiciyi seçip Apply dedim. Derlemede bir sorun çıkmadı.

Mucit23

hocam ekledim onu. Kapatmışım herhalde.
Versiyonla alakalı olduğunu düşünüyorum. Bende 4.124 yüklü. Başka ne problem olabilir. daha bakmadım yer denemediğim program kalmadı.... :( :(

AsHeS

Hocam komple sil register dosyalarını falan baştan kur compilerlar garip hatalar verebiliyorlar bazen :(

Mucit23

Hocam yok deli olacam  >:( Ne oldu bu programa bilmiyorum. Sorunun çözümü nedir bilmiyorum. Kaç defa programı silip kurdum. Önceden 4.124 yüklüydu. Silip 4.106 yı yükledim yine aynı problemle karşı karşıyayım. Daha ne sorun olabilir anlamıyorumki Sankide inadıma bana, sana C ne lazım diyor... :( :(

Mucit23

Son günlerde bilgisayarda önemli değişiklikde yapmadım. Bir iki defa mplabı kurup silmiştim. Birde Geçen hafta bilgisayar ekran kartını görmüyor diye bios güncellemesi yaptım. onun dışında herşey aynı :(

CaFFeiNe

Project menüsünden Project options kısmından aşağıdaki klasörlerin doğru PATH tanımlarını yapmanız gerek, aksi halde gerekli sürücüleri bulamadığı için derleme hataları oluyor mesela 16F877.h dosyasını görmüyor ve derlemiyor

Mucit23

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 10 Şubat 2012, 19:05:21
Project menüsünden Project options kısmından aşağıdaki klasörlerin doğru PATH tanımlarını yapmanız gerek, aksi halde gerekli sürücüleri bulamadığı için derleme hataları oluyor mesela 16F877.h dosyasını görmüyor ve derlemiyor

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam Sağolun ya çıldırmak üzereydim. Sonunda sizin sayenizde çözdüm. Bilmiyordum açıkçası öyle yapılması gerektiğiniz. Sizin tanıttıklarınızı bende tanıtınca sorun çözüldü  :)
Bundan sonra çalışmalarımı hızzlandıracam yavaş yavaş elim alışıyor.

CaFFeiNe

ben zırt pırt usb ile başka bilgisayarlarda kullandığım için her bilgisayarda usb sürücü farklı isimlendirilebiliyor, D,E,F gibi bu sebepten hepsini ekliyorum

d:\pic\devices
d:\pic\drivers
e:\pic\devices
e:\pic\drivers
f:\pic\devices
f:\pic\drivers

böylece sorun yaşamıyorum

Ersin

main olan dosya adın.Sen justice_for_all  nin dediği gibi klasör adını değiştir  "Yeni Klasör"  olanı "project"  felan yap .
Klasör ( folder ) adını değiştirecen  dosya adını değil.