Bu saatten sonra neden ARM islemcilerle calismaliyiz?

Başlatan bunalmis, 12 Şubat 2012, 02:15:21

z

Ozellikle genc arkadaslar icin ARM islemcilerle calismak gelecege yatirim olacaktir.

Binlerce onbinlerce hatta yuzbinlerce urun yapip satmak gibi bir hedefiniz yoksa ARM islemcilerin fiyatlarinin 8 bit islemcilere kiyasla pahali olmasini gozardi edin.

1$ islemci yerine 10$ lik islemci kullanarak 9$ lik fiyat artisi sizi rahatsiz etmesin. Yapacaginiz tasarim icin talep edeceginiz ucret iki haneli rakamdan olusmasin.

Daha simdiden ARM islemcilerle calisin ki ilerleyen donemlerde bu cipleri ve cevrebirimlerini avucunuzun icin gibi bilin.

Fiyati 5..10$ olan kucuk urunler gelistirmek yerine yuzlerce hatta binlerce dolarlik daha yuksek teknoloji yada daha yuksek bilgi birikimi isteyen urunlere yonelin.

Birakin ucuz urunleri Cinlilerden alalim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vitruvius

armsistem

Bunalmış hocam selam , size katılıyorum. Lakin benim yaptığım vede şimdi yeni arkadaşların yaptığı bir hata var. Examples indiriyorlar ve üzerinde oynama yapıyorlar daha sonra ben bu işi öğrendim diyorlar ,bence ilk önce yabancı dillerini geliştirmeleri gerekiyor ki bir datasheet açıp okuyabilsinler. Bence bu işlerde başarı okuduğunu anlayıp tatbik edenlerin oluyor.
             Mesala bir arkadaş ; 8 bitlik işlemcileri artık bırak 32 bitlik işlemciler ile çalış diyor peki biliyormu 8 bit veya 32 bit arasındaki işlemci farkını veya kullanılan kristal neden 12 Mhz veya 4 Mhz hangi hız onun için uygun.Herkez için söylemiyorum ama bu işler çoğu kişi ezbere yapıyor. Bence daha alt işlemcileri daha mantığını çözmeden ezbere çalışan sonra arm sonra fpga çalışsada farketmez sağdan soldan örnek arar yapılmış library arar kendi bir şeyler yazamaz yapamaz.
Saygılarımla. 

-Hasan-

Dediklerinize katılıyorum Bülent hocam. Ben de 17 yaşındayım, Lise 3. sınıfta okuyorum. Sayenizde ARM macerasına başlamış olduk. Size ve kitlerin temin edilmesinde yardımcı olan arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Saygılar, iyi çalışmalar.

t2

Alıntı yapılan: bunalmis - 12 Şubat 2012, 02:15:21
Ozellikle genc arkadaslar icin ARM islemcilerle calismak gelecege yatirim olacaktir.

Binlerce onbinlerce hatta yuzbinlerce urun yapip satmak gibi bir hedefiniz yoksa ARM islemcilerin fiyatlarinin 8 bit islemcilere kiyasla pahali olmasini gozardi edin.

1$ islemci yerine 10$ lik islemci kullanarak 9$ lik fiyat artisi sizi rahatsiz etmesin. Yapacaginiz tasarim icin talep edeceginiz ucret iki haneli rakamdan olusmasin.

Daha simdiden ARM islemcilerle calisin ki ilerleyen donemlerde bu cipleri ve cevrebirimlerini avucunuzun icin gibi bilin.

Fiyati 5..10$ olan kucuk urunler gelistirmek yerine yuzlerce hatta binlerce dolarlik daha yuksek teknoloji yada daha yuksek bilgi birikimi isteyen urunlere yonelin.

Birakin ucuz urunleri Cinlilerden alalim.

Hocam bunları teknik adam olarak güzel yazmışsın fakat ortada ticari bir başarı yok. masabaşında temenni mahiyetinde gençlere motivasyon olsun diye yazmışsın. ARM uzmanı olan kişinin  aç kalma ihtimali var.  Fiyati 5..10$ olan kucuk urunlerden çok sayıda satılabilir.  diğerinden de satılabilir. hangisinin daha çok kar bırakacağını masabaşında tespit edemeyiz. denemek  gerek.

fryrmnd

Alıntı yapılan: -Hasan- - 12 Şubat 2012, 09:43:49
Dediklerinize katılıyorum Bülent hocam. Ben de 17 yaşındayım, Lise 3. sınıfta okuyorum. Sayenizde ARM macerasına başlamış olduk. Size ve kitlerin temin edilmesinde yardımcı olan arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Saygılar, iyi çalışmalar.

Maşallah.Allah yolunu açık etsin. Baya iyi işler çıkarıyorsun gördüğüm.Ama okulu da ihmal etme, güzel bir üniversitenin mühendislik bölümüne gir. Bu azimle mühendislik de okursan çok güzel olur.

fryrmnd

Alıntı yapılan: t2 - 12 Şubat 2012, 10:00:24
Hocam bunları teknik adam olarak güzel yazmışsın fakat ortada ticari bir başarı yok. masabaşında temenni mahiyetinde gençlere motivasyon olsun diye yazmışsın. ARM uzmanı olan kişinin  aç kalma ihtimali var.  Fiyati 5..10$ olan kucuk urunlerden çok sayıda satılabilir.  diğerinden de satılabilir. hangisinin daha çok kar bırakacağını masabaşında tespit edemeyiz. denemek  gerek.

hocam tabi işin piyasasına bakmak lazım ama bunlamış hocamın bahsettiği şekilde katma değeri yüksek ürünler eğer piyasası da gidiyorsa(mesala araç takip sistemlerinde kullanılan modüller. biz iş yerinde gsm üzerinden veri aktarımı için kullanacağız. 400-500 euro fiyat veriyorlar. içinde büyük ihtimalle bir stm32 ve gsm modül. maliyeti nedir 50-100lira.) daha iyi kar bırakacaktır. çinlilerin yaptığı 5-10euroluk ürünleri çinlilerden ucuza yapabilecekmiyiz.tabii şahsi kanaatim. piyasının içinde bulunmadığımdan tespitlerim ne kadar doğru bilemiyorum.

ilhan_mkp

benim işyerimde işlemcinin maliyetini çokta sorgulamıyorlar.
yaptığımız ürünlerin çoğunun 1000 euro üzerinde fiyatı var.
yeni ürünlerde stm32 ile olacak.
şu an 8051 ve yine aynı core sahip aduclar ile çalışılıyor.
t2 hocam kesinlikle yanlış anlamayın ama benim sizde gördüğüm. ürün geliştirmede bir sıkıntınız yok ama pazarlama konusunda bir yanlışınız var sanki.

bunalmış hocamın yazısından anladığım hani bir kayan yazı yapıp onunla çinlilerle rekabetetmektense geliri çok daha yüksek indiksiyon ocağı gibi işlere yönelip işlemci fiyatına takılmadan iş yapabilmek.

ahfxg

Binlerce satacak bir ürün için 2-3$ üstü işlemci seçimi felakettir bence. Yerine göre 80 dolar cent'e gürültü dayanımlı, bir çok firmanın onayladığı Renesas işlemci varken STM de kullanmak ilginç olur.
ARM'ı da bu kadar büyütmeyin gözünüzde. Algoritma geliştiremiyorsanız ha ARM olmuş ha 12F serisi bir PIC. Olay bu.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: ahfxg - 12 Şubat 2012, 11:00:51
Binlerce satacak bir ürün için 2-3$ üstü işlemci seçimi felakettir bence. Yerine göre 80 dolar cent'e gürültü dayanımlı, bir çok firmanın onayladığı Renesas işlemci varken STM de kullanmak ilginç olur.
ARM'ı da bu kadar büyütmeyin gözünüzde. Algoritma geliştiremiyorsanız ha ARM olmuş ha 12F serisi bir PIC. Olay bu.

evet binlerce satılan üründe haklısınız incikboncun kartı fiyatı 5tl ise sineğin yağı hesaplanır.

ama burada vurgulananda düşünki senede 50 bilemedim 100 adet satılan profibus hattına dahil edilebilir bir ürün yapıyorsunuz tamam siz renasasla yapın ama incikboncuk kartıyla zaman harcamayin az ve getirisi yüksek işler yapın

yani buradaki konu sinekten yağ çıkartmak değil

-Hasan-

Alıntı yapılan: fryrmnd - 12 Şubat 2012, 10:01:00
Maşallah.Allah yolunu açık etsin. Baya iyi işler çıkarıyorsun gördüğüm.Ama okulu da ihmal etme, güzel bir üniversitenin mühendislik bölümüne gir. Bu azimle mühendislik de okursan çok güzel olur.

Teşekkür ederim hocam. Elimden geldğince dersleri de ihmal etmemeye çalışıyorum.  :) Mühendislik okumak en büyük hayalim şu anda. Elimden geleni yapıp bir yerlere gideceğim artık.

Saygılar.

skara1214

bence bunalmış hoca %100 haklı.2-3 dolarlık işlemcilerle yapacağınız ve binlerce satacağınız ürünler sizi bir yere götürür ama ülke adına hiçbirşey yapmaz.Ikinci  yarın çinlinin biri aletinizin içini açtığında 2-3 dolarlık çipi gördüğünde işe balıklama atlar.Katma değeri yüksek işlerle uğraşmalıyız zaten arm ile rahatlıkla proje yapan dediğinz çiplerle herşeyi yapar.Büyük bir laboratuar firmasından linear actuator ve onun sürücü küpünü aldık okuldaki laba.Küp bilgisayar kontrollü ve üstünde encoder sayma özelliği v.s var değeri 500 dolar.İçini açıp baktım ve ağlayacaktım bu küplerden tüm laboratuarlarda min 20 tane var için usb için ftdi çip encoder saymak ve dc motoru sürmek  için 16f877a var.Bu devreyi su forumdaki %70 adam rahatlıkla yapar ve bende çok bilgili olmamama rağmen rahatlıkla yaptım.Eğer adamlar 877a yerine 2-3 dolar daha verip  arm kullansalardı derdimki vay anasını demekki bu işte birşey var hiç uğraşmazdım aç gözlülükleri yüzünden artık bizim laba motor sürücü satamıyorlar.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CLR

Alıntı yapılan: ahfxg - 12 Şubat 2012, 11:00:51

Söylediklerin tamamen katılıyorum, 8-16-32bit olmuş farketmez, hepsinin programlama mantığı aynı, 8 bite nasıl program yazılıyorsa 32bite de aynı program tekniği ile program yazılıyor, Arm'ın adı çıkmış, o da Türkiye'de, fiyat ise proje için çok önemli, eğer ticari birşey yapılacaksa maliyet ve kar orantısı en önemli etkendir ve israf olur. Hobi amaçlı yapıyorsanız, bunların bir önemi yoktur, sizi tatmin etmesi yeter.

Olaya Arm diye bakılırsa hata olur zaten, olaya 8-16-32bit işlemci gözüyle bakmak lazım. Çünkü eskiden mikroişlemci/mikrokontroller sektöründe intel vardı, o işi ilerletti bu sektörü bıraktı, pc sektörüne geçti şimdi bu sektörün lideri arm ama yakında MIPS olur veya başkası olur vs.   

Ama şu durum var Türkiye'de pic serisi inanılmaz pahalı, ne varsa bu işlemci de, mesela pic18f2520 lazım oldu alayım dedim netten baktım 13-15TL gibi ilginç bir fiyatı var. Ben bu fiyata 4-5 tane stm32 alarım. 32bitin fiyatı 8/16bitten ucuzsa tercih edilebilir.   
Knowledge and Experience are Power

z

Kucuk dusunmekten vazgecin. Urunleri tek bir kart olarak dusunmek yerine bir sistemin kucuk bir parcasi olarak gorun.

Ornegin bir sanayi makinesinin fiyati 20 bin dolar ise  bu makinanin kontrolcusunu PICle yapacam diye ugrasmayin.

Projenizin her an esneyip isteklere yeni ozellikler katilacagini varsayin. Kucuk isleri Cinlilere birakin. Dunya savasinda Cinliler kazandi digerlerinin tamami malup.

Simdi bombalanmis sehirlerin yeniden kurulma zamani. Yeni kurulumlari buyuk dusunun ve ARM ile yola cikin. Ileri de "ARM"dan daha iyisi cikarsa ona atlarsiniz.

Fakat bu saatten sonra yeni kurulumlar icin 8 yada 16 bit mikrolar zaman kaybi olacaktir.

Sozlerim, imalati sadece elektronik kart parcasi olarak gormeyenlere. Farkli mesleklerdeki uzmanlarla ekip calismasi yapip ortak bir urun gelistirmek isteyenlere.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

Bence donanimin bazi ayrintilar haric onemi kalmadi kalmasinda. Yakinda  usb bellek kutusu buyuklugunde mesela 1gb ram 1ghz islemci 4 gb rom olan uzerinde windows 8  yada linux yuklu pcler 10 dolarin altina satilmaya baslanacak bu durumda bunlara normal birer windows programi yazip motor sureceksek motor surucu donanimini ayri tasarlayip alete bagliycaz...Zaten simdi yakinda 25 dolara bu sekilde bisey satilmaya baslanacak.usb portu hdmi ekran cikisi var :) Insallah bu sekilde gelismeler cok hizlanir da is sadece program yazlamaya birazcikda kablolamaya kalir.Bencede onemli olan yazilan program ve bu programi en hizli bicimde yazmak icin de zamanin imkanlairinin en fiyat/performans urununu secmek.