0 - 1 volt ayarlı güç kaynağı

Başlatan ehliseyf, 14 Şubat 2012, 10:09:10

ehliseyf

Lazer kullanabilmek için başlıkta belirtmiş olduğum aralıkta güç kaynağı yapmam gerekiyor.

önce lm317 kullanmak istedim fakat 1.2 Volt output down diyordu. sanırım en az 1.2 Volt çıkış veriyor.

0 ile 1 volt arasında gerilim ayarlayabileceğim öyle çok akım çekmesine gerek kalmayacak bir güç kaynağı yapmanın yolunu öğretirseniz çok sevinirim ..
Code'm mu oturturum !

zakbay

Ne kadar akım çekilecek

MCP4802 gibi bir dac ile istediğin voltajı elde edersin ama lazerin çektiği akıma göre ilaveler yapman gerekir
Tek dostum çalışmak...

OptimusPrime

lm317 nin çıkışını 0 a indirmek mümkün fakat sen yinede aşağıdaki linkte sayfa 12 ye bir göz atıver.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm10.pdf

sayfa 12 ilk şema...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Senin ayarlı voltaj kaynağına değil sabit akım kaynağına ihtiyacın var. Dar bir aralıkta akım değerinin de ayarlanabilir olması gerekiyor.

Karmaşık çözümlere gitmene gerek yok.

Diyelimki laser diyodun 100mA ile çalışıyor.

7805 in çıkış ucu ile orta ucuna 50 Ohm bağla. 7805 in orta ucunu şaseye bağlamak yerine laser diyonuna bağla. LAserin - ucu da şasede olsun.

7805 in giriş pini ile şase arasına 10v civarında voltaj uygularsan artık laserden akan akım 100mA e sabitlenmiş olur.

Gerekli soğutma önlemlerini de alırsan düzenek evladiyelik olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ehliseyf

Cevabınız için teşekkürler. Fakat benim için kaynağın ayarlı olması gerekiyor. Laser diyotun şiddetini bu vermiş olduğum gerilim ile ayarlıyoruz.bu diyotu sürmek için gerekli bir gerilim değil. Onun için ayrı özel bir kaynağı var zaten.Bu harici olarak şiddet ayarı için bırakılmış 2 uç. Ve bu uçlara 0 ile 1 volt arasında gerilim verebiliyorsunuz.böylece %100 e kadar ışık şiddeti ayarlanmış oluyor.
Code'm mu oturturum !

K46

Fazla akıma ihtiyacınız yok ise, LM317 ile 1.2V regüle devresini kurun, bu devrenin çıkışına ekleyeceğiniz bir pot ile de voltajı 0-1.2V aralığında ayarlı hale getirebilirsiniz.
Eğer üst sınır 1.2 volt değil de, 1 volt olsun derseniz, pota seri 2/10 oranında direnç eklemeniz gerekir.
Voltajı yükseltmeden akımı arttırmak isterseniz, bu düzeneğin çıkışına opamplı gerilim izleyici devresi kurarsınız.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

ehliseyf

Devre Şeması ve hesaplamalarıyla ilgili anlatım yapabilir misiniz. Daha önce kullandığım bir parça değil.Sadece 0 30 volt arasında hazır bir şemada kullanmıştım.

fazla akıma ihtiyacım yok. 0-1 volt arasında gerilim ayarlayabileceğim bir devre olsun istiyorum. LM317'yi incelemiştim fakat hesaplarını anlamadım.

Çizmeseniz de olur.Bana anlatın yada öğretin.Hazır  olarak olmasa da olur.

12 deki devreyi inceledim. 0-5 volt  arasında gerilim ayarı yapılıyor.
onu indirebilirsem 0 1  volt'a onu kuracağım.

Code'm mu oturturum !

OptimusPrime

5K lık potun 1 ve 8 nolu pinlere bağlanan ucunu söküp o aralığa 4K takacaksın. 5 k yıda 1k ya indireceksin...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Alıntı yapılan: ehliseyf - 15 Şubat 2012, 09:43:23
Cevabınız için teşekkürler. Fakat benim için kaynağın ayarlı olması gerekiyor. Laser diyotun şiddetini bu vermiş olduğum gerilim ile ayarlıyoruz.bu diyotu sürmek için gerekli bir gerilim değil. Onun için ayrı özel bir kaynağı var zaten.Bu harici olarak şiddet ayarı için bırakılmış 2 uç. Ve bu uçlara 0 ile 1 volt arasında gerilim verebiliyorsunuz.böylece %100 e kadar ışık şiddeti ayarlanmış oluyor.

Eğer diyodun kendi güç katı varsa ve eğer bu 0..1v sadece kontrol voltajı ise bu durumda bahsettiğiniz özelliklerde güç kaynağı yapmanız gerekmiyor. Bir pottan ayarlı kontrol voltajı vermeniz yeterli.

Diyelimki 1K lık bir trimpotunuz var. Bunun dış uçlarından birisini şaseye, diğer dış ucuna da 4K (4 tane seri 1K mesela) bağlayıp bunu da 5Volta bağlarsanız. Trimpotun tüm değişim alanında orta uçtan 0..1v gerilim elde edersiniz. 

ehliseyf

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 15 Şubat 2012, 11:33:17
5K lık potun 1 ve 8 nolu pinlere bağlanan ucunu söküp o aralığa 4K takacaksın. 5 k yıda 1k ya indireceksin...

iki kere 5k kullanmışsınız sanırım birisi 3.9K olacak ? yada 100 K şemada öyle gösterilmiş ..
Code'm mu oturturum !

ehliseyf

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Şubat 2012, 11:51:27

Eğer diyodun kendi güç katı varsa ve eğer bu 0..1v sadece kontrol voltajı ise bu durumda bahsettiğiniz özelliklerde güç kaynağı yapmanız gerekmiyor. Bir pottan ayarlı kontrol voltajı vermeniz yeterli.

Diyelimki 1K lık bir trimpotunuz var. Bunun dış uçlarından birisini şaseye, diğer dış ucuna da 4K (4 tane seri 1K mesela) bağlayıp bunu da 5Volta bağlarsanız. Trimpotun tüm değişim alanında orta uçtan 0..1v gerilim elde edersiniz.

Bu tarz bir devre kurdum denedim.Çalıştırdım Fakat normalde ayarlı olarak elde etmiş olduğum gerilim yüksüz olarak sıkıntısız bir şekilde çalışırken  yüke bindiği vakit 0 volt'a yakın bir gerilim olarak ortaya çıkıyor..
Code'm mu oturturum !

OptimusPrime

z

Alıntı yapılan: ehliseyf - 15 Şubat 2012, 13:50:51
Bu tarz bir devre kurdum denedim.Çalıştırdım Fakat normalde ayarlı olarak elde etmiş olduğum gerilim yüksüz olarak sıkıntısız bir şekilde çalışırken  yüke bindiği vakit 0 volt'a yakın bir gerilim olarak ortaya çıkıyor..

Kullandığınız trimpot 1K olduğu halde voltaj çöküyorsa demekki kontrol bacağının empedansı çok düşük.

Bu durumda yapmanız gereken NPN transistörle tampon yapmak.

Bunun için 1K trimpota 4 K seri bağlamak yerine 2K (1K+1K) seri bağlayın. Trimpotun orta ucundan transistörün beyz ucuna girin. Kollektör 2K nın +5v ile bağlandığı noktaya gitsin. Emetörden de laser elektroniğinin kontrol voltaj ucuna gitsin.

Transistör olarak BC237, BC547 yada 2N2222 gibi herhangi bir NPN kullanabilirsin.

ehliseyf

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 15 Şubat 2012, 13:58:28
http://d1202.hizliresim.com/u/h/2r939.jpg

linkteki gibi...

bu şekilde kurdum çalıştı ellerinize fikirlerinize sağlık.

devrenin baskısını hazırladım paylaşabilirim.
Code'm mu oturturum !

ylmz

lm317 nın katalogunu ıncele derım çıkışa bı tanede bu atarsın tank gıbı olur :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups