Pic ile elektronik ilaç kutusu yapımı

Başlatan umaltintas, 14 Şubat 2012, 11:33:58

umaltintas

Merhabalar ben bilgisayar müh. 4. sınıf öğrencisiyim pic programlama ile ilgili mezuniyet projesi aldım .Projemde 4 adet kutu ve her bir kutunun kapağı olacak ve kendi ayarladiğim saatler de bu kapaklar açılacak bir swicth vs vasıtasiyla.Açılan kapak 10 dk boyunca kapatilmazsa bilgistaradan tanımlı mail adresine uyarı maili yollanacak.Benim pic ile ilgili hiç bir bilgim yok daha doğrusu elktrnk devreler hakkında hiç bir bilgim yok bu konu da bana yardımcı olabilecek arkadaşlar arıyorum.

EFESU

sen projenin yapılmasını mı isityorsun  öğrenmek mi isitiyorsun hiç anlaamdım ...
Peki hiç araştırma yaptınmı _?
PIC ile ilgili  bir ton döküman var net  ortamında .. bi yere  kdar gelmiş olsanda şurayı yapamadım desen tamam..
üstelik 4. sınıftasın..

BU zamana kadar hiç mi merak etmedin.. mikroişlemci denetleyici... şaşırıyorum..
PIC ile yapacaksan YAZILIMI ve PIC İ tanıman gerekecek arkdaşım..
hangi PIC i  kullanacağına karar verip  onu tanıyıp ona göre  program yazacaksın
PIC16F877 ,PIC16F876  vb PIC ler kullanman gerekli sanırım zamanlam işi  olduğu için rtc kullnman gerekli DS1307 GİBİ
pıc basıc pro , proton gibi diller senin  için daha iyiolur şimdilik... kolay gelsinnn

Maxim

Alıntı yapılan: umaltintas - 14 Şubat 2012, 11:33:58
Merhabalar ben bilgisayar müh. 4. sınıf öğrencisiyim pic programlama ile ilgili mezuniyet projesi aldım .Projemde 4 adet kutu ve her bir kutunun kapağı olacak ve kendi ayarladiğim saatler de bu kapaklar açılacak bir swicth vs vasıtasiyla.Açılan kapak 10 dk boyunca kapatilmazsa bilgistaradan tanımlı mail adresine uyarı maili yollanacak.Benim pic ile ilgili hiç bir bilgim yok daha doğrusu elktrnk devreler hakkında hiç bir bilgim yok bu konu da bana yardımcı olabilecek arkadaşlar arıyorum.

bir yerden başlamanız lazım
yoksa herkesin mesaj atmadan önce okuduğu alt tarafta yazan yazı geçerli olur.

■Bu forum ödev yapma sitesi değildir, mümkünse ödevlerinizi kendiniz yapınız, biz ancak size yardım edebiliriz.

umaltintas

Pic dersi bu güne kadar almadim hiç ancak kendi araştirmalarim sonucunda 16f877 gerek keypad kullanımı gerek lcd kullanımı için elverişli olduğunu öğrendim.Burada sitem işitmek deil yardim istemek amacıyla bulunmaktayim.Yardımlarınızı fikirlerinizi beklemekteyim.Projemde kapak açıp kapatma işini hangi entegre ile yapacağım vb. şekilde hangi modülleri kullanırsam projemi gerçekleştirmem daha kolay olur .Bu tarz sorulara cevap arıyorum.

İlginiz içn teşekür ediyorum .

ferit06

Projenizde bilgisayar bağlantınız olacağı anlaşılıyor. Eğer bilgisayarınızın seri portu var ise işiniz daha kolay. yapacağınız devreden bilgisayarınıza pic877(daha uygunu 887) uyarı gönderip mail işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer seri port yok ise USB kullanacaksınız bu durumda USB portu bulunan 18F li bir PIC seçeceksiniz. Kapak açma işlemleri daha kolay yapabileceğiniz işler....

umaltintas

Kaapak açma işlemini servo motor ile yapabilirm diye düşündüm ancak bu konuda hiç tecrübesi olmayan hocam buunu swicth ile yapmam gerektiğini söyledi.Uygun bir switch önerisinde bulunursanız sevinirim.

umaltintas

Kadıköyde bulunan yazıcıoğlu iş hanında bir tane swicht tipi gördüm ancak kapak açip kapatmaya uygun deildi

muhittin_kaplan

ne siviç miş bu. RC servo uygun olur.

mas

kapağın kapatılması da gerekiyor. bunu algılamak için bir buton gerekli. kapak kapandığında butona basacak. rc servo bu proje için uygun olmaz diye düşünüyorum. kapak elle kapatılacağından servonun dişlilere zarar verebilir. kapaklar hafif bir malzemeden yapılacaksa manyetik alan kullanlabilir. şu harddisc lerin kontrol mekanizması gibi birşey. buton olarak da reed röle kullanılabilir.

senoleker

Motor falan yok. Sanırım umaltintas ile hocası arasında bir iletişimsizlik olmuş.
Açılması gereken kapağın ışığı yanacak, zil çalacak v.s. Sonra hasta kapağı açıp ilacı alıp kapatacak. İlacını almazsa yani kapağı açmazsa ya da kapatmazsa mail yollayacak. Olay bu.
Sadece bir switch var kapakta yani. Motor falan yok.
umaltintas; bu söylediklerim doğru muhtemelen; Hocanla teyidleşir misin?

shark27

bu dediğiniz projeyi ben yapmıştım 3 tane ilaç kutusu vardı en başta saatleri giriyodunuz kutuların altındaki servo motor saati geldiğinde dönüyor ve kapağı açıyordu..ilaç alındıktan sonra butona basılıyor ve servo tam zıt dönüyor ve kapak kapanıyordu....kutuları elektronik malzeme kutusundan yapmıştım..Kolay gelsin..

mas

@senoleker;

ilk mesajı bir kez daha okuyun bence.

muhittin_kaplan

umaltintas

Alıntı yapılan: senoleker - 14 Şubat 2012, 16:56:50
Motor falan yok. Sanırım umaltintas ile hocası arasında bir iletişimsizlik olmuş.
Açılması gereken kapağın ışığı yanacak, zil çalacak v.s. Sonra hasta kapağı açıp ilacı alıp kapatacak. İlacını almazsa yani kapağı açmazsa ya da kapatmazsa mail yollayacak. Olay bu.
Sadece bir switch var kapakta yani. Motor falan yok.
umaltintas; bu söylediklerim doğru muhtemelen; Hocanla teyidleşir misin?

Merhabalar;
Projede servo motor yok kapak swicth tetiklemesi sayesinde otomatik olarak açılacak ve ilaç alındıktan sonra hasta tarafından kapatılacaktır.Eger hasta kapaği kapatmazsa ilaç alınmadı sayılıp mail atılacaktır.

umaltintas

Alıntı yapılan: shark27 - 14 Şubat 2012, 18:04:08
bu dediğiniz projeyi ben yapmıştım 3 tane ilaç kutusu vardı en başta saatleri giriyodunuz kutuların altındaki servo motor saati geldiğinde dönüyor ve kapağı açıyordu..ilaç alındıktan sonra butona basılıyor ve servo tam zıt dönüyor ve kapak kapanıyordu....kutuları elektronik malzeme kutusundan yapmıştım..Kolay gelsin..

Eğer projenizin fotoğrafı varsa bana iletebilirseniz cok sevinirim kutu tasarım hakkında bilgim olur teşekkürler