Elimdeki bir devreye bir cihaz bağlamak

Başlatan SERCE, 16 Şubat 2012, 09:45:23

SERCE

Merhabalar , elimde 10 volt ile çalışan bir cihaz var. Bu cihazı bir devrenin çıkışına bağlamak istiyorum. Fakat enerji 10 volt'un altına düştüğünde cihaza giden enerjinin tamamen kesilmesini istiyorum. Sizce nasıl bir tedbir alabilirim. Bu konuda bilgisi olan var mı?

skara1214

Karşlaştırıcı bir devre(opampla comparator diye arat) ve bir röle ile yapabillirsin karşılaştırıcının çıkışını röleyi aç kapa,röleyide anahtar gibi kullanırsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

SERCE

skara1214 arkadas, gösterdiğin ilgiden dolayı teşekkürlerama bu opampla comparator devreleri bağlayacağım devrede çok yer kaplıyor acaba bunu başka bir elemanla mesala zener diyotla bağlayamaz mıyız? Acaba zener diyot
enerjiyi tamamen kesebilir mi? Eğerbaglarsak nasıl bağlayabiliriz?

skara1214

zener voltajı sınırlar yani 10 voltun üstü gelince 10 volta sabitler ama aşagısında hiçbirsey yapmaz devreye paralel kullanılır çünkü

tyildizak

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Şubat 2012, 12:21:23
zener voltajı sınırlar yani 10 voltun üstü gelince 10 volta sabitler ama aşagısında hiçbirsey yapmaz devreye paralel kullanılır çünkü

seri bağlanamaz diyorsun yani.

Peki  çıkışa 10 volt zenerin katodunu bağlasak, anodundan da diğer devreye girsek??

rree

Beslemeye P kanal transistör bağla.
   -Emiterini +Beslemeye
   - Beyz ile toprak(şase)  arasına seri 2k2 ve 9 volt zener diyot bağla
     Not zeneri  diyot ters polaritide kullan.
  - kollektör ile Beyz arasına 22k direnç bağla.
  - Çıkışı kollektörden al.
    Not Transistör akıma göre seçim yapmalısın. Bdx53 darligton kullanırsan zener diyot 8.6 volt olmalı.
    kabaca hesaplar. Değerlerde oynama yapabilirsin.
  - Devre 10  volt sınırlarında karasız bölgesi olacaktır. O bölge senin için önemli değil ise bu devre.

Kararlı bir devre komparatör ile schmitt  triger devresi kurulmalıdır.

skara1214

ben bağlanamaz demedim  genel kullanımı o yönde  dedim diğer  devre 10 volt ile çalışıyorsa bunun o şekilde bağlanması ne işe yarayacak?(adamın elindeki  voltaj kaynağıda 10 volt sayıyorum)zenerin üstünde düşen voltajdan geriye kalan diğer devreyi çalıştıracak mı?

tyildizak

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Şubat 2012, 21:13:22
ben bağlanamaz demedim  genel kullanımı o yönde  dedim diğer  devre 10 volt ile çalışıyorsa bunun o şekilde bağlanması ne işe yarayacak?(adamın elindeki  voltaj kaynağıda 10 volt sayıyorum)zenerin üstünde düşen voltajdan geriye kalan diğer devreyi çalıştıracak mı?

Şu işe yarayacak; giriş 10 voltun altındayken zenerden akım geçmeyecek.

skara1214

tyildizak

Amaç 10 voltun altında çalışmaması, bana olur gibi geliyor, denemek lazım.

skara1214

amaç kişinin elinde 10 volt var ve bu 9 volta inince enerjiyi kesmek .zener kulanılırsa ve 12 volt verilirse 10 volt zenerde düşer geriye 2 volt kalır yine istediği olmaz diye düşünüyorum