Ayarlanabilir Bobin (Endüktans)

Başlatan Songoku, 16 Şubat 2012, 09:58:28

Songoku

Merhaba arkadaşlar,

Bir devre tasarımım için ayarını elle değiştirebileceğim bir bobine ihtiyacım var. Acaba gerçek hayatta bu türlü bir eleman bulabilir miyim? Google'de arama yaptığımda teorik olarak ayarlanabilir bobin gibi seyler çıktı ama karaköy'de bulabilir miyim sizce?

Teşekkürler.
孫 悟空

pcb_desing

TV tamırcılerıne gıdersen eskı tv kartlarında E/W ayarı yapan bobınler var ordan temın edebılırsın bobınlerın ortasında vida gibi kömür nuveler vardır.

Songoku

Alıntı yapılan: pcb_desing - 16 Şubat 2012, 10:13:51
TV tamırcılerıne gıdersen eskı tv kartlarında E/W ayarı yapan bobınler var ordan temın edebılırsın bobınlerın ortasında vida gibi kömür nuveler vardır.

E/W ayarı nedir? Düzgün izah edebilmek adına soruyorum. :)
孫 悟空

pcb_desing

east-west (doğu batı ) ayarı yapan bobin  sen  söyledinmi tamirciler anlar zaten yuvarlak kalem pilın bıraraz kalını ve ıcıcnde ayarlı nuve vardırr .

Tlepsh

Anten tunerleri için böyle bobinler var;

http://members.rennlist.org/warren/coil1b.jpg , ebay'de bulabilirsiniz.

Tabii aralık önemli, ayrıca küçük metal filtrelerde kullanılan, nüvesi yardımıyla ayarlanan bobinlerde var.

Bunların içindeki kondansatörü çıkararak kullanabilirsiniz.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-muayyen-cesitleri-10-7-mhz-72378634/detay/

Selamlar...

z

Değeri hangi aralıkta değişecek bu bobinin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Songoku

孫 悟空

z

Muhakkak vardır ama işin biraz zor.

Hiç bir yerde bulamazsan;

EI nüveye 10mH belki de daha yüksek değerde bobin sarıp I yı hareket ettirerek endüktansı değiştirmek düşünülebilir.

Tabiki önemli sorunlardan birisi; bobinin efektif voltajı ne olacak? Sözkonusu bobin asprin tableti kadar da olabilir ayakkabı kutusu kadar büyük de.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Songoku

Off evet bu endüktans olayı beni çook yordu... Bir empedans uydurma devresi tasarladım, LTspice simulasyonda endüktans değerini buldum. 6.2mH fakat gerçek hayatta bu değerde bir endüktans bulamadım. Kaldı ki bulsam da yine devrede istediğim verimi alamıycam, dolayısıyla 6.2mH civarında ayar yapabileceğim bir bobin beni çilemden kurtarırdı... :(
孫 悟空

OG

Değişik değerleri seri bağlayarak elde edebilirsiniz. Bunlardan 1 tanesi ayarlı olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Songoku

Alıntı yapılan: OG - 16 Şubat 2012, 14:45:37
Değişik değerleri seri bağlayarak elde edebilirsiniz. Bunlardan 1 tanesi ayarlı olur.

Evet bu mantıklı bir çözüm, peki ayarlı bir endüktansı karaköye gitsem bulmam mümkün olur mu ?
孫 悟空

OG

Piyasada tonla ayarlı / ayarsız bobin var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ferdem

mH yüksek bir indüktans, ayarlansa bile hassasiyet sıkıntısı olacaktır. coilcraft ın küçük tunable indüktörleri var ancak nH aralığında değiştirilebiliyor. Matching devresi yapmışsınız, L değil de C nin tune edilmesi mümkün değil mi? Piyasada pf mertebesinde trimmerler bolca var. Empedans uyumu yapmak istediğiniz iki devrenin Zin lerini ve frekansı buraya yazsaydınız belki daha güzel cevaplar gelebilirdi. Kolay gelsin.