Visual Basic'ten terfi

Başlatan pea, 16 Şubat 2012, 22:38:22

pea

2 sene önce okulda , programlama dersinde Visual Basic gördük.Oldukça severek öğrenmiştim , işimi görecek oranda da biliyorum sayılır.
Ancak bugün programı yeniden kurmam gerekti.Tekrar kuracakken bir düşündüm.

Visual Basic 06 oldukça eskidi , 14 senelik program sonuçta.Kullanımı zor oluyor bazen eski kaldığı için.
Microsoft da desteğini çekti.Üzerine VB.Net filan geldi hatta.

Visual Basic 06 iş görür , görecektir , önemini yitirmez diye düşünüyorum.Az da olsa öğrendiğim her şeyi çöpe atmak , yeni dillere atılmaktan çekiniyorum.

Öneri bekliyorum şu an  :)
VB06 ile devam et mi dersiniz , VB10'a atıl mı dersiniz , "şu" dil çok iyidir hem kolay hem etkili mi dersiniz , ne dersiniz?  :-\

muhittin_kaplan

Yeniden Öğreneceksin. Yazım şekli itibariyle vb ile vb.net birbirine benzer. ama bu kadar. altındaki teknoloji çok farklıdır.
ben yerinde olsam C# çalışırdım.

RcALTIN

programlama mantığı/algoritması oturmuş insan için dil değiştirmek hiç sıkıntı olmaz. c temelli herhangi bir dile geçiş yapın derim; yeni bir projeye yeni bir dil&derleyici ile başlayarak çok daha çabuk geliştirirsiniz o dil üzerinde kendinizi, öncelikle temel kodları öğrendikten sonra gerisi ihtiyaç duyuldukça gelecektir, bana öyle olmuştu...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

pea

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Visual Basic'in basitliğini , kullanım kolaylığını , "high level" oluşunu çok sevdiğim için vazgeçmek biraz zor olacak aslında.

Biraz CCS bildiğim için C öğrenmem çok uzun sürmez diye düşünüyorum.
En ideali C# mıdır?

OG

PC ile dış dünyayı en iyi, en kolay haberleştirecek (usb, seri  vs) hangisi ise onu tercih etmek bize daha çok yarar sanıyorum. Öneriler bu yönde olursa daha çok istifade edilir gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pea

@OG
Çok doğru dediniz.
VB'te programa 3 5 tane öğe ekleyip birkaç satır da kod yazınca işimi görecek program halloluyordu.C biraz detaya girdiriyor mecburen , bu da biraz zaman kaybı olacak.

Seckin ALAN

Java derim ben. Platform bağımsızlığından dolayı
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

NecroCapo

Ben de bu işe Gwbasic->Qbasic->Visual Basic tabanından başladım. VB.net çıkınca alışamadım vb6 ile devam ettim hep (webcamden görüntü alıp işlemede bile vb6 kullanmakta ısrar ettim), basicten başka bir dil kullanamam diyordum fakat bir projeden dolayı mecburen C/C# öğrenmek zorunda kaldım. 2-3 yıldır C# kullanıyorum, şimdi de vb kodları bir garip gelmeye başladı bana. İnsanın zamanla gözü alışıyor demek ki.

Platformdan bağımsızlık istiyorsanız, aynı zamanda vb & vb.net kullanmaya devam etmek isterseniz ben yine her zamanki gibi Mono diyeceğim :)

Şurada daha detaylı yazmıştım :
https://www.picproje.org/index.php/topic,36922.msg267978.html#msg267978

pea

Bir hocam sınıfa C# ek dersi vermeyi kabul ettiği için Visual C#'a geçeceğim yavaş yavaş.
Visual Studio 2011 Beta yükledim , Visual C# Express 2010 yerine.Hata yapmamışımdır umarım

tayyar

Step by step C# kitabı Visual studio 2008 ile birebir giden resimli anlatımlı bir kitap (ingilizce). Ben çok beğendim ve yakında çalışmaya başlayacağım.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

muhittin_kaplan

gareven

VB10 güzel bence kullanıcı arayüzü olarak da exe dosyası olduğu için her bilgisayarda kullanabilirsin rahatlıkla ama örneğin bir matlab gui yi çalıştırabilmek için illa o bilgisayarda da matlab olması gerekiyor ve matlab çok pahalı bir program.

arm-beginner

Kaç tane dil biliyorum diye kendi kendime sorsam, baya bir düşünmem gerekir: epey bir sayı ortaya çıkar.
Mükemmel olan bir dil yok.
Her çözmek istediğin problem için ona en uygun bir dil vardır.
Bu bazen VB olabilir, bazen Java, bazen PHP, vs.
Bazende birden fazla dilin karışımı.
Ama sırtçantanda sadece tek bir dil varsa ...
... alet çantasında sadece bir çekici olan ve sadece o alete hakim olan bir kişi herşeyi civi olarak görür.

'Basic 6 biliyorum' diyorsun.
Sana önerim: Basic tür lisan dışında birşey öğren.
Bu C# olabilir (çok önermem), veya Delphi (veya onun yerine Lazarus'da olabilir).
Biraz uzun vadeli bir yatırım yapmak istiyorsan: Python'a bir göz at.

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: gareven - 16 Haziran 2012, 10:41:56
VB10 güzel bence kullanıcı arayüzü olarak da exe dosyası olduğu için her bilgisayarda kullanabilirsin rahatlıkla ama örneğin bir matlab gui yi çalıştırabilmek için illa o bilgisayarda da matlab olması gerekiyor ve matlab çok pahalı bir program.

Matlab uygulamaları matlabsız çalışır hale getirelebiliyor(standalone).Kısıtları var mıdır bilmiyorum.

Diğer husus; vites büyültmek istiyorsan VB.NET,
                     daha iyi bir araç istiyorsan C#.
                     Java farklıdır, markadır.
Uygulama devasa boyuta geldikçe javanın güzelliği ortaya çıkar.
Öyle büyük uygulamalara niyetiniz yoksa java lükse kaçar düşüncesindeyim.

Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

KABO

Vb.net programını tavsiye ediyorum.Visual basic 6.0 ile aynı degildir.nesneye yonelik bir programdır ve en guzel tarafıda dat.net kütüphanesini kullanmasıdır.C# de dat.net kutuphanesini kullanıyor.visual basic.net te similasyon ve 3d uygulamalarında buyuk kolaylıklar saglıyor.ve aynı zamanda timerları visualbasic 6.0 dan daha hızlı.Tavsiye ederim.
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...