FT232RL li dönüştürücü neden yavaş çalışır?

Başlatan OG, 18 Şubat 2012, 16:59:38

OG

PC için yazılmış küçük bir programcık 115200 hızında çalışıyor ve data gönderme aralıklarını scrollbar ile 1ms ila 1000ms arasında değiştiriyorum. Yani her gönderme arasında bekleme süresi 1ms ila 1000ms.

PC de seri port yok. Programı sanal port açıp dener isem (virtual serial port driver programı ile) 1ms gibi hızlı gönderimleri problemsiz yapıyorum. Piyasadan kaliteli diye aldığım BU ürünü bağladığımda 1ms ayarında bile 1000msn gibi yavaş gönderiyor.

Sebebi hakkında fikir yürütebilecek arkadaş varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Harici Hub üzerine bağlanmış olabilir mi? Programınızda sorun olabilir. FT 232RL doğru dürüst çalışan güzel bir entegredir.

OG

t2

Hocam senin programda sorun olabilir. Aslında gönder tuşuna basınca sadece gönderme değil de portu açma , yerinde mi diye bakma işlemlerini komple yapıyor olmayasın?  bu da 1 saniyeye tekabul ediyor olabilir. Ayrıca  dönüştürücü ucuna bağlı devreden cevap bekliyor olabilirsin bu yüzden gecikmiş olabilir. tx rx ucunu kısa devre edip öyle deneyelim.

ByTEK

Merhaba..

USB Serial Port (COM7) üzerine çift tıkladığınızda karşınıza bir pencere gelecek(iletişim Bağlantı Noktası(COM7)) ve burada Bağlantı Noktası Ayarları sekmesindeki Saniyedeki bit sayısı 11500 seçili olduğuna eminmisiniz?

Bir diğer problemde çeviricinin o hızı desteklememesi olabilir? Hızı düşürüp deneyebilirsiniz..

Ufak bir hatırlatma : Hızı değiştirdiğinizde PIC yazılımından,Bağlantı noktası ayarlarından ve varsa özel amaçlı bir yazılımdan değiştirmeniz gerekli..

OG

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 18 Şubat 2012, 18:30:40
Merhaba..

USB Serial Port (COM7) üzerine çift tıkladığınızda karşınıza bir pencere gelecek(iletişim Bağlantı Noktası(COM7)) ve burada Bağlantı Noktası Ayarları sekmesindeki Saniyedeki bit sayısı 11500 seçili olduğuna eminmisiniz?

Bir diğer problemde çeviricinin o hızı desteklememesi olabilir? Hızı düşürüp deneyebilirsiniz..

Ufak bir hatırlatma : Hızı değiştirdiğinizde PIC yazılımından,Bağlantı noktası ayarlarından ve varsa özel amaçlı bir yazılımdan değiştirmeniz gerekli..
Yok hocam, bunlar temel konular, konunun uzmanı olmasamda yabancısı değilim.

@t2 hocam, her seferinde yerinde mi diye bakmasına sebep ne olabilir (tabi eğer öyle oluyor ise). Gerçi hatırladığım kadar biz farklı platformlarda çalışıyoruz (ben VB, siz delphi) ama VB için gönderme başlamadan önce portu açıyorum (true yapıyorum) sonra bir dizi data haydi yallah. Bu data tekrarlanıp duruyor. dönüştürücünün "USB transfer size" değerini 64 Byte a kadar da indirip denedim, birazcık hızlandı ama fazla değil.

ByTEK

@OG

evet temel konular ama bazen gözden kaçabiliyor.  Sayın @t2 nin dediği gibi olabilir. Daha önce bende çalıştım bu konuda sorun çıkmamıştı. İmkanın varsa şu şekilde deneme yapabilirsin. port açma ayarlar filan bir tuşla başlat ve bir daha program kapanana kadar hiç yapma. ve sadece göndermek istediğin veriyi gönder. Ben Delphide yapmıştım. VB de aynı mantıkla yapılır herhalde..

OG

Alıntı Yapevet temel konular ama bazen gözden kaçabiliyor.
Elbette.

Çevirici güzel cihaza benziyor, piyasanın da en pahalısı, 921600'e kadar da destekliyor. Sorun çıkarmasın diye bunu almıştım.  :o  ;D

ByTEK

Ben 10 TL ye markasız bir Çin malı almıştım hiç sorun yaşamadan çalışmıştı :) Başka bir çevirici ile deneme yapman mümkün ise öneririm..

OG

Her ne kadar problem ile alakası olmasa da farklı bir soru, dikkatimi çekti, sitesinde

Data transfer rates 1Mbps and more

demesine rağmen, sürücü son version kurulu olmasına rağmen, USB 2.0 porta takmama rağmen, bende neden üst sınır 921600 olabilir? W7 x64 sistem mi sınırlıyor acaba.

t2

skara1214

ben ft232 ile 2 mbitte problemsiz haberleşiyorum problem yazılımda olsa gerek hocam.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OG

Alıntı yapılan: t2 - 18 Şubat 2012, 21:09:38
1ms aralıklar ile gönderme yapan program:
http://www.boxca.com/rovvby6ud6ry/ComPortTest.zip.html

image host
Bu ne hocam nereden buldun bu siteyi  ???

Alıntı Yapben ft232 ile 2 mbitte problemsiz haberleşiyorum problem yazılımda olsa gerek hocam.
Valla bende, ama bu sefer yemedi.