Alüminyum Boru nerde buluruz?

Başlatan Elektroemre, 18 Şubat 2012, 19:20:17

Elektroemre

Selamlar,

7-9mm çaplı alüminyum boruyu kimler satar nerede aramak gerekir?
İstanbul yada Kocaeli de uygun mm ölçülerde kestirebileceğim bir yer var mıdır?

gambit1244

Alıntı yapılan: Elektroemre - 18 Şubat 2012, 19:20:17
Selamlar,

birçok alüminyum satan malzemeci vardır orda..
izmirde bile onlarcası var
kilosu 8 10 tl
7-9 bilmem ama 10 milim olanları var
en az bir boy verirler heralde bir boyuda 2 kg gelse zaten 20 lira tutar orda keserler istediğin boyda
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

şef112

Alıntı yapılan: Elektroemre - 18 Şubat 2012, 19:20:17
Selamlar,

slm emre hocam 8mm aleminyum boru aradığınıza göre YAGİ anten yapıcaksınız sanırım.bende o boruyu zamanında az aramadım ama buldum,aleminyum bulamazsan aynı çapta bakır boruda oluyor yagi için lazımsa ben yaptım oldu.
size pm attım
ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

Elektroemre

Teşekkür ederim arkadaşlar,

@şef112 evet yagi yapmak için kullanacağım,
o zaman soru bakır boru nerede buluruz :)

askuzucu

aliminyum hem hafif hem de ucuzdur. Sanayi bölgesine git gösterirler, orada her cins boru olması gerekir.

SERRO EFE

Bakır boruyu klima buzdolabı tamiratı yapan klima malzemesi satan birçok yerde bulabilirsin.Çeşitli çapları mevcuttur.

gambit1244

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 18 Şubat 2012, 22:33:02
Bakır boruyu klima buzdolabı tamiratı yapan klima malzemesi satan birçok yerde bulabilirsin.Çeşitli çapları mevcuttur.

bakır borunun kilosu 50 lira alüminyum 10 lira :D
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

z

Bakır pahalıdır fakat çalışması zevklidir. Lehimleme işi, delik delme vidalama işlerinden kurtarır.  Askerliğimi yaptığım dönemde gördüğüm antenler hep bakırdı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gambit1244

Alıntı yapılan: bunalmis - 19 Şubat 2012, 00:40:34
Bakır pahalıdır fakat çalışması zevklidir. Lehimleme işi, delik delme vidalama işlerinden kurtarır.  Askerliğimi yaptığım dönemde gördüğüm antenler hep bakırdı.

evet bakır telden ev yapmıştık lehim dersinde kaya gibi oluyor uğraşması zevkli cidden :D
eğer eğip büküp bişeyler eklicekseniz bakırda güzel olur ama güçlü bi havya lazım :)

Elektroemre

Çekincem,

Bakır ile alüminyumun özellikleri farklı olduğu için, alüminyum için hesaplanmış ölçülerin bakır için tam tutmaması gibi bir sorun olabilir,

Yapmak istediğim 2 elemanlı UHF yagi. Elimde 4'lük normal elektrik teli var bununla yapmayı düşünüyorum. Ama yukarıdaki sorun bunun içinde geçerli.
Elimde 2Watt'lık bir cihaz var, hayalim 7dB kazançlı  bir yagi ile anten kazancıyla 10Watt çıkmak  ;D

z

Iletkenlikteki degisimi gozardi edersek metal cinsinin, boru yada dolu olusunun anten boyutlari acisindan onemini olmamasi lazim.
Boyutlari frekans belirlemiyormu?

Dolu bakir kullandigin takdirde

1. Agirlik artacak
2. Maliyet artacak
3. Bakir malzemeden dolayi oksitlenme gundeme gelecek

Anten bilesenlerini lehimlemek suretiyle bir arada tutarak isciligi minimumda tutabilirsin. Oksitlenme olayini da vernik yada boya ile halledebilirsin.
Sahada kullanilan askeri telsizlerde antenler klasik askeri rengimiz olan haki renkte boya ile kapliydi.

Anten boyutlari cok fazla olursa agirlik etkisinde sehim olaylari gundeme gelir ve anten tasariminin isine makine muhendisligi de girer.

Yuksek frekanslarda deri etkisi nedeniyle akim iletken yuzeylerden akacagi icin boru kullanmanin espirisi agirlik ve maliyetden kazanmak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

Bakırın lehimlenmesi iyi tarafıdır. Ancak ağırlığı fazla olur. Bunun dışında boru kalınlığı değişmedikçe boyutlar değişmez.
Yagi yapacak isen "Ruslan Yagi"yi çok övüyorlar. Bir aratıver...

Elektroemre

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Bugün arkadaşla sanayiye gittik, bulduk bakır-alüminyum satan yerleri.

Gerekli uzunlukta 8mm alüminyum çubukları aldım ancak şöyle bir olay var;
Piyasadaki alüminyumların çeşitli saflık derecesi var. Benim aldığım %98'likmiş galiba. Bu %2'lik fark bile elekrik iletim özelliğini %20 civarında azaltıyormuş.
Başka bir amatör arkadaş %99.9 mümkün olduğunca saf olmasını tavsiye etti.

Doğrusu nedir bu işin anten olarak kullacağımız bu çubuklarda neler önemlidir?