resonans devre

Başlatan snake, 25 Temmuz 2004, 18:13:24

snake

arkadaşlar bana aşağıdaki konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.
resonans devre tasarlıyacağım. 220v ac trafodan geçirilip 660v ac aldım.
L ve C thristörün anot ve katot arasına seri bağlı. thristör iletime gittiğinde
L ve C kısa devre olacak böylece L-C uçlarında osilasyon meydana gelecek thristor kesime gittiğinde  C dolacak.bu olaylar tekrarlanacak.
thristör max. gerilimde tetiklenecek.660vac yi yarım köprüden geçirdim çıkışına 82nfbağladım. (1200v,bir ucu gnd, diğer ucu,220K üzerinden katota bağlı.bu direnç osilasyon durumunda köprü çıkışının kısa devre olmasını önlüyor)
thristörün gate ucuna  30 v luk diac ve 120R bağlı.
660vac gerilim r1 ve r2  gerilim bölücü dirençleri üzerinden geçiyor.r2 direnci diac ve 120R ye seri bağlı. r2 direnci üzerinde max. 35v tepe gerilimi oluşuyor.(r1 ve r2  değerlerini hesapladım)
thristörün  kesime gitmesini nasıl sağlayabilirim olayların periyodik biçimde olması için?

z

Cok karmasik bir yazi olmuş.

660V AC voltaki yarim dogrultup 2 ye katladiniz. Bu gerilimi 220K ile .....

Rezonans devresi herhalde seri ve tristorunuzde bunlara paralel.

Neyse siz asil amacinizi yazin yada devreyi daha iyi tanimlayin.

Devre guzel tasarlanirsa tristorun devreden cikmasi icin ekstra bir sey yapmaniza gerek kalmamasi lazim. Ring ring olaylarinda zaten akim yon degistirmek isteyecek ve tristor devreden kendiliginden cikacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

snake

thristöre paralel bağlı seri L ve C var.
thristör iletime geçtiğinde L ve C kısa devre olacak böylece osilasyon meydana gelecek. thristör max 40-50mikrosn iletimde kalacak.
thristör kesimde olduğunda C kapasitesi doluyor.thrisrörün kesimde kalma süresi ac geriliminin periyoduna eşit  yada yarısı kadar.

z

Tristor 220K ile besleme hattina bagliysa zaten buyuk olasilikla akim sinirindan dolayi tutunamayacaktir.

Bu devre ne ise yarayacak anlamadim. Bir ara enduksiyon yemek ocagi ile ugrasmistim. Oyle bir sey mi olacak?

snake

ilk yazdığımı kafaları karıştırdı galiba.
ikinci yazdığım daha anlaşılır galiba.ikinci yazdığıma göre yorum yapalım.
bu devre high frekans ateşleme olarak geçiyor.
kaynak makinalarında (tig,plasma) ortamın iyonizasyonunu sağlıyor.
thristör iletime geçtiğinde (45-50mik.sn) dolmuş olan kapasitör,  bobin ile osilasyona giriyor. böylece devrede kısa süreli high frekans meydana geliyor.
bu high frekans bobin uçlarından, dönüştürme oranı n=12 olan başka bobine aktarılıyor.

z

Semasiz bu konuyu tartismak cok zor, peki neden tristor?

Hizli tristor kullanincaya kadar Mos yada IGBT ile cok daha kolay olacak.

snake

şemayı nasıl gönderecem.
thristör olmasada olur.

z

Arkadaslar yahoo da bir yere koyuyorlardi, yardimci olan cikacaktir.
Simdilik cnc_designer@yahoo.com a yolla ordan konusalim.

Bu devre kaynak makinasinda kaynak yapilirken surekli devredemi yoksa sadece ilk ark asamasinda tetikleyici gorevimi goruyor?

snake

bu devre ilk ark aşamasında devrede
max. 2-3 sn devrede.

z

O zaman is cok daha basit. Devre surekli devrede kalmayacagi icin
isinan malzeme varsa sogumasina firsat taninacak demektir.

Devre yuksek voltaj uretiyor ve havanin iyonize olmasini sagliyor, ardindan iletken elektrot ark yaptiginda plazmanin daha kolay olusmasini sagliyor.

Bazi uygulamalarda plazma baslangici icin yuksek frekans kullaniliyor
20Mhz gibi, sanirim bu sizinki o tip değil, yuksek voltajla olusturuyor.

Merak ettigim konu, bu devre hic devreye sokulmazsa ne oluyor, ilk bir kac kaynak denemesi basarisiz mi oluyor.

snake

evet..
nasıl yapabiliriz bu devreyi

z

Ilk yazismalarda tristoru nasil devreden cikartirim diye soruyordun ya
o devrede tristoru sok ve MOS tak ve tristoru yalitima gecirme sorununu unut.

Prensip haliye ayni. Gerekiyorsa Mosa paralel hizli ters diyod bagla.

MOSu surekli iletimde tut. LC devren cinlayacaktir. Kapasiteyi doldurmak icin tristorde nasil bir duzenek dusunduysen aynini burada kullanabilirsin.

Voltajin 1000V civarlarinda ise MOS sikinti yaratir piyasada 1200V luk IGBTler mevcut.

snake

devrede 660v ac var. doğrultulduğında yaklaşık 1000vdc eder.thristör daha ucuz olduğu için kullanıyoruz.mos sürekli olarak iletimde kalmayacak.çınlama max 45-50mikro.yani mos yada thr. max. bu sürede iletimde olacak.bu olay 2-3 sn sürecek (yani çınlama 2-3 sn sürmeyecek,mos 2-3 sn iletimde kalmayacak) mosu kesime götürmek için ne yapacağız.

z

Mosun gate volyajini 0v yapinca sistem susacak. Aslinda sistem, salinan enerji bittiginde coktan susmus olacak. Mosu iletimde tutmaya devam edersen + voltaja bagli direnc  devrede kalir sadece o kadar. Tabiki bu da kapasitenin sarj olmasini engeller. Ne zaman Mosun gate voltajini 0V yaparsiniz o zaman MOS devreden cikar ve  kapasite sarj olur ve bir sonraki goreve hazir olur.

Anladigim kadariyla siz hizli tristor bile kullanmiyorsunuz, cunku  hizli anahtarlamaya ihtiyaciniz yok.

C de 1000V depolaniyor, ardindan tristoru ateslediginizde L ve C rezonans devresi olusturuyor. (Ancak tristorun ters bir diyodla paralellenmesi lazim)
C deki enerji kayiplardan dolayi zamanla azaliyor. Bu esnada can' a cekicle vurmus etksisi olusuyor, yani genligi exponansiyel sonen sinusoidal bir salinim olusuyor. Enduktansa kuplajli ikinci bir bobinlede devredeki enerjiyi iyonizasyon icin kullaniyorsunuz.

Ortada hic bir problem yok. Tristor kullanmis  olsaniz bile anoda bagli direnc, asla tristoru tutmayacak seviyede secilirse tristorun gate'ine surekli tetik verdinmi sistem kendiliginden salinim yapar ve nihayetinde susar. Tristorun gate sinyalini surekli verirsen sadece cinlama sustugunda Kapasitenin dolmasini engelelersin. Gate tetigini kestiginde anod direnci yuksek oldugundan tristor tutunamaz ve devreden cikar.

Yok direnci kucuk tutacagim bu benim icin sart dersen (bu kez de tristor tetikte kalir),  en basitinden tristoru bir role ile yada HV MOS ile kisa bir sure, kisa devre edersin, tristor kendiliginden devreden cikar.

Role kontaklari  1000 volta maruz kalmasi  bir sikinti olusturur. Yuksek voltajli Mos yada IGBT kullanarak  sondurme yaparsaniz sorun yok. Ama bu kez hem tristor hemde mos kullanmis olursunuz sacmalik olur.

Bu nedenle IGBT kullanin olsun bitsin. Yada dedigim gibi anod direncini yuksek tut tristor tutunamasin.

Bence bosu bosuna dert ediyorsun.

Bu devreyi TV lerdeki yuksek voltaj devresiyle bile yaparsiniz. (Konuyla ilgili calismam yok ama tahminimce olur)

Su anda dusundugunuz  yontem en basit cozum. Burada 1000V 'un avantajini kullaniyorsunuz.

Hala kafanizda soru isareti varmi?

snake

bu devreye dışardan(kontrol kartından) kontrol işareti gitmiyor (thristörü susturmak için gate gerilim uygulamak gibi).yalnızca max. 3sn içinde primerdeki 220 vac yi kesmek için konrol kartından röle ile sürülen 220 vac devreden çıkıyor. gate gerilimini dışarıdan değil içeriden alıyor.çünkü kontrol kartından,bu kart uzağa yerleştiriliyor.
bunu nasıl halledebilirim?(gate gerilimini vermek)
şöyle düşünüyorum; gerilim bölücü ile gate ucuna  tam dalga çıkışını vermeye düşünüyorum(frekans 100 hz oldu).böylece çınlama
10ms de bir oluyor.
gate 30v luk diac bağlı.gerilim bölücünün alt direncine bir kondansatör bağlı.böylece buradaki gerilim 35 v a kadar çıkaracam.30 v yi aşınca thristör iletime girecek
devrede hızlı thristör kullanılacak.kondansatörün tam 1000v tepe değerinde iken thristörü iletime sokmak için ne yapmalıyım?
sekonder tarafı (660vac) çınlama sırasında kısa devre oluyor.
bunu nasıl önleyebilirim?
son olarak neden ters diyot bağlıyorum?
bu çınlama sırasında oluşan ters gerilimleri önlemek amacıylamı?
düşündüğün devreyi bana gönderebilirmisin?
fatihevran@hotmail.com