CCD güvenlik kamerası pc?

Başlatan HackTroj, 20 Şubat 2012, 18:33:09

HackTroj

elimde 12 v girişi ve bir adette video çıkışı olan ccd güvenlik kamerası var ... bunu pc ye nasıl bağlarım elektronik ile usb ye çevirebilir miyim .. hadi çevirdim diyelim aldıgım sinyalleri ilettim diyelim bu sinyalleri pc de nasıl görüntüye dönüştürürüm ... sanırım pal dediğimiz olay sinyal şifreleme çeşidi olabilir mi?

Kabil ATICI

Bu iş için capture kartı kullanabildiğin gibi bildiğimiz televizyon kartlarının video girişini de kullanabilirsin. Bu cihazların bilgisayara takılan PCI tipi olabildiği gibi USB üzerinden bağlantısı olan cihazlarda olabilir. Capture kartı veya tv kartı ile birlikte gelen kartları kullanarak kamera görüntüsünü bilgisayarda izleyebilirsin.

PAL:  Biliyorsun tv, bilgisayar ekranı, kamera , tarayıcı gibi cihazlar 3 ana renk (kırmızı, mavi ve yeşil) esasına göre çalışan cihazlardır.  Video sinyalinde bu 3 rengin nasıl birleştirileceği ve nasıl ayrıştırılacağını belirleyen bir yöntemdir. Kompozit video sinyalinde 3 renk tek bir sinyal üzerinde taşınır. Kamera bu renk sinyallerini birleştirirken, televizyon bu sinyalleri ayrıştırır ve ekrana yansıtır.
ambar7

HackTroj

peki böyle bi usb kart tasarlayamaz mıyım ? ... benim istediğim bu tarz bişi aslında a... yoksa gereksiz bi iş olur

Kabil ATICI

İnternette bu türden bazı uygulamalar gördüm. 8 bit işlemciler ile yapımış capture kartı vardı.  Ama hareketli görüntü aktarımı yapacaksanız 8 bit işlemciler yetersiz kalır. O zaman 32 bit işlemcilerin kullanıldığı  kart kullanman gerekir.
Bir de sadece görüntüyü yakalamak yetmez. Yakalanan görüntünün bilgisayara aktarılması için sıkıştırma işlemini uygulamak gerekir.   Yani 320x240 (VCD formatı) görüntü için 320x240=76800 baytlık bir piksele (bu siyah beyazdır) geresinim,3 renk için ise 230400 baytlık bir bilgi iletimine ihtiyaç var. Hareketli görüntüde saniyede 25 kare iletmek istersez 5760000 baytlık (yaklaşık 5.5MB/sn)  bir bilgi iletişimine ihtiyaç var. USB bunu kaldırabilir mi? Bu nedenle usb üzerinden gönderilecek bilginin sıkıştırılması gerekir.

Bunu kartını ben yapacağım dersen sen bilirsin derim.

Burada yapman gereken H senkron, V senkron sinyallerini bulmak ve H senkron sinyalleri arasındaki video sinyalini ADC ile okumak. Bu sinyalleri RGB verisine çevirmek ve görüntüyü bilgisayara göndermek. İyi bir işlemci şart.
ambar7

HackTroj

18f yada ds30f işimi görür mü bir de bu verileri nasıl ayırdedicem verilerin içerisinde renk verisini dikey ve yatay veriyi ... direk usb ile bu verileri aktaran bi devre yapıp önce pc de verileri toplayıp incelemeli miyim? txt olarak

Kabil ATICI

H senkron ve V sentron sinyalleri zaten gelen video sinyali içinde gömülüdür. Önce bu sinyalleri algılaman ayıklaman lazım. Bunun için LM 1881 diye bir entegre var bu video sinyali içindeki senkron sinyallerini ayırır. Senin yapman H senkron sinyalleri arasındaki analog sinyali belirli zaman aralıkları ile ADC ile okumak. Bu senin bir satırını oluşturur. Buradaki zamanın µs mertebesinde olduğunu belirteyim. Buradadiki V senkron sinyali de senin tüm ekranını oluşturur.
Burada anlattığım kadar basit değil tabi . Biraz teori ile uğraşman gerekir. Televizyonda görüntü oluşturulmasında (V senkron ile ilgili) satırlar bir seferde taranmıyor. Satırlar tek çift şeklinde sınıflanmış.
İkinci olarak ADC ile alınan verinin ayıklanması. Bu kısmı pek iyi bilmiyorum. Ben siyah beyazda kaldım. 1V sinyal aralığı ekrandaki fosforun tonunu belirliyordu. İşin içine renk girdi olay biraz daha karışık hale geldi.

18F ile tek karelik görüntüyü alabilirsin ama saniyede 25 kareye ulaşması zor. 30F için bir şey diyemiyorum. Bu işlemcileri henüz inceleme ve kullanma fırsatım olmadı.

internetten görebildiğim (Y: Luminance, U: Chrominance1, V: Chrominance2)
ITU.BT-709 HDTV YCbCr
Y = 0.2215 * R + 0.7154 * G + 0.0721 * B
Cb = − 0.1145 * R − 0.3855 * G + 0.5000 * B
Cr = 0.5016 * R − 0.4556 * G − 0.0459 *
böyle bir matematiksel işlem ile görüntü oluşturuluyor.
Daha fazla ayrıntı için biraz daha zaman ayırmak gerekir. (Sanırım endüstiri meslek lisesi kitaplarında bu işlemin tersinir dönüşümü ve ve bu sinyallerin nasıl ayrıldığı anlatılmıştı.) Televizyon tekniği.
ambar7

HackTroj

anladım bu hesabı ve bu konuyu ne adı altında internette araştırsam bulurum ... biraz inceleyip zaman ayırmak istiyorum gerçekten ... görüntü ayıklama üzerine hiç bi bilgim yok gerçekten faydası olur araştırırsam sanırım

HackTroj

peki bişi sorcam bu verileri hızlı bi şekilde direk pc ye aktarsam usb üzerinden ve pc deki yazılımla hızlı bi şekilde işlesem bunu? ... sonuçta pc daha hızlı bi verim vermez mi?

Kabil ATICI

video sinyal, compozit video sinyali, video sinyali ayrıştırma gibi başlıklar altında olabilir. Ayrıca televizyon çalışma mantığı altındada olabilir.
Sonuçta incelemek için alınan adc ölçümleri bilgisayara aktarıp orada incelemek en azından hızlandıracaktır. bilgisayarın kaynakları daha geniş...

Buna benzer bir kart gördüm. Adamlar sıkıştırma formatı da dahil olmak üzere tümü ile bir sistem oluşturmuşlar. Hatta sıkıştırma ve iletişim için doğrudan unix tabanlı bir işletim sistemi oluşturmuşlar. Gerçi çıkış için doğrudan eternet bağlantısı kullanmışlar.  Veri yoğunluğunu (band genişliği) aştığın zaman ekranda görüntü kesilmelerine sebep oluyr.
ambar7

HackTroj

hali hazırdaki usb 2.0 lar sn de 60mb lık veri aktarımı yapıyolar bu da tek bi kamera için fazlasıyla yeter gibi geldi bana ... anlık h v ve renk değerini pc ye direk aktarsam ve orda yüksek hızda işlem yaptırsam daha mantıklı sanırım ya öyle yapıcam ya da 32 bit bi pic denemek  lazım ... teşekkürler bilgi için

balhan146

Hocam bu çalışmanın sonucu nasıl oldu acaba öğrenebilirmiyiz?Bende bu konu üzerinde çalışıyorumda.