Vida çeşidi

Başlatan Erol YILMAZ, 21 Şubat 2012, 12:01:47

Erol YILMAZ

Arkadaşlar,

Plastik bir malzemeye pcb tutturmak için şekildeki gibi bir vidaya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

http://www.shakeproof.com/products/threaded/cutting_screws.html

Bu vidanın yerli piyasamızdaki adını biliyor musunuz ?

Teşekkürler,

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Erol YILMAZ

Kılavuz vida diye geçiyor sanırım...

justice_for_all

Alıntı yapılan: Allegro - 21 Şubat 2012, 12:07:03
Kılavuz vida diye geçiyor sanırım...

evet kılavuz vida diye geçiyor
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

emekli

piyasada matkap uçlu yada akıllı vida diyorlar

RcALTIN

bende biraz baktım kılavuz vidanın uç kısmı küt, yani önceden delinmiş bölgelere vidalamak için uygun görünüyor. akıllı vidanın uç yapısı ise düz zemine kendi deliğini delerek ilerleyecek türden...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Erol YILMAZ

Esas dikkat ettiğim konu şu:
Pcb yi tutturacağım malzeme Plexiglass,
Ve kör tapa şeklinde, toplamda 3 mm kadar bir derinliğe sahip olucak,
Dolayısı ile sivri uçlu değil de düz başlı bir vida aradım.
Ve kendi kılavuzunu kendi açsın diye istediğimde karşıma çıkan vida bu Kılavuz vida oldu...

Daha sonra gönderdiğim sitede de,
"THREAD CUTTING SCREWS - FOR PLASTIC AND OTHER LOW DENSITY MATERIALS"
ve

"Type 25- combines a wide thread cutting shank slot and acute cutting edge with spaced threads for a low drive to strip ratio and is best for thermoset plastic.
Type 17- drills its own hole and cuts close mating threads in wood, light plastics, and particle board."

şeklinde yazınca doğru yola yaklaştığımı anladım.

pcb_desing

Allegro
Viadalayacagın yer plexiglas ise buyuk ıhtımalle catlıyacaktır denedınmi hiç?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: pcb_desing - 21 Şubat 2012, 15:11:29
Allegro
Viadalayacagın yer plexiglas ise buyuk ıhtımalle catlıyacaktır denedınmi hiç?

plexiglass ı deleceğim öncelikle, ondan sonra bununla sıkacağım...

Denemedim bu arada,

bugün yarın denerim...

z

Flexglass plastik bir malzeme değil. Polyester esaslı bir malzeme. Bu nedenle de kırılgan. Boydan boya delip diş açmak bile dikkat isterken bu vida ile diş açmak sıkıntılı olabilir. Fakat Flexglass ısıtılıp ardından diş açma denenebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Plastik için bu vida uygun. Ama diğer arkadaşların da bahsettiği gibi , flexglass muhtemelen çatlar.
Önerim şu olur.

Flexglass'ı del.  helicoil  kılavuzu ile diş aç. içine bir helicoil salla.  metrik vida tak.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Klein - 21 Şubat 2012, 16:26:03
Plastik için bu vida uygun. Ama diğer arkadaşların da bahsettiği gibi , flexglass muhtemelen çatlar.
Önerim şu olur.

Flexglass'ı del.  helicoil  kılavuzu ile diş aç. içine bir helicoil salla.  metrik vida tak.

bu Helicoil de ne ilginç bi çözümmüş Plexiglass için,
Teşekkürler bu akşam hırdavatçıya gidiyorum, bakacağım.

Klein

bulamazsan buradan gönderirim.
Genellikle alüminyum malzemelerde (askeri ürünlerde zorunlu) diş mukavemetini artırmak için kullanılır.  Yalama olmuş dişlerin tamirini de oldukça pratik hale getiriyor.  Flexglass'ta denendi. gayet başarılı.
deliğe minik bir havşa açmak Helicoil'in daha rahat oturmasını sağlar.

Erol YILMAZ

plexi kırılmadı, çatlamadı...

salim ALTIN

Merhaba.
Yeterince sıcak bir ortamda yapmışsındır montajı o nedenle çatlamaz ;)
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....