Indüksüyon ocaği yapimi

Başlatan agora_meyhanesi42, 21 Şubat 2012, 19:23:05

agora_meyhanesi42

Ev sartlarinda sanayi sektorunde kullanilan dokum eritme ocaklarinin minyaturu nasil yapilabilir. Bilgisi olan arkadaslardan rica ederim tesekkurler
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

ilhan_mkp

olayın mantığı önemliyse uzun uzun bildiklerimi yazarım.

ama sadece deneyip görmek istiyorsan hiç denemediğim şemalarvar

agora_meyhanesi42

Evet mantığı önemli evde küçük bir örneğini yapıp denemek istiyorum ticari bir amacim yok sadece bilgi amacli zahmet olmaz ise bilgilerinden faydalanmak isterim teşekkürler

ilhan_mkp

indiksiyon ocağının temeli  bobin ve kondansatörden oluşan bir tank devresini sürekli rezonansta tutmaya dayalı.
bobin ve kondansatör empedansları eşit olduğunda rezonansa girerler.
bobin içindeki iş parçası ısındıkça rezonans frekansı değişir buda geri beslemeli bir devreye ihtiyaç duyurur.
birde rezonans halinde akım ve gerilim aynı fazdadır geri beslemede tank devresinin akım ve gerilimini karşılaştırıp buna göre frekansta düzeltmeye gidilir.

bildiklerimin özeti böyle.
ben osilaskobum yokken yapmaya çalıştım sonuç hüsran oldu tabi.
üstte yazdıklarıma soruların olacaktır elimden geldiğince ben sorularına göre konuyu açmaya çalışırım.
değerli hocalarımız bizleri aşan yerleri tamamlayacaktır.

en önemlisi osilaskop olmassa olmaz.
tank devresinde bahsi gecen kondansatörler yüksek voltajlı olması gerekiyor genelde çok sayıda kondansatör parelel bağlanıp elde edilir.
bobinde genelde bakır borudan yapılır.

agora_meyhanesi42

Çok teşekkür ederim genel itibariyle anladım. Denedikten sonra sorularım olursa tekrar yazarim sağolun

Mucit23

Şunları bi inceleyin
Bende ilk başta bunu yapmayı düşünüyordum.
derinelektronik.com-İndüksiyon Isıtıcı Devresi
Devreyi yapmaya bi ara kalkıştım. Fakat bazı elemanları bulamadığım için öyle kalmıştı. Hatta Work Coil Yani ısıtıcı bobinide yapmıştım.
Resmide var.

Bu tür büyük devrelerde bobin olarak bakır boru kullanılıyor. Çalışırken bakır boru içerisinden su veya yağ geçirilerek bobinin soğutulması yapılıyor. Bende yaklaşık 1,5 mt kadar 7mm bakır boru alıp yaklaşık 8cm çapında 7 sipir olacak şekilde bükmüştüm bakır boruyu. Boruyu bükerken içe doğru ezilmemesi için bakır borunun içine komple 0 numara kum doldurmuştum. Sizde böyle bir işe kalkışırsanız buna dikkat edin. Yoksa bakır boru eziliyor. Hatta ben soğutma sistemi için bobinin uclarına rekor bile lehimlemiştim. Pek zaman bulamadığım için bobin şimdilik yatıyor. Bu başlıkta epeyce tartışmıştık.

https://www.picproje.org/index.php/topic,30909.0.html

Birde bunlar var. Ben denemedim ama bu devreler  biraz daha basit yapılı Denemesi çok daha kolay. Yapmak isteyenler ilk başta bu devreyi deneyebilirler. Yapıp çalıştıranlarda var. Deneyebilirsiniz.
derinelektronik.com-İndüksiyon Isıtıcı Devresi-2

Bu devreyide yine arşivimden buldum. Buda önceki kadar basit yapılı ve masrafsız bir devre. Bunuda deneyebilirsiniz.

Alıntı Yap180 khz indüksiyon ısıtıcısı

upload images

image hosting jpeg

Çalışma bobininin (work coil) görünümü.

Devrenin Açıklaması

Bu devre, diğerine nazaran gerçekleştirilmesi daha kolaydır. Çok fazla eleman içermeyip, daha az karışıktır.
   Giriş trafosu 20-25 volt, 1-2 Amper verecek nitelikte olması yeterli gücü sağlayacaktır.
   Çalışma bobini resimde de görüldüğü gibi; 7 tur, çap 16 AWG yani 1,3 mm.'dir. Bu bobini 2,5 cm. çaplı bir plastik tüp üstüne sarıp elde edebilirsiniz. Sonra tüp yani üzerine sarılan karkası çıkardığınızda elinizde hava boşluklu bir çalışma bobini olmuş olacak.
   Tank kapasitör de yine 294 nF/ 600 V. olacak şekilde kondansatörleri seri ve paralel bağlayarak elde edilebilinir.

image hosting jpeg

Elemanların Verileri

jpeg image hosting

image hosting jpeg

Yine arşivimden Buldum bu linkleri. İndüksiyon ısıtıcıları ile ilgili herşey anlatılmış. Tek sorun çoğu ingilizce. Açıkçası bu işi gerçekten yapmak isteyenler için pekde engel olacağını sanmıyorum.

High Frequency Induction Heating
http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-9012.pdf
Induction Heating
Induction Heating, Induction Equipment - Magneforce, Inc.
http://technology.karabuk.edu.tr/arsiv/1302-0056/2006/Cilt(9)/Sayi(1)/7-16.pdf

agora_meyhanesi42

Sağol mucit senin verdiğin bilgilerde gerçekten çok güzel faydalı allah razı olsun

ilhan_mkp

bu linkteki açıklamarada bak derim indiksiyon ocağının güç kontrolü ile ilgili bir çalışma.
attiny 2313 ile yapmış  örnekler çoğaltılabilir ama şimdilik mucit23ün verdiği linkleri incele derim.
rezonans konunu iyice araştırmakta lazım

http://www.icct.ru/Practicality/Papers/01-11-2010/Invertor-03.php

Burak B

Bununla bakır eritebilirmiyiz acaba.

Link
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: ByteMaster - 21 Şubat 2012, 23:41:17
Bununla bakır eritebilirmiyiz acaba.

Link

hocam bakırıda ısıtır ama öz dirençleri yüksek olan metalleri daha hızlı ısıtır bakırda iyibir iletken geçte olsa ısıtır.
bir çalıştırıp tecrübe edemedikki :'(

z

Ferromagnetik olmayan metaller demir pota içinde ısıtılıyor diye biliyorum. Yanlışmı hatırlıyorum?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

The Gariban

wikipedia da eritilebilenler içinde bakırda geçiyor
İlk Paragrafda
http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_furnace