Dikkat ! sorunlu malzeme (ST Triak)

Başlatan salim ALTIN, 25 Şubat 2012, 07:18:03

salim ALTIN

Merhaba.
Meslekdaşlar DİKKAT!
Yaklaşık kasım -aralık 2011 de piyasaya sürülmeye başlayan st nin bir malzemesi var. BTA16-600C veya BTA24-600 yada BTA24-800. CHN
Bu malzeme üzerinde menşee damgası olur. Marocco nun MAR ı, Philipin lerin phl gibi. Özellikle bu iki ülke üretimi olan malzemeler sorunsuz. Ama son zamanda piyasayı saran CHN kodlu malzeme var ki aman dikkat.
ürettiğim tüm parti geri gelmeye başlayınca tanıştım bu malzemelerle.
malzemenin hangi akımda çalıştığı önemli değil önemli olan imal yari menşeei.
Bilinmez nedenlerle bozulmaya başlıyor.

Kimden aldığınız önemli de değil...  :'(

Yaptığım cihazlar geri gelmeye başlayınca gelen ürünlerde yanlızca triyak hatası gördüm. Ciddi teste alırken ürünü aynı triyak hatası ile karşılaştım. Triyak ı inceleyince üzerindeki baskının plastik üzerinde kabartma değil serigraf olduğunu gördüm.
Önce hemen eski kutularda kalmış malzeme varmı yada eski cihazlar üzerinden sökülebilecek malzemelere baktım. Bulduklarımı cihazlara takıp test ettim.
Her şey zaten bildiğim gibi idi.
Normal davranmayan yeni malzeme idi.
Ben malzemeleri özdisandan almıştım. Hemen aradım. Bu malzemenin regüle ( yani orjinal firmasından) mal olduğu ve 20.000 Adet evet - yirmi bin - tane getirdiklerini ve benden başka sorun bildiren olmadığı söylendi.
Karaköye gidip tanıdıklara regüle malzeme sordum. Ama orada da özellilke BTA16-600C de aynı malzeme karşıma çıktı.
Neyseki stoklarında BTA16-600B vardı imal yeri marocco olan. Aldım geri gelen cihazlarıma taktım ve bende  müşterilerimde mutlu.
Geçen hafta bir abimi ziyaret ettim. Bir motor üreticisi için yaptıkları kartta sorun yaşadıklarını söyledi. Kartı bildiğim için hemen triyakta deyip durumu anlattım. Bakacağını söyledi.
Bu hafta yine görüşünce -Triyakta sorun yok baktık dedi, sorun başka bir nokta kaynaklı... Ama 2 gün sonra telefon açtı.
- Haklıymışsın dedi. Sende orjinal malzeme varmı dedi ,  geldi verdim orjinal malzemelerden onlardada ses yok.
Sistem çalışmaya başlayınca endüktanslarda anahtarlama nedeni ile oluşan gerilim darbeleri geyt ile A1 arasında yavaş yavaş değişime ve bir süre sonra kısa devreye neden oluyor.

Gelelim sonuca: ben malzemeyi ödisandan aldım. Dier firma ise Empa ve bir firma daha var ismi hatırlamadığım ondan almış.
Biz bu malzeme ile yıllardır çalışıyoruz.
Aman dikkat...
Ben bu piyasada 4007 tipi diyoda serigraf ile isim basıp şeride dizen bir (2 - biri bozuk) makina bile gördüm...
Aman meslektaşlar.
Aman diyorum başka bişey demiyorum...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Tagli

Benzer bir durumu bu hafta içinde yaşadım. Bir yerde kullanmak üzere 3 adet TO-92 kılıflı LM35 sıcaklık sensörü aldım. Bu sensörü daha önce kullanmamış olduğum için ilk iş breadboard'a takıp denemek oldu. Biri sürekli 0 çıkış verirken diğer ikisi besleme voltajına bağlı olarak 4-6 volt falan gibi değerler verdi, yani oda 600 derece imiş...

Daha sonra başka bir kaynaktan aldığım LM35'ler düzgün çalışınca, bozuk olanlara yakından dikkatle baktım. Birinin kılıfında çok belirgin bir eğrilik vardı. Ve altında başka bir yazı daha gözüküyordu (ama okunacak kadar net değil.)

Adamlar belli ki transistörü alıp üzerini zımparalamışlar. Sonrada da üzerine LM35 yazısını basmışlar. 0,10 TL'lik transistör 2 TL'lik sensör olmuş.

Sahte malları Kavak Elektronik'ten almıştım. Sıklıkla alışveriş yaptığım (bir amatör ne kadar alışveriş yaparsa artık) ve memnun olduğum bir yer. Durumu kendilerine bildirdim ancak ilginçtir ki çok da şaşırmış gözükmediler.
Gökçe Tağlıoğlu

CLR

Projemiz için 2 sene önce 500 tane BTA16-600C aldık. Her 50'lik pakette ortalama 5 tane arızalı, ya kısa devre, yada delinmiş(omaj gösteren) triyaklar vardı. Sanki bilerek serpiştirilmişti. Muhtemelen çinlilerin işi. Karışık işi yapıyorlar.

Knowledge and Experience are Power

ylmz

Triyak olayı çok sakat bir olay bızımde ısımız guc elektroniği olduğu ıcın çok ıyı bılıyorum
reklama girmesinin istemem ama özdisan dan şaşmıyacaksın triyak tristör gibi elemanlarda.. 8)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

fahri-

Evet benim de başıma geldi. Karaköyden rastgele aldığım triyaklar tam kesmesi gereken zamanlarda kesmiyor sızdırıyordu. Satıcı abi sana artık çin malı vermeyelim diye teselli etmeye çalıştı. Daha da rastgele triyak almam piyasadan.
Ben de Karaköyde Monel den alığım ürünlerde problem yaşamadım.

erkan614

geçensene sine ST marka bul38 teransistorlerde atni olayı ben yaşadım  10000 arrow 10000 empadan almıştım
üretim karışık olmuştu ama birisinin içinde 2000 e yakın bozuk mal serpiştirmişler onlarla yapılan ürünler patlaya çatlaya iade oldu.
sanırım empadan gelen malda problem vardı çünkü arrowa göre çok güşük fiyat vermişti
şuan megasandan patates baskı 13005 alıyorum nasıl olsa orjinal de alsam patlıyor bari alış fiyatlarını düşürelim :)

t2

Monel' in iddiası her zaman orijinal malzeme sattığı şeklindedir. Fakat fiyat pahalı gibi. Monelden malzeme alıp memnun kalmayan oldu mu merak ettim.

OG

MOSFET di bilmem neydi derken iş geldi basit kondansatörlere. 1206 kılıf 100nF 5V da bozulurmu, ebelerini bilmem .... yaptıklarım dünya kadar işi mahfettiler. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pcb_desing

@salim ALTIN hocam aynı sorunu bende yasadım
3.000 adet kartım pıyasan gerı dondu tabı musterı malzeme hatasını kabul etmez dırek olarak yaptıgınız ısle sucluyorlar ılk once malzemecımden 50 adet numune ıstedım fırmaya gontedım ıs kabulu yapıldı ardından 3.000 adetlık sıparıs gecıldı  kartları teslım ettım ve 1 ay sora kartlar gerı gelmeye basladı bır baktım kı trıac'lar farklı davranıyor ST yerıne STM dıye bır serı dıger fırmalarıda kullandım testler ıcın pıyasada ne kadar marka varsa topladım bırtek randımanlı ''phılıps''  lazer markalı trıaclar sorunsuz cıktı.

işin comık tarafı malzemıcı cagırdım atolyede burun testlerı gosterdım abı hakolıısn dıyor o da malzemeyı aldıgı yerı aradı   oda hatayı kabul edıyor  ama bır sorun malzemeler ıslendıgı ıcın  yanı karta monte edıldı ıcın bacakları kesılmıs vesaıre gerı alamıyolarr

böyle komık bırsey olabılırmı malzemecıye dedım yasal olarak ahkkımı arasam nolur araya bılırsın abı dedı ancan bır eksıgın var adetlı sıparıs gectıgın malzemelerde uyuymluk gelgesı ıstıycen yanı bole bır olaydan zararınızı telafı etmek ıstıyorsanız malın sıparısı nı  gectıkten sora mal kabulunde rısh belgesınıde resmı olarak ıstemenız lazımmıs bu hatamdan dolayı elımde 3.000 adet trıac ım oldu.

artık halımız nolucak bılmıyorum 4700uf kondansatorun ıcınden 2200uf cıkıyo dıyotmalar desenız öle yarın yarın stoklarda 8051 ın uzerıne 16f877 basıp pıyasaya surerelerse hıc sasmam

fahri-

Alıntı yapılan: t2 - 25 Şubat 2012, 17:49:04
Monel' in iddiası her zaman orijinal malzeme sattığı şeklindedir. Fakat fiyat pahalı gibi. Monelden malzeme alıp memnun kalmayan oldu mu merak ettim.
Hocam ben 10 seneden beri monelden alışveriş ederim. Hiç sıkıntı çıkmadı daha. ama dediğini gibi piyasadan biraz pahalı. ama bazen pahalıyı tercih edip riske girmemek gerekiyor.

ilhan_mkp

abiler genelde triyak değlde ters paralel bağlı tristörlerle yaplan güç kontrolünde daha az sorun çıkıyor.
deneyip görebilirsiniz hatta forumda bünalmış hocamın bir yazısı vardı

Maxim

bende bir soru sorabilirmiyim ?

1N4007 gibi basit bir diyotta ne sorun çıkabiliyor?
onun neresini sahte yapmışlar ?

salim ALTIN

Merhaba

Alıntı yapılan: Maxim - 26 Şubat 2012, 15:17:58
bende bir soru sorabilirmiyim ?

1N4007 gibi basit bir diyotta ne sorun çıkabiliyor?
onun neresini sahte yapmışlar ?

Bundan birkaç yıl önce yapmış olduğum devreyi yerine monte etmek için müşterimin iş yerine gidiyorduk. Makinasına birde hidrolik pompa bağlanıyormuş. göztepe oto sanayi sitesinde hidrolik pompa üreten bir firmaya gittik beraber. Dükkana girdiğimde 2 makine dikkatimi çekti. 1,5 metre boyda 1,5-2 metre yükseklikte üzerinde kocaman bir huni bulunan  tel işlene yay yapma cnc lerine benzeyen bir makine idi. Bir sürü role bulunan bir elektronik kumandası vardı.
Yok artık diye düşünerek makineyi incelerken müşterim beni tanıttı firma sahibine. Bu ne yapıyor deyince göstereyim dedi.

Huninin içine bir kutudan dökme 1N4007 gövdesinde diyot döktü.
makine titreşimle diyotları bir kılavuz yola sıralıyor. Hemen altta bir ölçü aleti var ve diyor sağlammı ve yönü nedir diye ölçüyor.Bozukları bir kutuya düşürüyor. Hepsini aynı yöne çeviriyor. Biraz aşağı kaydırıyor bu sefer diyot yuvarlama hareketi ile attaki bir klişede üzerine ürün kodu numarası yazılıyor. sonra standart araliklarla kağıt şeritlere diziyor.
Al sana 1N4007... yoksa sana BA159 mu lazımdı... Üretim aksamadan klişeyi değiştir al sana BA159 güle güle kullan...

Makinanın biri çalışıyor dieri bozuk. Bana bozuk olan makinayı tanir edebilirmisin dedi. >:( :-* :'(
Hen firma sahibi ile hemde beni  oraya götüren müşteri ile tartıştım.....
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Özellikle ST marka ürünlerin ÇİN kopyası çok fazla...

Aman dikkat.

Piyasadan MOSFET alırken çekiniyorum artık.