RXN-303D güç kaynağı FAN sorunu

Başlatan Maxim, 27 Şubat 2012, 12:45:30

mas

arkadalar bende de aynı tipte 15v 2a güç kaynağı vardı. cep telefonu çalıştırmakta kullanıyordum. bazı cihazları açmıyor kısadevre korumaya geçiyordu. bir gün canım sıkıldı uğraşırken cihazın kısadevre koruma devresini bozdum. tamir etmeye uğraştım olmadı. bende içine aşağıdaki devreyi yerleştirdim. çıkışı çok temiz ve stabil oldu. tavsiye ederim.

http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index.html

Mucit23

Alıntı Yap
@Maxim;
bazı basit şeyler ne kadar önemli aslında
ısıya göre fan hızı değişse
display parlaklığı ortama göre otomatik ayarlanıyor olsa

Bu tür cihazlarda üreticiler ucuz üretme peşinde. Bu yüzden bu saydıklarını pek umursamıyorlar :) Genelde Zaten %90'ı çin malı. Kartları vs aynı gibi görünüyor. Sadece Adı ve kılıfı değişiyor okadar.

Basit birşey olsun istiyorsan dediğim gibi soğutucu üzerine uygun bir termostat bağlayarak işi çözmüş olursun. Benimkinde öyle yapmışlar. Fanlar bazen çalışıyorlar. Veya basit bir termometre ile fanın hızını kontrol edebilirsin ama bana kalırsa fazla uğraşma 1.dediğim yöntemi yap kurtul Zira bunlara kabuk tutmuş bir yara gibi oynadıkça yara daha derinleşiyor. Bak ben arkada iki üç tane transistörü değiştirene kadar Gösterge panellerinden birini bozdum.( Aslında ben bozmadım Kasıtlı birşey yapmadım yani bozulacağı varmış) Artık onuda kendim yapmayı düşünüyorum.

@ahfxg;
Aslında bende bi zamanlar düşünmedim değil. Makinanın içinde ne var ne yok söküp kendim kafama göre döşiyeyim diye. Siz modifiye diyince birden heyecanlandım. :) Sizce ne gibi modifiyeler olabilir?

ahfxg

Bu kaynağın içinde 50kg :) ağırlığında bir trafo kullanılıyor. Bu trafonun gücünü bilmek ile başlayalım bence. Sonrasında işin içine lineer güç kaynağı teorisi girecek. Nedir o uygun anahtarlama elemanı seçimi. 2N3055 kullanıldığına göre akım ile regülasyon sağlanıyor gibi. Bence ilk deneyeceğimiz işlerden biri onun yerine yüksek akım değerine sahip bir mosfet kullanmak olabilir. Elbette ekranda doğru değerler ilk başlarda görülmeyecektir onları da daha sonrasında kalibre ederiz. maxim bizler için kontrol devresinin üstten bölüm bölüm fotolarını çekebilir mi? Alttan çekebilirse o da kabulümüz.

Bir de ekran tarafına hangi kablolar gidiyor acaba? Orasının fix olduğunu düşünüyorum yani iki gerilim iki de akım sense ucu gidiyordur büyük ihtimalle.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

gevv

büyük ihtimal aşağıda ki şemaya uygun bir devresi vardır  aynısı olabilir

Alıntı YapBence ilk deneyeceğimiz işlerden biri onun yerine yüksek akım değerine sahip bir mosfet kullanmak olabilir.

bu tip bir devrede 2n3055  yerine  mosfet nasıl kullanılabilir ?  bende 305  var  yakında  modifiye yapacağım  mosfet işi uyarsa  denerim

malpaslan1979

gevv usta sitesinde çok baba cihazlar paylaşmış inceleyin yani indirip baktım gözlerime inanamadım sadece şunu diyebiliyorum büyük çok büyük

https://320volt.com/0-30-volt-guc-kaynaklari/

gevv

@malpaslan1979  sayfada  ilk resim var ya  kocaman alman malı 0..30v  0..10a  güç kaynağı :)

onu yapmıştım :)  a4 pcb  bastım ozamanlar liminatörde yok ütü ile  neyse   dikkatsizliğim yüzünden  çok uzun  süre devre ile uğraştım  bıktım  bir süre sonra  hatamı gördüm ama artık elimi bile süresim gelmedi :D

ahfxg

Yarın devreyi detaylı bir inceleyeceğim. Sizlere sonucu iletmeye çalışırım. Bu arada arkadaşlar da devrenin genel yapısı gevv'in verdiğine uyuyor mu bakabilirler mi?

Maxim

benden tam olarak istediğiniz nedir
foto mu çekeyim detaylı ?

aslan korhan hocam birşey sorayım
shockty diyot kullanmasamda mr751 gibi bir şey kullansam ne fark eder?
yada hangi diyotu alayım yazarmısınız?

malpaslan1979

Alıntı yapılan: gevv - 27 Şubat 2012, 21:27:16
büyük ihtimal aşağıda ki şemaya uygun bir devresi vardır  aynısı olabilir

bu tip bir devrede 2n3055  yerine  mosfet nasıl kullanılabilir ?  bende 305  var  yakında  modifiye yapacağım  mosfet işi uyarsa  denerim

Hayır fotoğraf istenmiyor. Benim anladığım gevv ustanın verdiği şema ile elinizdeki güçkaynağı uyuşuyor mu? Birbirine benziyor mu bunu soruyor.

Mucit23

Benziyor diyebilirim ama bendekinde 741 yok sadece lm324 var. Anladığım kadarıyla LM324e 741lerinde yapacağı işi yaptırmışlar. Şemada sadece 1 kanal gösterilmiş. Üstte iki adet röle var. Voltaj değerini arttırdıkça devreye girip çıkarak trafodan çıkan farklı gelirimleri devreye alıyorlar. Uyuşuyor gibi. Ayrıntılı incelemek lazım

Mucit23

Bu arada ekran kısmına toplamda 6 adet kablo gidiyor. 3 ü besleme(Simetrik 2X8,5V) diğer üçü ise Gelirim, akım ve GND. Gelirim olduğu gibi gösterge paneline geliyor. yani çıkışta 10V varise gösterge paneline 10V, 25,3V var ise yine gösterge kısmına 25,3V geliyor. Akım kısmı ise biraz farklı. Onuda ölçüm ben. Güçkaynağından tam 1A çektiğimde 100mv gelirim geliyor. 750ma çektiğimde 75mv, 3A çektiğimde 300mv geliyor. Yani çekilen akımın 10/1 oranında gelirim geliyor. Dolayısıyla 5A çektiğimizdede 500Mv gelecektir diye düşünüyorum.

gevv

ben hala merak ediyorum

Alıntı yapılan: ahfxg - 27 Şubat 2012, 21:17:29
Bu kaynağın içinde 50kg :) ağırlığında bir trafo kullanılıyor. Bu trafonun gücünü bilmek ile başlayalım bence. Sonrasında işin içine lineer güç kaynağı teorisi girecek. Nedir o uygun anahtarlama elemanı seçimi. 2N3055 kullanıldığına göre akım ile regülasyon sağlanıyor gibi. Bence ilk deneyeceğimiz işlerden biri onun yerine yüksek akım değerine sahip bir mosfet kullanmak olabilir. Elbette ekranda doğru değerler ilk başlarda görülmeyecektir onları da daha sonrasında kalibre ederiz. maxim bizler için kontrol devresinin üstten bölüm bölüm fotolarını çekebilir mi? Alttan çekebilirse o da kabulümüz.

Bir de ekran tarafına hangi kablolar gidiyor acaba? Orasının fix olduğunu düşünüyorum yani iki gerilim iki de akım sense ucu gidiyordur büyük ihtimalle.

@ahfxg  mosfet  olayını  biraz açsanız

malpaslan1979

http://www.4shared.com/zip/v2JDG1Lg/laboratuvargkaynaservis.html

bazı masaüstü dc güç kaynaklarına ait servis onarım şemalarını manuellerini buldum işimize yarar diye düşünüyorum

ahfxg

Gösterge olayını basite indirgemişler. Bu kısımın bu şekilde olması işimize geldi açıkçası.

Şemayı inceleme fırsatı buldum. V9 ledi yüksek akım ile ilgili led. V10 ise gerilim ile ilgili led. Yalnız şemada bir problem var anlatılana uymayan.
Şönt direnç olarak iki adet 0.36ohm kullanılmış gözüküyor. 2 adet kullanıldığından bu değer 0.72ohm yapıyor.  Fotolarda ise 0.1W şönt direnç kullanıldığı görülüyor. Demekki şema bu devreye ait değil onun için sadece buna benzer bir yapı olduğunu düşünelim.

Mosfet olayına açıklık getireceksem ısınma olarak yine aynı değerde olacağız bundan kurtuluşumuz yok. Yalnız ısınma sorunu haricinde yanma sorunlarından kurtulabiliriz diye düşünüyorum.

Fakat şu anda devreyi tam olarak çözümleyemediğimizden size takın olacak diyemiyorum. Denemek isterseniz bir irfz44 bağlayıp deneyebilirsiniz ama ben olacağının garantisini veremiyorum ki büyük ihtimalle de olmayacaktır.