trafaze tesisat da arıza. nötür olmayınca çalışırmı

Başlatan barcins, 28 Şubat 2012, 12:12:57

fahri-

Bence iyi bir elektrikçiden yardım alarak tesisatınızı düzelttirin. 220 den anlarım demişsiniz ama maalesef bilmiyorsunuz hocam. Arkadaşlar ölçülmesini söyleyerek hatayı anlamaya çalışmışlar ama bence hiç ölçü falan yapmayın. Yaptığınız işler çok tehlikeli ve evinizdeki tüm elektrikli cihazları yakabilirsiniz.  Bunun yanında tesisatı bile yakabilirsiniz. fazı faza bağlamanın ne demek olduğunu bilseniz inanın oralara hiç dokunmazdınız. Acilen İYİ bir elektrikçiye işi hallettirin. Tavsiyemdir .

barcins

kusura bakmayın merak ettim. 220 den anlamadığımı nerden anladınız.

bu hatayı aramaya başlamamın sebebi çok yüksek gelen elektrik faturaları idi.
bir keresinde kaçak akım rolesinin ters bağlamış olduğunu gördüm.
macera böyle başladı.

evet cihazlar yanabilir. bu yüzden fişlerden cihazları çıkarmıştım sadece bir prizi unutmuşum.
yanlış anlaşılmasın fazı fazla birleştiren ben değilim. yapan elektrik teknikeri. ve fabrikada çalışan elektrikçi. 1-2 ayda bu şekilde kullandık.

teşekkür ederim haklısınız bu kadar tehlikeli olduğunuda şu bir kaç günde anladım.
uyarılarınız dikkate alınması ve söylenmesi gerekenleri kapsıyor.

bundan sonra hiç dokunmam. ama hatayı benim sayemde buldular.
çok iyi bilenler bile birşey yok dedi gitti. tedaş nötür toprak birleşiyor dedi. tedaş da bilemedi.
şimdi bir sorun yok.

berke_42

Alıntı yapılan: barcins - 28 Şubat 2012, 12:12:57
Merhaba arkadaşlar,

mesleğim elektrik değil fakat 220 v dan iyi anlarım.
bizim evde trifaze kullanılıyor. ben 2 kere çarpıldım. kaçak akım olduğu halde atmadığını farketidince
sigorta kutusunda nötürün ters takıldığını gördüm. nötürü çektiğimde elektriklerin çalıştığını farkettim.
sonra 3 fazı birleştirip tek yere taktım nötürü çektim. baktığımda herşey normal.
fişleri ölçtüm hepsi 220 gösteriyor.

size sorum. bu olay normal mi. yani nötürü çeksem evde elektrik çalışırmı.
bir kere çektiğimde şarjlı süpürge adaptörü yandı.
birkerede bilgisayar güç kaynağı.
nasıl bulunur
eletrik faturama 3/1 fazla olarak yansıyor dediler.
elektrikçi çağırdım normal dedi, diğeri anlamadı, tedaş nötür ile toprak birleşiyor dedi.
ama sonuç yok. anlayan çıkmadı

Alıntı yapılan: barcins - 05 Mart 2012, 17:22:12
kusura bakmayın merak ettim. 220 den anlamadığımı nerden anladınız.

bu hatayı aramaya başlamamın sebebi çok yüksek gelen elektrik faturaları idi.
bir keresinde kaçak akım rolesinin ters bağlamış olduğunu gördüm.
macera böyle başladı.

evet cihazlar yanabilir. bu yüzden fişlerden cihazları çıkarmıştım sadece bir prizi unutmuşum.
yanlış anlaşılmasın fazı fazla birleştiren ben değilim. yapan elektrik teknikeri. ve fabrikada çalışan elektrikçi. 1-2 ayda bu şekilde kullandık.

teşekkür ederim haklısınız bu kadar tehlikeli olduğunuda şu bir kaç günde anladım.
uyarılarınız dikkate alınması ve söylenmesi gerekenleri kapsıyor.

bundan sonra hiç dokunmam. ama hatayı benim sayemde buldular.
çok iyi bilenler bile birşey yok dedi gitti. tedaş nötür toprak birleşiyor dedi. tedaş da bilemedi.
şimdi bir sorun yok.

:o
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

barcins

yanlış anlaşılmasın fazı fazla birleştiren ben değilim. düzeltmişim zaten :)

evlere 380 verilmesi bence çok sakıncalı niye sormadan bağlarlar.
bilen bilinçli olarak kullancak bağlatsın derim.

altaneryasar

Arkadaşların dediği doğru sizin birleştirdiğiniz fazlar aynı faz. Ya da sizin birleştirdiğiniz yerde nötr yok başka yerden gidiyor.