Elektrikli eşyalara uygun sigorta seçim hesabı

Başlatan orcunkubilay, 01 Mart 2012, 16:43:18

orcunkubilay

merhaba arkadaşlar evdeki bu elektrikli eşyaların sigorta seçimini nasıl yapıyorlar yani bu sigorta seçiminin bir hesabı var diye düşünüyorum ve bilenlerden yardım beklyorum

aslan_korhan

Kullanacağın cihazın ne kadar güç çektiğine göre hesaplarsın.
Örneğin 2200W çeken bir ısıtıcı 220V'de 10A çeker (kabaca). Bunun üzerinde bir akım seçeceksin. Örneğin 12A.
Bu durumda Cihaz 2640W çektiğinde sigorta yanacaktır.
Tabi bu sigortaların birde hızı var.
Yavaş,orta,hızlı, çok hızlı gibi.
İlk elektrik verildiğinde yüksek akım çeken cihazlara yavaş sigorta kullanmak gerekir.
Örneğin Buzdolabı,elektrik süpürgesi ve trafolu cihazlar gibi.
Elektronik cihazlarda daha çok hızlı sigortlar tercih edilir kısaca anlatmak gerekirse...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

Alıntı yapılan: orcunkubilay - 01 Mart 2012, 16:43:18
merhaba arkadaşlar evdeki bu elektrikli eşyaların sigorta seçimini nasıl yapıyorlar yani bu sigorta seçiminin bir hesabı var diye düşünüyorum ve bilenlerden yardım beklyorum

Sigortanın görevi elektrikli eşyayı değil elektrik hattını korumaktır.  Nominal akımın 1.5..2 katı kadar yüksek değerde sigorta kullanmalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

K46

Alıntı yapılan: gerbay - 02 Mart 2012, 15:56:30
evlerde aydınlatma tesisatı için 10A, priz tesisatı için 16A olması gerektiğini yazmıştım.. standardı da böyle diye hatırlıyorum..

Evet pratikte bu şekilde yapıyor elektrikçiler ama bence bu işte bir mantık hatası var, Zira, ütü, soba vs. gibi yüksek güç harcayan priz hatlarına 16A otomat takılıyor. Artık standart olan tasarruflu ampullerin bulunduğu ve çok düşük enerji tüketen aydınlatma hattına ise 10A, aydınlatma hattı için 10A çok yüksek aslında, ama standart böyle nedense.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

z

Sebebini yazmistim. Sigorta hatlari korur.  Sarfiyatsiz ampul baglaniyor diye aydinlatma linyelerinde kullanilan iletken kesitleri dusurulmuyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Yönetmelikte en az kablo kesitleri gösterilmiş.
Aydınlatma sortisi için 1.5 mm2 örneğin ...sigortadan çıkan her aydınlatma hattına(linye) en fazla 9 adet aydınlatma
noktası (sorti) bağlanabiliyor. bir de mekanik dayanıklılığı düşünmek lazım...
Priz hattına en fazla 7 priz sortisi bağlanıyor.
Yine yönetmelik  sigorta kutusundan bağımsız 3 adet (herbiri 2.5 kW) linye çekin diyor...(bulaşık,çamaşır, ocak)
Cihaza göre kablo, kabloya göre sigorta seçiliyor.Sigortalar da cihazın karekteristiğine göre
seçilebiliyor..Aydınlatma  ve motor devrelerinde farklı tip sigortalar kullanılıyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"