MIT 6.002x Kursu

Başlatan elektronikhobi, 02 Mart 2012, 13:27:18

NaMcHo

Alıntı yapılan: NaMcHo - 06 Mart 2012, 11:11:01
Sağ üst köşede Login butonu olması lazım ama bende yok.
Mozilla 10.0.2 ve Chrome'un son versiyonuylada denedim Login butonu yine yok.
Mozilla için JavaScript'de aktif.

Sorun ne olabilir?

FAQ'da "Login" ile ilgili başka birşeyde yok.

Ultrasurf programıyla düzeliyor bu sorun.

CLR

Yabancı kaynak olarak güzel ama çok çok kaliteli bir kitap değil, alacaksan Robert Boylested, Thomas.L.Floyd kitaplarından alamanı tavsiye ederim.
Knowledge and Experience are Power

The Gariban

Alıntı yapılan: uicroarm - 06 Mart 2012, 15:40:52
Yabancı kaynak olarak güzel ama çok çok kaliteli bir kitap değil, alacaksan Robert Boylested, Thomas.L.Floyd kitaplarından alamanı tavsiye ederim.
Bu kitabın çevirisi
Endüstriyel Okullar İçin
DEVRE ELEMANLARI VE DEVRE TEORİSİ
http://urun.gittigidiyor.com/kitap-dergiler/elekronik-elemanlar-ve-devre-teorisi-trn-50265474

elektronikhobi

Alıntı yapılan: uicroarm - 06 Mart 2012, 15:40:52

Anant Agarwall hocanın kitabını aldım bile!  :D  (siz mesaj yazmadan önce)

Aslında planım Make Electronics kitabındaki uygulamaları yapıp elektroniğe pratik bir başlangıç yapmaktı. Ama bu sefer sanırım teoriden pratiğe gideceğiz. Bakalım nasıl olacak  ::)

CLR

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 06 Mart 2012, 16:00:16
Anant Agarwall hocanın kitabını aldım bile!  :D  (siz mesaj yazmadan önce)

Aslında planım Make Electronics kitabındaki uygulamaları yapıp elektroniğe pratik bir başlangıç yapmaktı. Ama bu sefer sanırım teoriden pratiğe gideceğiz. Bakalım nasıl olacak  ::)

Hayırlı olsun. Yabancı kaynaklı elektronik kitabı üzerinden çalışmak çok faydalı.  Üniversitede diğer yazarları da inceledim ama en beğendiğim 2 yazar Thomas.L.Floyd ve Robert Boylested kitapları üzerinden çalıştım. Kitaplar hep bende kaldı diyebilirim. Üniversitede okuyanlara tavsiyemdir, kütüphaneden sürekli bu teknik yazarların kitaplarını ödünç alsınlar ve onların üzerinden çalışsınlar.

http://www.pearsonhighered.com/floyd/
Knowledge and Experience are Power

cicjoe

bende kaydolmustum bu derse. gereksiminler arasinda elektromanyetik falan demis. acaba cok sikinti ceker miyim? uzun bir konu değil mi elektromanyetik. 3-5 gunde ogrenemem heralde. bir onerisi olan var mi? acaba sadece temel birkac konusuna baksam yeter mi ders icin. yeter ise hangi konulara bakmam gerekir arkadaslar?

Edit: manyetizmaymis. fizik II. ben EMT falan gibi bir sey dusundum tirstim. Bizim cocuklar agliyo cunku o dersten.

Erdem

Uzun süren ve sıkı bir çalışma süreci sonucu bu kursu B ile tamamladım  :)

Profesör Agarwal'ın aahaa! anları ve Profesör Susman ve Piotr Mitros'un hazırladığı alıştırmalar güzeldi.  Profesör Agarwal öğrenciler arasında o kadar seviliyor ki pop yıldızı gibi!

Pyrodigy

Konuyla ilgili değil ancak hiç dikkatinizi çektimi ? dünyanın gelişmiş teknoloji ve bilim üreten kuruluşlarında, google,microsoft, teknoloji üniversiteleri, microchip...vs vs ar-ge bilim adamları genelde hintli olur. Nedenini hiç araştırdınızmı?
Persistance is the name of the game in this business....

t2

Bunların rengi farklı olduğundan gözünüze çarpmış olabilir. İngiliz veya amerikan yada fıransız veya belçikalı da vardır. bunlar birbirine benzediğinden dikkat çekmemiştir.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 10 Haziran 2012, 15:17:24
Konuyla ilgili değil ancak hiç dikkatinizi çektimi ? dünyanın gelişmiş teknoloji ve bilim üreten kuruluşlarında, google,microsoft, teknoloji üniversiteleri, microchip...vs vs ar-ge bilim adamları genelde hintli olur. Nedenini hiç araştırdınızmı?
hindistan dünyadaki yazılım devlerinden biri.

Erdem

Aslında insana yapılan yatırım en büyük yatırımdır. Bir ülkede çok iyi yetişmiş bir bilim adamı vardır ve bu bilim adamının yaptıklarını yapan çok az insan vardır dünyada. Bir başka devlet bunun gibi bilim adamlarını çok iyi imkanlar tanıyarak kendi ülkesine çalıştırırsa buna beyin göçü denir.

Eskiden dünyada en az dışarıya göç veren iki ülkeden biri Türkiye imiş. Diğeri de Japonya.. Sanırım Japonya bu durumunu hala koruyor. Çünkü ben hiç hatırlamıyorum. Olsa bile tek tük olabilir.

Daha önce paylaştığım bir videoda Profesör Agarwal çok ilginç bir şey anlatmıştı.

Kendisi Hindistan'da ufak bir kasabada eğitim görmüş. Daha sonra Hindistan Teknoloji Enstitüsü ne gittiği zaman büyük şehirlerdeki eğitimin kalitesinin çok farklı olduğunu görmüş. Burada fizik okurken, yarı final sınavına katılan 200 öğrenciden 2 kişi kalmış. Diğerleri geçmiş. Kalan öğrencilerden bir tanesi bendim diyor. Bu arada fizik dersi iyi derecede yüksek matematik gerektiriyormuş.

İşte gerçekten kaliteli eğitimi, internet teknolojilerini dünya üzerinde herkese erişilebilir hale getirmek için bu düşüncelerle yola koyulmuş. Buna kendi tabiriyle eğitimin demokratikleşmesi diyor.

Aslında dikkat ederseniz toplumumuzda eğitim düzeniyle, ayarlı basın-yayın yoluyla da körüklenen bir aşağılık duygusu var. Örneğin açın televizyonlarda bu öğrencilik yıllarını anlatan dizilere, filmlere nasıl bir öğrenci modeli koyuyorlar ortaya..

İnsanların özgüveninin geliştirilmesinin yolu, birisi plânlamada olup plân üzerine  çalışmak, o özgüven verir. İkincisi, araştırmacı ruhta insanlar yetiştirmek. Bir işi kendin yaparsan, bu nasıl yapılacak kafam karıştı, bilemiyorum, edemiyorum, uğraşayım diye cebelleşirsin; sonunda işi çözdüğün zaman kendine güven gelir. Ondan sonra daha zor bir meselenin karşısında, "bunu da ben yaparım ugraşayım" hissi gelir.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: t2 - 10 Haziran 2012, 18:00:18
Bunların rengi farklı olduğundan gözünüze çarpmış olabilir. İngiliz veya amerikan yada fıransız veya belçikalı da vardır. bunlar birbirine benzediğinden dikkat çekmemiştir.
Sen hangi gezegende yaşıyosun birader?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Haziran 2012, 18:01:34
hindistan dünyadaki yazılım devlerinden biri.
Evet aynı zamanda dünyanın yazılım devlerinde çalışan en baba yazılımcılar hintlidir.
O kadar fakir bir ülkeden böyle yazılımcılar nasıl çıkıyor ?

Saruman

Alıntı yapılan: cicjoe - 06 Mart 2012, 17:16:04
bende kaydolmustum bu derse. gereksiminler arasinda elektromanyetik falan demis. acaba cok sikinti ceker miyim? uzun bir konu değil mi elektromanyetik. 3-5 gunde ogrenemem heralde. bir onerisi olan var mi? acaba sadece temel birkac konusuna baksam yeter mi ders icin. yeter ise hangi konulara bakmam gerekir arkadaslar?

Edit: manyetizmaymis. fizik II. ben EMT falan gibi bir sey dusundum tirstim. Bizim cocuklar agliyo cunku o dersten.

Eğer düzenli çalışırsanız elektromanyetizmayı 1 haftada bitirirsiniz.

Önce elektronların ortamlardaki hareketine, daha sonra ise sırayla elektronların birbirine etkidiği  kuvvete,elektrik alanlara, elektrik alanların bir noktaya uyguladığı kuvvete,elektrik alanın içinden geçen elektrona uygulanan kuvvet ve elektronun kazandığı ivmeye, gauss yasası, amper kanunu ve biot savart yasasıdan sonra faraday kanununa da geldiniz mi meseleyi anlamışsınız demektir.

Erdem