18F4520 ICSP bağlantısı

Başlatan ÜC, 04 Mart 2012, 13:58:13

ÜC

18F4520 işlemcinin ICSP ağlantısını aşağıdaki gibi yaptım

Clock=PORTB.6
Data=PORTB.7
Vdd = işlemcinin beslemesine (harici besleme kullanıldığında iptal)
GND = işlemcinin GND sine
Vpp= MCLR

İşlemcinin beslemesini programlacının  Vdd pininden bağladım , çalışmayınca bunu iptal edip harici olarak besledim.Her iki durumdada işlemcinin GND si programlayıcıda bağlıydı. İşlemcinin yukarıda belrttiğim pinler haricinde hiçbir pininde bağlantı yok,boardda deneme yapıyorum. Yukarıdaki bağlantı ile 16F628A işlemciyi programlayabilyorum. 18F4520 için ayrı bir bağlantı veya işlemmi gerekiyor acaba.

bigbey

Yaptığınız bağlantı doğru.

Nasıl bir hata ile karşılaşıyorsunuz. Farklı koşulları kontrol etmelisiniz.
* İşlemciniz sağlammı.

programlayıcı ne kullanıyorsunuz. karşılaştığınız hata mesajı varmı.
TA6R

camby

18f4520 için de bu olur , hatta çoğu pic için aynı. 16f 18f içerisinde farklısını görmedim henüz. Programlayıcının beslemesinden kullanırsan da olması lazım , ayarları bi kontrol edin.

elektronikhobi

Bir ihtimal mikrodenetleyicinin Vdd (11 ve 32) uçlarının her ikisi +5V ve Vss uçları (12 ve 31) toprağa bağlı olmadığından olabilir mi diye düşünüyorum. Ayrıca programlarken düşük voltajlı programlamayı kapatmalısınız (LVP_OFF)

ÜC

Arkadaşlar sorunu çözdüm. US-Burn programını ve MicroPic UPP 2.0 programlayıcı kullanıyorum (resim ekleyemedim). İşlemciyi programlayıcı üzerinde programlarken "IC-Socket / ICSP" seçeneğini kullandığım işlemcinin pin sayısına göre seçiyordum. Eğer ICSP kullanacaksa işlemcinin pin sayısı ne olursa olsun "18 Pins / ICSP" seçilmesi gerekiyormuş.Yani bağlantılar doğru. İlginiz için teşekkürler...

bymrz

Alıntı yapılan: umitco - 05 Mart 2012, 14:03:39
Arkadaşlar sorunu çözdüm. US-Burn programını ve MicroPic UPP 2.0 programlayıcı kullanıyorum (resim ekleyemedim). İşlemciyi programlayıcı üzerinde programlarken "IC-Socket / ICSP" seçeneğini kullandığım işlemcinin pin sayısına göre seçiyordum. Eğer ICSP kullanacaksa işlemcinin pin sayısı ne olursa olsun "18 Pins / ICSP" seçilmesi gerekiyormuş.Yani bağlantılar doğru. İlginiz için teşekkürler...

:D
Zamanında aynı hatayı ben de yapıp 1 saat uğraşmıştım...

caylakmuhendis

merhaba

ben usburn ve pickit2 yi birlikte kullanmak istiyorum.
usburn.exe yi kurup pc ye usb kablosunu bağladığım zaman bağlantı gerçekleşmiyor.
USBURN u kullanarak pickit2 üzerinden pic e program atabilmem mümkün mü?
Daha önce bunu yapan varsa yada fikir verebilecek arkadaşlar varsa
acil düşüncelerini bekliyorum.

Maxim

Alıntı yapılan: caylakmuhendis - 07 Şubat 2014, 12:15:02
merhaba

ben usburn ve pickit2 yi birlikte kullanmak istiyorum.
usburn.exe yi kurup pc ye usb kablosunu bağladığım zaman bağlantı gerçekleşmiyor.
USBURN u kullanarak pickit2 üzerinden pic e program atabilmem mümkün mü?
Daha önce bunu yapan varsa yada fikir verebilecek arkadaşlar varsa
acil düşüncelerini bekliyorum.

neden öyle birşey yapasınki?
pickit2 nin kendi yazılımı var

caylakmuhendis

hocam il olarak  bloatloader.hex uzantısını pic e gömmek istiyorum elimde bi pickit2 programlayıcı var.
tek hex dosyasını mplab da seçemiyorum

XX_CİHAN_XX

Mplab ile uğraşmanıza gerek yok.
http://pickit2.software.informer.com/download/
Buradan indireceğiniz program ile hex dosyanızı PICin içine atabilirsiniz
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

caylakmuhendis

Syn maxim ve syn xx_cihan_xx
teşekkür ederim