220V AC input > opto izolasyon > mcu ?

Başlatan gtekdemir, 06 Mart 2012, 23:22:41

gtekdemir

Merhaba arkadaşlar, en az sayıda malzeme kullanarak Pic için izole edilmiş 220V AC input devresi tasarlamam gerekiyor. Şu anda şemasını verdiğim devreyi test amaçlı kurdum ve test ettim problemsiz çalışıyor, R1 direnci elimde 25K/2w vardı direnç biraz ısınıyor, fakat şemada 39K olarak belirttim daha uygun olacak diye düşünüyorum. Yarım dalga doğrultmaç ile C1 uçlarındaki voltaj şu anda 241,6V fakat R1 değeri 39K yapıldığında bu değer 260V civarına çıkacak dolayısı ile 250Vluk kondansatör yeterli olmayacaktır, onun yerine 400V tercih edilmelidir. C1 1uf ve R1 25K iken PC817 giriş tarafı foto diyottan akan akım değeri 10,2mA civarında ve yeterli seviyede. Devre bu hali ile hem malzeme sayısı az hem de pcb' de az yer kaplıyor fakat daha da iyileştirilebilir mi bilmiyorum, çünkü pcb üstünde 10 adet input olacak, ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyi. Sizlerinde fikirlerini almak istedim.

ahfxg

Devre basit sade güzel YALNIZ faz farkından hiç bahsetmemişsiniz? Bu da bazı uygulamalar için önemli olabilir.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

gtekdemir

Alıntı yapılan: ahfxg - 06 Mart 2012, 23:37:52
Devre basit sade güzel YALNIZ faz farkından hiç bahsetmemişsiniz? Bu da bazı uygulamalar için önemli olabilir.

Faz farkı derken nasıl bir problem çıkabilir açar mısınız, çünkü benim yapacak olduğum uygulamada faz tek olduğu için fark söz konusu değil. 

ahfxg

Faz farkı dediğim kavram şudur;

Şebeke bildiğimiz sinüs şeklindedir. Sinüsün sıfırdan geçtiği noktalar ile optonun karşısından alınan kare dalganın yükselen ya da düşen kenarları arasındaki fark ne olacaktır. Normalde zero cross yani sıfır geçiş devresi yapılsa bu farkın 0'a yakın olması beklenir hysteresis hatası dışında. Gerçi senin devrende çıkışta tam kare dalga beklemiyorum. Ama bu nokta belki senin için önemli olabilir.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

ipek

doğrultma diyodunun girişine seri 220nf 250v (x2) kapasitör bağlar isen dirençlerin ısısı yarıya iner belki bu direnci
tekrar hesaplaman gerekebilir....

XX_CİHAN_XX

Filtre kondansatörünü optonun girişine değilde çıkışına koyarsan bu kadar büyük (Voltaj) değerlerine ihtiyacın olmaz.
Ayrıca 39K bana çok düşük değer gibi geldi. Optonun IF ve VF değerlerini kaç olarak hesapladın.
Lede 1mA dan fazla akım uygulamana gerek var mı? Gerekirse opto modelini değiştir.
220K civarındaki dirençleri denersen çeyrek watt bile (yine ısınır ama) işini görecektir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

gtekdemir

@ahfxg : opto çıkışı (kollektör) ile +5v Vcc arasını osiloskop ile ölçtüğümde 4.5V civarı bir değer okuyorum. Yarım dalga doğrultma olmasına rağmen +/- 0.1v bir değişim sözkonusu ve bu sorun oluşturacak bir değer değil.

@ipek : Devremin önceki halinde zaten 220n/400V kondansatör vardı ve oldukça fazla yer işgal ediyordu. Elektrolitik kondansatör daha az yer kaplıyor. Direnç ısınması 25K/2w için geçerli, direnç değerini 39K aptığımda bu sorun kalmıyacaktır (denemem lazım).

@XX_CİHAN_XX : Filtre kondansatörünü opto çıkışına koyma fikrini deneyeceğim. Direç değerini 220K/ 0,25w olarak değiştirdiğimde opto girişinden 1mA civarı bir akım akıyor, çıkış transistörünü hangi oranda sürebilecek bu akşam denerim. Sağlıklı çalışırsa 220K/0,25w direnç kullanırım.

gtekdemir

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 07 Mart 2012, 08:22:32
Filtre kondansatörünü optonun girişine değilde çıkışına koyarsan bu kadar büyük (Voltaj) değerlerine ihtiyacın olmaz.
Ayrıca 39K bana çok düşük değer gibi geldi. Optonun IF ve VF değerlerini kaç olarak hesapladın.
Lede 1mA dan fazla akım uygulamana gerek var mı? Gerekirse opto modelini değiştir.
220K civarındaki dirençleri denersen çeyrek watt bile (yine ısınır ama) işini görecektir.

Kondansatörü çıkış tarafına koyduğumda giriş direncini 220K 1/4watt olarak ısınma sorunu olmadan kullanabiliyorum. Opto çıkış tarafına pic bağladığımda input olarak sorunsuz kullanabiliyorum fakat input durumunu gözlemek için seri led bağladığımda ledi yakacak yeteli akım akmıyor (2mA) civarında. Fakat simulatörde opto çıkışına darlington bc337 bağladığımda 10ma civarı akım akıyor ve led yanabiliyor, devreyi board üstünde bu akşam denerim.

gladi

ben bir karta zamanında yapmıştım ... hatırladıpım kadarıyla şöyle idi ...

seri kondansator taktım 220 ye .. 10k dirençle optonun diyotuna ve aynı zamanda 1 adet let ilede ters yönde optonun ledinin paraleline ... araya doğrultma falan da kullanmamıştım ... fazları takip içindi halada bir şikayet gelmedi ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

ferdem

Burada C1 kapasitesi neden koyuluyor? Yarım doğrulttuktan sonra sadece büyük bir direnç kullanarak optoyu sürecek seviyede akım çekilse yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Böylece kapasitenin sebep olduğu gecikmeyi de düşünmeye gerek kalmaz. Hiç denemediğim için araştırdım şu örnekleri gördüm:
http://www.electro-tech-online.com/custompdfs/2009/03/40171a.pdf
http://www.electro-tech-online.com/custompdfs/2009/03/doc2508.pdf
Görebildiğim anafikir şu ki yarım doğrultup büyükçe bir direnç ile akımı sınırlamak ve bunu bir transistöre/optoizolatöre girmek. Saygılarımla.